Perlejewskie Misterium Męki Pańskiej – Ewangelia w obrazach
Stowarzyszenie „Perlejewo łączy”, parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Perlejewie oraz Gmina Perlejewo rozpoczęły Wielki Tydzień Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu dorosłych mieszkańców tej miejscowości.
Miejscowa świetlica OSP, wieczorem w Niedzielę Palmową z trudem pomieściła wszystkich, chcących obejrzeć spektakl przygotowany przez twórców, znanych nie tylko w okolicy, ale również w Polsce z inscenizacji Herodów oraz Misteriów.
Przybyli na niego biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, kapłani z diecezji, reprezentanci władz samorządowych w województwa, powiatu i gminy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości i goście.
Jak powiedziała reżyserująca to przedstawienie Bożena Bujno: „Misterium jest uwieńczeniem cotygodniowych nabożeństw Drogi Krzyżowej, a jego scenariusz oparty jest na tekstach Ewangelii i przedstawia dramat Jezusa Chrystusa, który przypomniany w artystycznej formie pomoże w głębszym przeżyciu Wielkanocy.”
Przedstawienie rozpoczęły utwory muzyczne, wprowadzając w dwugodzinny kostiumowy spektakl teatralny z wykorzystaniem zmiennych scenografii, muzyki, gry świateł i projekcji filmowej.
Jak powiedział proboszcz parafii Perlejewo ks. Roman Kowerdziej, przygotowanie takiej inwestycji w niewielkiej społeczności wiejskiej stanowiło ogromne wyzwanie, któremu wszyscy sprostali. Na uwagę zasługuje bowiem zaangażowanie do gry aktorskiej dużej ilości dorosłych ludzi, którzy po pracy, często nocami, uczyli się tekstów oraz uczestniczyli w próbach. Wśród aktorów znaleźli się miedzy innymi wójt Gminy Perlejewo wraz z przewodniczącym Rady Gminy, którzy zatroszczyli się też o zbudowanie i wyposażenie świetlicy, wykorzystywanej głównie do wystawienia religijnych i kulturalnych spektakli, a także staranne dobrane i przygotowane kostiumy.
Ks. bp Tadeusz Pikus pogratulował wszystkim twórcom spektaklu, ukazującego w realistycznej scenerii, wiele teologicznych aspektów zbawczych wydarzeń,. Zwrócił on szczególną uwagę na podkreślenie i uwznioślenie ludzkiej godności w misji Jezusa Chrystusa, ukazanej również w tej inscenizacji.
Perlejewskie spektakle wraz z Misterium Męki Pańskiej wpisały się w obraz kulturowy Podlasia. Pokazują one, że możliwe jest tworzenie także w małych środowiskach rzeczy o wysokich lotach. Ich twórcy, dzięki determinacji i zapałowi, pokazują, że kultura, która rozwija duchowo i pobudza nie jest zarezerwowana tylko dla zawodowców i wielkomiejskich środowisk.
ks. Artur Płachno