Ligawki, jak Trąby Anielskie
Historia organizacji konkursu ma 50 lat, bo pierwszy raz odbył się on w roku 1974. Jednak przez te pół wieku zdarzały się lata, gdy konkurs nie doszedł do skutku. Było tak w czasie stanu wojennego, a potem w pandemii. W roku 2024, Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego zorganizowano po raz 43. Pół wieku temu konkurs rozpoczął się od spotkań osób grających na ligawkach, uczestników było początkowo niewielu i mierzyli się w jednej kategorii. Do dziś w Ciechanowiec rozbrzmiewa konkursowym dźwiękiem ligawek, ale słychać tu także rogi, bazuny, trombity i wiele innych instrumentów pasterskich. Konkursowi towarzyszą koncerty i warsztaty, a jego zwieńczeniem jest zawsze Msza Św. sprawowana w zabytkowym kościele pw. Trójcy Św. w Ciechanowcu.
W tym roku od piątku do niedzieli (29 listopada – 1 grudnia) Ciechanowiec po raz kolejny rozbrzmiewał niezwykłymi dźwiękami i melodiami. W konkursie uczestniczyli instrumentaliści i śpiewacy niemal całej Polski od Podlasia i Mazowsza przez Kaszuby po Podhale czy okolice Poznania, a także goście z Ukrainy, Słowacji, Litwy, Estonii, Finlandii, Norwegii.
Przesłuchania konkursowe odbywały się w sobotę od godzin porannych do późnego wieczora, wzięli nich udział soliści, duety, tria, kwartety, był też sekstet. W sumie przed komisją konkursową i publicznością wystąpiło około 200 podmiotów muzycznych. W najbardziej tradycyjnej kategorii, dorosłych grających na ligawkach po raz kolejny zwyciężył mieszkaniec Ciechanowca – Teodor Niemyjski.
Oficjalne podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 1 grudnia. Ten dzień rozpoczął się Mszą Św. pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Eucharystia w oprawie muzycznej chóru parafialnego Cantata i instrumentalistów uczestniczących w konkursie była dziękczynieniem za kolejne muzyczne spotkanie, w ten też sposób rozpoczęto Adwent. Należy tu przypomnieć, że konkurs nawiązuje do dawnej adwentowej tradycji gry na ligawkach symbolizujących trąby anielskie.
Nie można wyobrazić sobie lepszego i piękniejszego sposobu rozpoczęcia Adwentu, mówił JE Piotr Sawczuk do zgromadzonych na pierwszej w tym Adwencie niedzielnej Mszy Św. Pasterz diecezji podkreślał:
– Głos ligawek i innych instrumentów ma człowieka zatrzymać, pobudzić do myślenia, że codzienne obowiązki, zdobywanie dóbr nie jest najważniejsze, że najważniejszy jest Bóg i mamy się przygotować na celebrowanie po raz kolejny pamiątki przyjścia na świat Syna Bożego
Na Eucharystii w wyjątkowej oprawie muzycznej witał wszystkich proboszcz parafii ks. Tadeusz Kryński. Dorota Łapiak dyrektor Muzeum Rolnictwa dziękowała za wspólną modlitwę i sprawowaną Mszę Św. która rokrocznie gromadzi uczestników konkursu, parafian i gości.
Po Mszy Św. w Muzeum Rolnictwa odbyło się podsumowanie konkursu połączone z koncertami zaproszonych gości i występami laureatów.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk