Nasze parafie zyskały 51 nowych lektorów!
Funkcja lektora istnieje w Kościele od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Z czasem lektorat stał się posługą na drodze do święceń kapłańskich. Obecnie Kościół zachęca do podejmowania tej funkcji wszystkim, którzy pragną służyć Bogu przez czytanie słowa Bożego, a nie tylko kandydatów do święceń prezbiteratu.
Na zaproszenia organizatorów Kursu Lektorskiego w roku 2015/2016 w diecezji drohiczyńskiej odpowiedziało 51 chłopców. W Drohiczyńskim kościele pofranciszkańskim, 21 maja 2016r. z rąk ks. bp Tadeusza Pikusa otrzymali błogosławieństwo i mandat do posługi tak ważnej w liturgii. Wszystkich przybyłych powitał proboszcz drohiczyński ks. Zbigniew Średziński. W homilii ks. biskup podkreślał, że każdy lektor powinien mieć Pismo Święte, bo w nim zawarte są prawdy potrzebne do posługi. Mówił, że ważniejsza od czytania jest znajomość tego, którego słowa czytamy. Na zakończenie eucharystii biskup wręczył legitymację i krzyż lektorski nowym głosicielom Słowa Bożego. Delegacja w składzie: Andrzej Marchlik, Szymon Piętko, Daniel Konik i Mateusz Sidorowicz podziękowała zarówno naszemu ordynariuszowi, jak i ks. Marcinowi Szymanikowi wraz z innymi organizatorami.
Najważniejszym zadaniem lektora jest czytanie Pisma świętego w zgromadzeniu liturgicznym, by wierni ze czcią przyjęli Słowo Boże i wypełniali je w swoim życiu. Do zadań lektora należy przede wszystkim, czytanie lekcji przed Ewangelią, a także Ewangelii z podziałem na role w Niedzielę Palmową Męki Pańskiej i w Wielki Piątek Męki Pańskiej, przy czym słowa Jezusa zawsze powinien czytać kapłan lub diakon. Lektor może także śpiewać psalm, podawać intencje modlitwy wiernych, czytać antyfony na Wejście i na Komunię świętą podczas Mszy Świętej.
Nowi lektorzy, do prawidłowego sprawowania powierzonej im funkcji, przygotowywali się przez cały rok. Cyklicznie od listopada ubiegłego roku, odbywały się spotkania w Drohiczynie (WSD), Sokołowie Podlaskim (par. Miłosierdzia Bożego) i w Węgrowie (par. NMP). Wykłady obejmowały trzy dyscypliny: Pismo Święte, liturgika i fonetyka.
Głoszenie słowa Bożego wymaga jego rozumienia. Dlatego zachęca się lektorów do czytania i poznawania Pisma Świętego. Posługa ta wymaga posiadania wiedzy teologicznej, którą wszyscy uczestnicy kursu mogli zdobyć przez formację biblijną dzięki posłudze ks. Dariusza Kucharka i ks. Zbigniewa Rostkowskiego, profesorów WSD.
Wskazówek jak właściwie czytać Słowo Boże, by było zrozumiałe, udzielały dwie osoby – Pani Iwona Ciałkiewicz i Pani Marta Wysocka. Natomiast od strony liturgicznej, nad dobrym przygotowaniem, pieczę trzymał ks. Tadeusz Syczewski (rektor WSD i organizator kursu), ks. Wojciech Wysocki oraz ks. Marcin Szymanik (organizator i koordynator kursu).
Dzięki Kursowi Lektorskiemu, przeprowadzonemu po raz kolejny w naszej diecezji i błogosławieństwu ks. biskupa, wiele parafii zyskało lektorów, którzy będą tam posługiwać w najbliższych latach. Nowi lektorzy pochodzą z 20 parafii: Bielsk Podl. – Opatrzność (2 osoby), Domanowo (2), Drohiczyn (5), Dziadkowice (1), Granne (3), Hajnówka – Podw. Krzyża (2), Jabłonna Lacka (2), Kamionna (4), Kosów Lacki (2), Perlejewo (6), Repki-Szkopy (1), Sarnaki (2), Siemiatycze – św. A. Bobola (1), Sokołów Podl. – Konkatedra (3), Sokołów Podl. – Miłosierdzie (1), Starawieś (4), Sterdyń (1), Węgrów – Bazylika (5), Węgrów – św. Piotra (3), Wyrozęby (1).
Życzymy nowym lektorom owocnej posługi i przez czytanie Pisma Świętego zjednoczenia z Chrystusem. Niech karmienie się Słowem Bożym, na co dzień, będzie was wzmacniać i właściwie kierować w drodze do świętości.
al. Grzegorz Konopacki; foto: al. Bartosz Ojdana
Galeria zdjęć tutaj