Ogólnopolskie Święto Lasu połączone z jubileuszem 95-lecia Lasów Państwowych
– Powołanie 95 lat temu Lasów Państwowych było ważne nie tylko dla środowiska ludzi lasu, ale istotne także z punktu widzenia historycznego czy społecznego – powiedział w homilii Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Leśników bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dodał, że dokonano wówczas cudu zjednoczenia ziem polskich będących pod zaborami, zjednoczenia obszarów leśnych, ale nade wszystko cudu zjednoczenia leśników, którzy podjęli wysiłek ochrony i racjonalnej gospodarki zasobami leśnymi. – Synom polskiej ziemi należy się wielki szacunek i dar modlitwy – podkreślił delegat KEP.
Niebezpieczne działania wbrew naturze i człowiekowi, jak zauważył Ekscelencja, prowadzą w konsekwencji do tego, iż jesteśmy świadkami wydarzeń, które podważają chrześcijański porządek etyczny, próbują zerwać relacje Polaków z Bogiem, instrumentalnie traktują Kościół, prowadzą do ideologicznego zamętu myślowego, z którego usuwa się osobę Jezusa. Szczególnie teraz, w niełatwym czasie prób znieważania narodowego ducha, warto czerpać siłę z przykładu ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju państwa polskiego, apelował bp Lityński. Na ten jubileuszowy czas życzył leśnikom, aby byli zawsze w relacji miłości z Bogiem, Rodakami w celu realizacji dobra wspólnego.
Po posadzeniu dębu niepodległości pobłogosławionego przez Papieża Franciszka obyła się uroczysta gala w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym Pałac i Folwark Łochów. Ważnym punktem było wręczenie odznaczeń państwowych nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę osobom zasłużonym dla ochrony środowiska oraz medalu ,,Zło dobrem zwyciężaj” przyznanego Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych Andrzejowi Koniecznemu.
Wśród licznych przemówień, w imieniu honorowego patrona uroczystości Prezydenta RP Andrzeja Dudy list skierowany na obchody jubileuszu odczytała Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama w imieniu swoim i męża, podziękowała dyrekcji Lasów Państwowych i wszystkim pracownikom za codzienną, wytrwałą i ofiarną pracę. – Dzięki Państwa zaangażowaniu powierzchnia Lasów Państwowych stale rośnie, a każdego roku przybywa 500 mln nowych drzew – podkreśliła. Ponadto, dzięki mądrej polityce leśnej, Polska jest dziś potentatem w produkcji mebli, wybrzmiało z listu.
W Ogólnopolskim Święcie Lasu, połączonym z galą wzięli udział przedstawiciele parlamentu, rządu, władz i jednostek samorządowych, duchowieństwa wyznania katolickiego i prawosławnego sprawujący opiekę duszpasterską wśród leśników, organizacji pozarządowych, kombatantów, Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, ludzi świata nauki, przemysłu drzewnego oraz organizacji współpracujących z Lasami Państwowymi. Gospodarzem uroczystości była Dyrekcja Lasów Państwowych wraz z leśnikami z całej Polski.
Lasy Państwowej zostały powołane 28 czerwca 1924 r. na mocy rozporządzeniem Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Akt ten podyktowany był świadomością, że lasy są narodowym dobrem i jako takie wymagają spójnego i profesjonalnego gospodarowania. Obecnie ponad 25 tys. osób przyczynia się do tego, aby polskie lasy rozwijały się z korzyścią dla obecnych i przyszłych pokoleń.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka