Poświęcenie Drogi Krzyżowej w Czartajewie
Parafian i gości powitał w świątyni proboszcz ks. Jarosław Błażejak, prosząc Ks. Biskupa o poświęcenie drogi krzyżowej i dziękując wszystkim, dzięki którym znalazła się ona w kościele. Dekret erygowania drogi krzyżowej odczytał ks. Jarosław Rzymski notariusz Kurii Diecezjalnej, w dekrecie znalazły się słowa – Niech wszyscy odprawiający w tej świątyni nabożeństwo drogi krzyżowej pogłębiają swoja miłość do Zbawiciela i Kościoła Świętego. Intencjami modlitewnymi niech obejmują Ojca Świętego, księży biskupów, kapłanów i wszystkich wiernych. Nagrodą Pana niech będą przysługujące temu nabożeństwu odpusty i łaski. Drogę krzyżową erygował i poświecił ks. bp Tadeusz Pikus. Następnie przy erygowanej i pobłogosławionej drodze krzyżowej odprawiono pierwsze w tym Wielkim Poście nabożeństwo drogi krzyżowej. Modlitwę prowadził ks. Jarosław Błażejak, a ks. Biskup, kapłani i ministranci szli za krzyżem zatrzymując się przy kolejnych stacjach. Rozważania drogi krzyżowej poświęcone były problemom alkoholizmu i drodze do trzeźwości.
Mszy św. pierwszopiątkowej przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. W słowach homilii pasterz diecezji szukał odpowiedzi na pytanie, jak dostrzec w krzyżu moc i mądrość. – Dzięki Jezusowi Chrystusowi krzyż stał się narzędziem mocy i mądrości. Przyjmując krzyż na swoje ramiona Chrystus pokazuje co czyni zło z człowiekiem, do czego doprowadza poprzez kolejne upadki aż do śmierci. Będąc wewnątrz niewinnym, bez grzechu, Syn Boży przyjął na siebie krzyż zła, nienawiści i grzechu ludzkiego. Droga krzyżowa pokazuje w sposób pełny i doskonały, co się może stać z człowiekiem. (…) Na krzyżu dokonuje się walka na śmierć i życie między szatanem i Synem Bożym. Owoc tej walki przynosi pokój i zwycięstwo. I również w naszym życiu, kiedy dźwigamy krzyż toczy się walka. Dalej biskup przestrzegał wiernych, by nie poddawać się dźwigając swój krzyż. Zwracał uwagę, że każdy z ans chce czy nie ma swoją cząstkę w krzyżu, który Chrystus bierze na swoje ramiona, a ważne jest by trud ten nie był zmarnowany. Każdy z nas przyznając się do swoich grzechów w konfesjonale przyjmuje miłość Jezusa i życie, którym On nas obdarowuje. Na koniec apelował o szacunek do krzyża.
Stacje drogi krzyżowej przywieziono do Czartajewa z Medziugoje, gdzie wykonał je artysta – trzeźwy narkoman, dziś żyjący tam we wspólnocie chrześcijan. Droga krzyżowa wykonana z mozaiki ceramicznej, której dopełnieniem jest drewniany krzyż, została przygotowana specjalnie dla parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie. Najpierw wykonano zdjęcia kościoła, które przesłano twórcy do Medziugorje, na ich podstawie powstał projekt – wielkością, kolorystyką i wzornictwem pasujący do tej konkretnej świątyni. Proces twórczy trwał ponad pół roku, jego efekty prezentują się murach kościoła. Fundatorami stacji drogi krzyżowej są parafianie.
Tekst i zdjęcia – Agnieszka Bolewska – Iwaniuk