Poświęcenie pomników w Gminie Bielany
Uroczyste odsłonięcie pomnika Otto Warpechowskiego odbyło w miejscowości Paczuski Duże. Pomnik powstał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
Bohater, któremu został poświęcony pomnik urodził się 5 maja 1917 roku w Rumunii, gdzie jego ojciec zarządzał majątkiem. Bohaterski obrońca Zamku w Liwie, przez dwa lata zwodził Niemców, którym wmawiał krzyżackie pochodzenie Zamku, ryzykując tym swoje życie. Nasi zachodni sąsiedzi chcieli wykorzystać cegłę z rozbiórki zabytku na budowę obozu śmierci w Treblince. Warpechowski był także archeologiem, opiekunem zabytków powiatu sokołowskiego oraz żołnierzem II Armii Wojska Polskiego. Otto często odwiedzał Brzozów, miejscowość znajdującą się pod Sokołowem Podlaskim, skąd pochodziła jego matka Olimpia Warpechowska, tam też prowadził badania archeologiczne. W tym roku przypada 70. rocznica Jego śmierci, którą poniósł 5 lutego 1945 roku na terenie naszej Gminy, w miejscowości Paczuski Duże, nieopodal miejsca w którym został wzniesiony pomnik ku Jego pamięci . Była to śmierć przypadkowa, gdyż podczas pijackiej awantury został trafiony kulą z broni sowieckiego dowódcy oddziału, został pochowany na cmentarzu w Czerwonce Grochowskiej.
W uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika udział wzięli mieszkańcy wsi Paczuski, przedstawiciele władz gminnych, parlamentarnych, dyrektor Muzeum Zbrojowni w Liwie Roman Postek, który był inicjatorem Rajdu rowerowego szlakiem Otto Warpechowskiego w tym szczególnym dniu, strażacy z OSP Paczuski i OSP Rozbity Kamień, młodzież ze szkól na terenie Gminy Bielany. Obecny był Eugeniusz Świnarski, mieszkaniec Paczusk Dużych, który jest jedynym świadkiem pamiętającym wizytę żołnierzy w Jego miejscowości i dzień śmierci Otto.
Dokonano także renowacji pomników w Wojewódkach Górnych. W niedzielę 10 maja odbyło się ich uroczyste poświęcenie. Jeden z pomników upamiętnia śmierć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w wojnie polsko-rosyjskiej w 1920 roku, drugi zaś śmierć dwóch mieszkańców wsi Wojewódki Górne, którzy zginęli podczas II wojny światowej w 1944 roku.
W uroczystości uczestniczyli księża z dziekanem sokołowskim ks. prał. Andrzejem Krupą oraz proboszczem parafii w Rozbitym Kamieniu ks. Andrzejem Ułasiukiem, nauczyciele, poczty sztandarowe, strażacy, młodzież i mieszkańcy Gminy Bielany.
Karolina Skibniewska za GBP w Bielanach [ksAP/Drohiczyn]