Podsumowanie XXXII Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę
Przewodni temat pielgrzymki nawiązywał do ostatniego zdania wypowiadanego przez kapłana podczas Eucharystii. „Idziemy w pokoju Chrystusa” – wezwanie to nie tylko motywowało do rozważania tajemnicy Eucharystii, ale również wzywało do modlitwy o pokój i osobiste zaangażowanie na rzecz jego budowania. Pielgrzymkowy temat rozważany był podczas codziennych konferencji głoszonych przez duszpasterzy. Różnorodne spojrzenia na Mszę św. miały na celu pogłębienie w pątnikach prawdy o tej wielkiej tajemnicy wiary. Bezpośrednio można było jej doświadczyć uczestnicząc w Eucharystii, trwając na adoracji Najświętszego sakramentu, czy oddając cześć Chrystusowi Eucharystycznemu podczas procesji. Nie zabrakło również codziennej modlitwy w intencji pokoju. Zewnętrznym wyrazem troski były ofiary złożone przez pątników na rzecz Ukrainy. Środki te trafią do ks. Rafała Szkopowca, który pochodzi z terenu diecezji drohiczyńskiej, a obecnie pracuje w okolicach Charkowa. Podczas wędrówki uczestnicy mieli okazję brać udział w szkole liturgicznej. Prezentowano także patronów poszczególnych dni. Apelowe rozważania natomiast ukazywały wybrane cnoty Matki Najświętszej.
Warto zwrócić uwagę na niektóre ciekawe inicjatywy podejmowane przez pątników. Pierwszy czwartek miesiąca stał się okazją do otoczenia modlitwą kapłanów oraz dzieło powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Poprzez duchową adopcję księży i kleryków diecezji drohiczyńskiej pielgrzymi wypraszali potrzebne łaski zarówno duszpasterzom jak i alumnom seminarium. Losując imię i nazwisko konkretnego kałana czy kleryka modlili się w jego intencji. Podobnie stało się w przypadku rodzin. Zapisane uprzednio nazwiska można było wylosować, aby modlić się za konkretną rodzinę. Natomiast w Maryjnym sanktuarium w Gidlach tradycyjnie już chętni pielgrzymi podjęli dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Miłym akcentem była poranna Eucharystia w Dzielnej. Podczas niej wieloletnia pątniczka s. Zuzanna Kazimierczuk – karmelitanka Dzieciątka Jezus, świętowała 25-lecie swoich ślubów zakonnych. W modlitwie pamiętano również o zmarłych pątnikach. Po raz pierwszy odczytano wypominki z imionami zmarłych pielgrzymów, którzy zakończyli swoją ziemską wędrówkę.
Przez trzynaście dni pielgrzymka drohiczyńska w czterech grupach wędrowała przed oblicze Pani Jasnogórskiej. Przewodnikiem grupy bielsko-katedralnej (129 pątników) był ks. Piotr Jarosiewicz; łochowskiej (129 pątników) – ks. Łukasz Skarżyński; sokołowskiej (87 pątników) – ks. Michał Marczak; węgrowskiej zaś (146 pątników) ks. Mateusz Roguski. Przewodnikom pomagali inni pielgrzymujący kapłani. Nad przebiegiem pielgrzymki czuwał jej dyrektor ks. Andrzej Falkowski. Przy pomocy służb centralnych: kwatermistrzowskiej, porządkowej, przemarszu, medycznej, ekologicznej, sekretariatu oraz wielu osób dobrej woli po raz kolejny doprowadził pątników na Jasną Górę. O duchowy wymiar pielgrzymki dbali ojcowie duchowni: ks. Zenon Czumaj oraz ks. Grzegorz Zasłonka.
Poszczególne dni pielgrzymowania zostały utrwalone na zdjęciach oraz filmikach. Można je obejrzeć na internetowej stronie Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej, dedykowanej stronie na Facebooku, internetowej stronie oraz kanale YouTube diecezji drohiczyńskiej.
Podtrzymaniu pielgrzymkowego ducha służą nie tylko zebrane materiały multimedialne, ale również spotkanie popielgrzymkowe, które zaplanowano na sobotę 24 września na 10:00 w parafii św. O. Pio w Węgrowie.
ks. Marcin Gołębiewski