Piąty Kolędowy Przegląd Chórów i Zespołów Wokalnych w Siemiatyczach
Kolędy mają słowa i melodie, ale dziś w kościele słyszałem tylko wasze serca mówił ks. bp Tadeusz Pikus podczas 5. Kolędowego Przeglądu Chórów i Zespołów Wokalnych Przegląd, który odbył się w niedzielę, 15 stycznia poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Biskupa. W koncelebrze uczestniczyli też proboszcz parafii ks. kan. Jan Koc i diecezjalny duszpasterz organistów i chórzystów ks. Wiesław Niemyjski.
Wiernych powitał ks. Jan Koc zwracając uwagę, że jest to przegląd, który cały czas się rozrasta i z roku na rok Siemiatycze goszczą coraz to nowe chóry i zespoły z całej okolicy.
Kazanie wygłosił ks. Niemyjski, który mówił Dziś, kiedy gromadzimy się w kościele chcemy głosić Jezusa, który ze swoją miłością, ze swoją łaską chce przychodzić od naszego życia, chce żebyśmy przyjęli Go do naszych serc. W tę atmosferę głoszenia Bożego Syna, Jego zbawienia, wpisuje się nasze spotkanie, kiedy po Mszy Świętej będziemy mogli wysłuchać w wykonaniu chórzystów z różnych części naszej diecezji kolęd, tego orędzia o Bogu, który nie jest daleki, nie jest groźny, nie jest mściwy, ale przychodzi do nas jako dziecko, jako człowiek, żeby z nami być. Tak jak przychodzi do nas w Sakramencie żeby z nami być.
Dalej zauważył, że przegląd kolęd jest zwyczajem, który wpisuje się w parafię św. Andrzeja Boboli, ale jest tez okazją podziękowania za pracę organistów i chórzystów – Warto podkreśli, zauważyć i podziękować za ten trud, który jest w naszych parafiach. Trud organistów i tych, którzy przychodzą na próby, ćwiczą, starają się ubogacić orędzie głoszone w naszych kościołach. Bóg zapłać tym, którzy rezygnują z czegoś innego, aby służyć Bogu, aby w taki sposób jaki potrafi głosić to orędzie, że Jezus jest tym który nas ukochał i pragnie nas zbawić. Na koniec zachęcił, byśmy wszyscy swoim przykładem głosili, że Jezus jest Panem naszego życia.
Przegląd prowadziła dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury Jolanta Sidorowicz, która zapowiadając wykonawców podawała też krótkie informacje o ich działalności, osiągnięciach i preferowanym repertuarze. Z kolędami i pastorałkami wystąpili:
- Schola Bobola z Siemiatycz pod kierunkiem Łukasza Kraujutowicza,
- Chór Złote Lata z Sokołowa Podlaskiego,
- Bel Canto z Węgrowa,
- Chór z Katedry Trójcy Świętej w Drohiczynie prowadzony przez s. Dorotę Lemańską (podczas tego występu dyrygentem był Sebastian Skrzypkowski),
- Chór z Bazyliki Mniejszej w Węgrowie, prowadzący Jakub Plas,
- Chór Gminno-Parafialny z Perlejewa,
- Chór z Nurca Stacji, kier. Krzysztof Wawrzyniak,
- Chór z parafii pw. Św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie
- Chór z parafii w Sanktuarium w Ostrożanach, kier. Konrad Śledź,
- Chór z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach pod kierunkiem p. Sebastiana Skrzypkowskiego.
Były to grupy zarówno kilku- jak i kilkudziesięcioosobowe. Podziwiać można było ich głosy, ciekawe aranżacje, starannie dobrane stroje i ekspresyjnych dyrygentów. Niewiele zabrzmiało znanych kolęd, bo każda z grup chcąc się wyróżnić przygotowała kolędy i pastorałki mało znane, mało popularne, zupełnie nowe lub wprost przeciwnie bardzo stare, ale zapomniane.
Tekst i zdjęcia – Agnieszka Bolewska – Iwaniuk