Odsłonięcie pomnika poświęconego księdzu unickiemu Sofroniuszowi Trocewiczowi w Rogowie
16 maja na cmentarzu w Rogowie w powiecie sokołowskim ks. bp senior Antoni Pacyfik Dydycz poświęcił pomnik na grobie księdza unickiego Sofroniusza Trocewicza. Na tablicy wspomniani zostali również Ludwik i Filipa Szymaniak z domu Trocewicz. Uroczystość zgromadziła potomków z rodzin Trocewiczów, Szymaniaków, Szumów, Myszkowskich, Gierszów, Kędzierskich, Matejuków, którzy w liczbie ponad 70 osób zjechali na uroczystość do Rogowa z różnych stron Polski.
Organizatorkami spotkania i poświęcenia pomnika były panie Krystyna Myszkowska i Wanda Giersz. One to prześledziły historię życia i kolejnych losów Księdza Trocewicza. Odszukały miejsce pochówku i na cmentarzu w Rogowie postanowiły umiejscowić pomnik jego pamięci.
Ksiądz Biskup Dydycz w swoim słowie przy pomniku przywitał przybyłych potomków najbliższej rodziny Ks. Sofroniusza i wyraził swoje uznanie dla organizatorów spotkania i przypomnienia sylwetki rogowskiego unity. Przypomniał o przynależności ks. Trocewicza do wspólnoty bazyliańskiej. Po likwidacji Unii na terenie Królestwa Kongresowego zakonnicy stracili swoje klasztory w Białej Podlaskiej, Chełmie i w Zamościu. Ks. Trocewicz wrócił do swojej rodziny. Tu posługiwał unitom w Rogowie, Szkopach i Sokołowie Podlaskim. Kilkakrotnie aresztowany za propolską działalność, organizowanie patriotycznych manifestacji, śpiewanie patriotycznych pieśni z „Boże, coś Polskę…” na czele. Następnie Ks. Biskup senior poświęcił pomnik i wraz z przybyłymi udał się do kościoła parafialnego pw. Św. Anny w Rogowie, który mieści się w pounickiej świątyni, gdzie wraz z ks. Łukaszem Gołębiewskim dyr. Caritas Diecezji Drohiczyńskiej i proboszczem parafii Rogów ks. Robertem Nowaszewskim odprawił Mszę Świętą w intencji Ks, Trocewicza.
W homilii Ksiądz Biskup szczegółowo przypomniał historię powstania Unii Brzeskiej, okres jej działania na ziemiach polskich oraz jej likwidację i prześladowania unitów przez carat. W tym miejscu przypomniał życiorys ks. Sofroniusz. Jego pobyty w klasztorach w których pełnił funkcje opata i konsultora. Jego aresztowania, pobyty w więzieniach, tortury, które przyczyniły się do utraty zdrowia a w rezultacie śmierci księdza Trocewicza 28 stycznia 1882 roku przeżywszy 66 lat.
Po Eucharystii członkowie rodziny i zaproszeni goście spotkali się na uroczystym obiedzie, gdzie dzielili się szczegółami z życia rodzin, wspólnymi wspomnieniami i zapoznawali się z wspólnym drzewem genealogicznym.
Lech Zakrzewski [ksAP/Drohiczyn]