Poświęcenie ołtarza i wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II w Strabli
W kościele parafialnym p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Strabli odbyła się uroczystość poświęcenie nowego ołtarza, ambonki oraz obrazu św. Jana Pawła II, pod którym zostały uroczyście umieszczone jego relikwie.
Uroczystości przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusza Pikus. Obecni byli także kapłani z dekanatu bielskiego, sąsiedniej archidiecezji białostockiej oraz poprzedni emerytowany proboszcz tej parafii proboszcz ks. kan. Jan Komosa.
Obecny duszpasterz ks. Antoni Kunicki powiedział : „Gdy św. Jan Paweł II kończył swoją ziemską wędrówkę. Emocje otwierały ludzkie serca i w ten sposób spełniało się marzenie Papieża, które wyraził w swoim duchowym testamencie: „Przyjmując już teraz tę śmierć, ufam, że Chrystus da mi tę łaskę owego ostatniego przejścia, czyli Paschy. Ufam też, że uczyni ją pożyteczną dla jej większej sprawy, której starałem się służyć dla zbawienia ludzi, dla ocalenia rodziny ludzkiej a w niej wszystkich narodów i ludów w śród nich serce w szczególny sposób zwraca się do mojej ziemskiej Ojczyzny.” Na Placu św. Piotra pielgrzymi szeptali ;”Nie zostawiaj nas”. Jest z nami św. Jan Paweł II w relikwii krwi przelanej w zamachu na Jego życie i w wotywnym ołtarzu. Kto łączy się z Ciałem i Krwią Chrystusa, ten łączy się z ołtarzem. Dzisiaj po konsekracji nowego ołtarza będzie sprawowana Najświętsza Ofiara za wszystkich ,którzy przyczynili się do jego powstania. Od ambonki słuchając Słowa Bożego chcemy podejmować dzieło nowej ewangelizacji”
Relikwie św. Jana Pawła II, przekazane parafii od ks. kard. Stanisława Dziwisza, wzniósł do świątyni ks. bp Tadeusz Pikus. On także odmówił modlitwy poświęcenia ambonki, obrazu i ołtarza, który namaścił oraz dokonał pokropienia i okadzenia. Został również odczytany akt przez niego sporządzony, podpisany na ołtarzu przez obecnych kapłanów i przedstawicieli parafii.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do dbałości o świątynię, której przejawem są dokonane w strabelskim kościele inwestycje mówił: „Gdyby ktoś powiedział, że wystroimy świątynię i na tym kończy się nasza rola, byłby w błędzie. Każda świątynia ma bowiem na celu doprowadzić do tego, aby człowiek stał się świątynia Boga Żywego. Aby zapraszając Boga do swego życia stał się sanktuarium, tak jak Maryja, która przejęła wolę Boga i stała się Jego Matką. Mamy być uczniami i naśladowcami Boga, a będziemy nimi, gdy zachowamy Jego naukę. Umiłuje nas wtedy Bóg Ojciec i Syn Boży, którzy przyjdą, aby zamieszkać w nas.” Przypomniał również, że tę świątynię w nas przygotowuje Duch Święty. „Jeśli tego zabraknie – kontynuował, to można by powtórzyć za jednym z kaznodziejów z Holandii. Będąc w świątyni widział on wielu ludzi. Wiedział jednak jaki jest ich stan ducha, gdyż są takie wspólnoty i kraje, gdzie religia jest, a nie ma Chrystusa, świątynie są, a Chrystus jest z nich wyrzucony. Powiedział wówczas: „Widzę pełen kościół pustych ludzi”. Człowiek jest wtedy pełny, gdy w nim jest Bóg i on jest świątynią.”
Nawiązując zaś do uczczenia św. Jana Pawła II, powiedział, że jest on wyzwaniem, abyśmy mogli wszyscy mówić: „ Chcę być świętym i żeby Bóg był w moim życiu.” Podkreślił również, że jest on przykładem, jak swoje życie układać na ziemi, wpatrując się uporczywie w Jezusa Chrystusa.
Ks. bp Tadeusz Pikus udzielił sakramentu bierzmowanie grupie młodzieży z parafii Strabla. Podziękował on za widoczne zaangażowanie w stały rozwój wspólnoty parafialnej na czele z jej duszpasterzem. Przypomniał również, że ma on szczególne związki z osobą św. Jana Pawła II, gdyż z jego rąk w 1987 roku w Lublinie przyjął on święcenia kapłańskie.
ks. Artur Płachno