Liturgia zanurzająca w zbawczą Mekę Chrystusa
Uroczysta procesja przemaszerowała spod plebanii pod główne drzwi ciechanowieckiej świątyni. Zgodnie w wieloletnią tradycją celebracja liturgii Niedzieli Palmowej ubogacona była obecnością laureatów konkursu palm. Barwnie udekorowane palmy sprawiły, że uczestnicy mogli poczuć się jak mieszkańcy Jerozolimy witający Jezusa wjeżdżającego do miasta. O tym wydarzeniu przypomniał fragment Ewangelii odczytany przez ks. Piotra Jarosiewicza. Biskup pobłogosławił przyniesione Palmy, po czym procesja przeszła wokół kościoła.
Słowa powitań skierował miejscowy proboszcz i dziekan ciechanowiecki zarazem, ks. kan. Tadeusz Kryński. Podkreślił fakt przeżywanego w Kościele Roku Jubileuszowego. Wyraził radość z obecności władz parlamentarnych i samorządowych oraz wielu gości przybyłych na tę uroczystość z różnych zakątków Polski. Charakterystycznym rysem liturgii inaugurującej Wielki Tydzień jest czytanie Męki Pańskiej z podziałem na role. Lektura ta pomaga wiernym wejść w tajemnice tych dni i rozważać na nowo zbawcze działanie Pana Boga. W wygłoszonej homilii biskup podkreślił, że celebracje liturgiczne Wielkiego Tygodnia uobecniają najważniejsze tajemnice chrześcijańskiej wiary. Zwrócił uwagę, że okrzyki towarzyszące Jezusowi podczas wjazdu do Jerozolimy: „Hosanna królowi, który przychodzi iw imię Pańskie”, w swojej treści nawiązują do śpiewu chórów anielskich, które wybrzmiały przy narodzeniu Jezusa. „Ziemskie życie Jezusa spinają więc jakby klamrami te pochwalne hymny na cześć Boga, który ma swój plan, powoli go odkrywa i pokazuje jego sens” – powiedział. Zaznaczył, że liturgia Niedzieli Palmowej zanurza w Zbawczą Mękę Chrystusa i otwiera na łaskę życia nadprzyrodzonego, ofiarowaną prze Tego, który wyszedł z grobu. Wyraził nadzieję, że Wielki Tydzień dopomoże oczyścić miłość i przyniesie duchowe umocnienie.
Na zakończenie słowa wdzięczności wyraziła dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Dorota Łapiak. Tradycyjnie przekazała biskupowi specjalnie przygotowana pisankę. Tegoroczna została przyozdobiona logiem i hasłem Roku Jubileuszowego. Jak podkreśliła, na 27. edycję konkursu przygotowano 531 palm. Inicjatywa ta cieszy się dużą popularnością. Po Eucharystii w siedzibie Muzeum miało miejsce rozdanie nagród. Plac muzealny wypełniły stoiska jarmarku wielkanocnego.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski