Poświęcono wyremontowaną kaplicę św. Anny w Siemiatyczach
Wyremontowaną, zabytkową kaplicę św. Anny poświęcono w niedzielę, 26 lipca w Siemiatyczach. Uroczystego poświecenia kaplicy znajdującej się na starym cmentarzu parafialnym dokonał biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.
W tym ważnym dla wspólnoty dniu wierni procesyjnie przeszli z kościoła parafialnego wraz z kapłanami i biskupem, a inni oczekiwali zebrani na cmentarzu wokół kaplicy. Drzwi do kaplicy otworzył ksiądz biskup, za nim do wnętrza weszli kapłani, którzy licznie przybyli z całego dekanatu oraz wierni. Biskupa, kapłanów i mieszkańców witał jeden z parafian. Następnie historyk dr Tomasz Jaszczołt przedstawił historię kaplicy. O najnowszych jej losach, o przeprowadzonych pracach remontowych opowiedział przedstawiciel rady parafialnej, Włodzimierz Brzozowski. Nadszedł wreszcie moment poświęcenia, którego zgodnie z prawem kanonicznym dokonał ks. bp Tadeusz Pikus. Podczas obrzędu Biskup namaścił ołtarz ofiarny olejem krzyża, przewodniczył modlitwie, poświęcił budynek, a na zakończenie podpisał dokument potwierdzający poświęcenie kaplicy.
W homilii, mówiąc o Świętej Annie, patronce kaplicy i patronce małżeństw ksiądz biskup przypominał, jak ważna jest rodzina – miejsce szczególne, powołane by rodziło się w nim życie. Ostrzegał przed kryzysem, który dosięga dziś rodziny, o obłudzie, która sprawia, że dobro nazywane jest złem, a zło dobrem. Ostrzegał, przed wilkami w owczej skórze i upominał, że musimy być uczciwi szanując prawo wpisane w człowieka. Kościół ma walczyć o każdego człowieka, a nie przeciwko człowiekowi – napominał i jednocześnie przypominając, że dla chrześcijan jedyną drogą jest Jezus, tylko z Nim możemy znaleźć prawdziwą radość. Zwrócił też uwagę na znajdujący się w kaplicy obraz św. Anny. Samotrzecia to staropolskie słowo oznaczające „we troje, razem”. Ten przydomek św. Anna otrzymała dzięki temu, że na obrazach była zwykle ukazywana z Wnukiem – Panem Jezusem i Córką – Matką Bożą. Taki właśnie obraz znajduje się w siemiatyckiej kaplicy, nad postaciami unosi się Duch Święty w postaci gołębicy.
Kaplica św. Anny na cmentarzu parafialnym, to najstarszy drewniany budynek w Siemiatyczach, zbudowano ją w latach 1826 – 1827. Zwykle tylko kilka razy w roku Eucharystię odprawiano we wnętrzu kaplicy, budynek otwierano m.in. w lipcu we wspomnienie św. Anny i 2 listopada. Jednak w ostatnich latach ze względu na zły stan zabytkowej kaplicy, Msze św. sprawowano przed budynkiem.
Dzięki staraniom proboszcza, dziekana siemiatyckiego ks. prał. Stanisława Ulaczyka przystąpiono do remontu kaplicy. Parafianie i goście odwiedzający Siemiatycze bez wahania odpowiedzieli na prośbę o datki na remont. Przygotowano plany remontu, który prowadzono przez trzy lata. Najpierw budynek podniesiono, wykonano nowe podwaliny i fundamenty, następnie naprawiano kolejne jego elementy, ściany, okna, dach, podłogę. Wierni mogli wesprzeć ten remont składając ofiary na tace, ale także pracując. Nie zabrakło chętnych, którzy wolny czas poświęcali na pomoc przy remoncie, czy pracach porządkowych. Wspólnymi siłami udało się przywrócić blask starej kaplicy i znów otworzono drzwi, by w zabytkowym wnętrzu sprawować liturgię świętą. Msza Święta wraz z poświęceniem odnowionej kaplicy św. Anny zakończyły wizytacje kanoniczną w parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach.
Agnieszka Bolewska – Iwaniuk [ksAP/Drohiczyn]