Pamięć i modlitwa za rodzimych żołnierzy walczących w dalekich stronach
W niedzielę, 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego w Siemiatyczach przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy walczących na zachodzie Europy w czasie II Wojny Światowej, a pochodzących z powiatu siemiatyckiego. Przed rokiem w tym miejscu z inicjatywy grupy mieszkańców, a za zgodą ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Ulaczyka odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy walczących za naszą Ojczyznę, na tablicach umieszczono wówczas sto nazwisk. Zaraz po instalacji pomnika, do społecznego komitetu budowy zaczęły napływać prośby o zamieszczenie kolejnych nazwisk. Każde zgłoszenie było uważnie analizowane i sprawdzane. Kiedy zebrano 20 nazwisk zdecydowano o umieszczeniu na pomniku kolejnej tablicy. Jednocześnie zdecydowano, by jej odsłonięcia dokonać w Święto Wojska Polskiego.
Uroczystość osłonięcia tablicy odbyła się w obecności duchowieństwa, przedstawicieli władz powiatu, miasta i ościennych gmin, mieszkańców i gości. Obecne były poczty sztandarowe Straży Pożarnej, Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Sybiraków i Solidarności. Asystę honorową pełnili ułani z Siemiatyckiego Towarzystwa Hippicznego „Szwadron”.
Spotkanie prowadził Bogdan Klepacki, program uroczystości streściła Urszula Jankowska – autorka projektu pomnika, a historię polskich żołnierzy walczących na frantach II Wojny Światowej przybliżyła zebranym Grażyna Uszyńska. W imieniu samorządowców głos zabrali wicestarosta Marek Bobel, zastępca burmistrza Henryk Czmut i wójt Perlejewa Krzysztof Radziszewski. Odsłonięcia tablicy dokonali Sławomir Jakubiuk i Elżbieta Sielicka. Po wspólnej modlitwy za Ojczyznę, tablicę poświecili ks. kan. Roman Szmurło a następnie ks. mitrat Andrzej Jakimiuk. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.
Budowa pomnika i odsłonięcie kolejnej tablicy zainicjowała grupa mieszkańców, której przewodniczył Włodzimierz Brzozowski. Ich zapał i zaangażowanie pozwoliły na realizację zadania i doprowadzenia go do finału. Informując o zakończeniu prac społecznego komitetu budowy pomnika, mieszkańcy zwrócili się do obecnych, by rokrocznie w dniu 15 sierpnia przy pomniku odbywały się uroczystości patriotyczne. Apel ten poparł proboszcz ks. kan. Roman Szmurło.
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk[ksAP]