Ks. bp Tadeusz Pikus przewodniczył Eucharystii w 24. rocznicę KRP
Obchody 24. rocznicy Katolickiego Radia Podlasie odbyły się 26 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej. Uroczystej Mszy św. rocznicowej przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli: śpiewaczka Agnieszka Gertner-Polak, dziennikarz Grzegorz Polak oraz przedstawiciele Dzieła Pomocy AD GENTES i MIVA Polska. Tradycyjnie podczas rocznicy radia wręczone zostały Platynowe Mikrofony – nagrody Katolickiego Radia Podlasie.
Zebranych powitał dyrektor KRP ks. Andrzej Sochal, a całość poprowadziła Monika Jabłkowska. Pierwszym punktem programu był występ zespołu RADOŚĆ z Radomyśli koło Wiśniewa pod kierunkiem Anety Karczmarskiej. program Katolickiego Radia Podlasie emitowany był z plenerowego studia w Leśnej Podlaskiej. Program prowadził Marcin Jabłkowski, a wśród gości pojawili się dyrektor KRP Andrzej Sochal oraz o. Marek Moga – Przeor i Proboszcz Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej, a także Wójt Gminy Leśna Podlaska Paweł Kazimierski i sołtys wsi Leśna Podlaska – Ryszard Śliwiński. Grzegorz Polak, dziennikarz, publicysta, autor książek, dziennikarz telewizyjny przeczytał fragment swojej książki o ojcu Jerzym Tomzińskim, paulinie przez jakiś czas związanym z Sanktuarium w Leśnej Podlaskiej. Platynowe Mikrofony Katolickiego Radia Podlasie to statuetki, które stanowią uznanie dla pracy osób i instytucji, które w ciągu ubiegłego roku szczególnie przyczyniły się do rozwoju i funkcjonowania rozgłośni. Wręczenia nagród dokonali biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz dyrektor Katolickiego Radia Podlasie, ks. Andrzej Sochal. Przed Eucharystią wystąpiła ze swoim recitalem Agnieszka Gertner – Polak – artystka, która wykonuje utwory oratoryjne, pieśni, arie operowe i operetkowe. W swoim repertuarze ma także wiele utworów muzyki sakralnej. Występowała obok takich sław światowej wokalistyki jak Grace Bambry, Mara Zampieri, Petra Maria Schnitzer, Magdalena Kožená, Cesare Siepi i Peter.
Po jej koncercie odbyła się prezentacja środowisk misyjnych. Dzieło Pomocy AD GENTES i MIVA Polska, a następnie uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pikusa. Rozpoczynając Eucharystię Dyrektor KRP ks. Andrzej Sochal podziękował Biskupowi Tadeuszowi za celebrację Eucharystii. Nawiązał do wieloletniej współpracy Radia Podlasie z Diecezją Drohiczyńską oraz do świętowanej w tym roku 25. rocznicy powstania Diecezji Drohiczyńskiej. Powitał także przybyłych kapłanów, w tym ks. Zbigniewa Sobolewskiego (Dzieło Pomocy Ad Gentes), przedstawicieli MIVA Polska oraz Wydawnictwa Sióstr Loretanek, pracowników Radia, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz przybyłych przedstawicieli oddziałów Koła Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie.”Chrystus nie chce, by Go tylko podziwiać, ale żeby Go naśladować. Przyjęcie Jego miłości wzmacnia ludzką, słabą miłość i pozwala przetrwać przeciwności” – to główne myśli z homilii biskupa drohiczyńskiego, Tadeusza Pikusa, wygłoszonej w Leśnej Podlaskiej podczas 24 rocznicy Katolickiego Radia Podlasie.
Najlepszym przykładem otwarcia na Bożą Miłość i Królestwo Niebieskie jest Maryja. Kiedy przyjęła Boga, w jej życiu pojawiło się Jego królowanie. To od niej możemy się nauczyć, jak stać się uczestnikami Królestwa Bożego. – To Ona mówi „słuchajcie, co wam powie Syn i czyńcie to”. Często słuchamy słów Chrystusa w naszych świątyniach i domach, ale czy nie znamy Go tylko ze słyszenia? Słuchamy o Bogu, czy słuchamy Boga? Wielu z nas podziwia dzieła Chrystusa: cuda, mądrość i dobroć. Ale On nie chce, byśmy Go tylko podziwiali, ale żebyśmy naśladowali – podkreślał biskup Pikus, pokazując jednocześnie proroka Elizeusza jako przykład radykalnej odpowiedzi na powołanie. Zlikwidował on bowiem swój warsztat pracy, a jego posłannictwem stało się odtąd służenie Bogu i głoszenie Jego woli wobec ludzi.
Dalsze rozważania osnute były wokół zagadnienia wolności. – Często dyskutujemy, na czym polega wolność, skoro człowiek ma tyle ograniczeń. Święty Paweł mówi: Chrystus uwalnia nie do pożądliwości ciała, ale do wolności w Duchu Świętym. Jest taka metafora: człowiek w oceanie, a wokół niego sieć, które nie pozwala mu korzystać z wolności. Tym, co przecina sieć i toruje drogę do wolności, jest Krzyż Chrystusowy. Kto go przyjmuje, wstępuje na drogę wolności – mówił biskup drohiczyński. Dodał, że Bóg szanuje naszą wolność, a Jego zaproszenie jest poprzedzone słowami „jeśli chcesz”. Ostatnim wątkiem homilii była miłość. – Człowiek nie jest zdolny do kochania w oparciu tylko o swoje możliwości, uczucia, wychowanie, czy rozum. Ale jest miłość Boża, która wzbogaca naszą miłość ludzką do tego stopnia, że kiedy ją przyjmiemy, to nawet po zranieniu nasze serce się nie zamyka. Chrystus na krzyżu modlił się za swoich prześladowców, podobnie pierwszy męczennik, św. Szczepan – wskazał biskup Pikus. Homilię zakończył wezwaniem do naśladowania świętych, którzy wstępując na drogę Chrystusa nie tylko Go podziwiali, ale naśladowali i przyjęli Jego moc.
za EŁ/DJ/AB[KRP] – ks. Artur Płachno