Konferencja naukowa na temat małżeństwa i rodziny
Konferencję rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pikusa. Ks. Biskup modlił się w intencji studentów Uniwersytetu Rodziny, doradców życia rodzinnego oraz członków wspólnoty Sychar. W homilii Pasterz diecezji skoncentrował się na roli i znaczeniu Ducha Świętego. Przypomniał grzechy przeciwko Duchowi Świętemu. Omówił je w kontekście życia małżeństwa i rodziny. Na zakończenie Mszy św. ks. Biskup wręczył misje kanoniczne doradcom życia rodzinnego posługującym na terenie diecezji. Ks. Piotr Arbaszewski złożył życzenia imieninowe zarówno ks. Biskupowi, jak i obecnemu na Eucharystii ks. prał. Tadeuszowi Syczewskiemu – rektorowi WSD w Drohiczynie.
Posłuchaj homilii ks. bpa Tadeusza Pikusa:
Część konferencją stanowiły dwa wykłady: „Duszpasterskie towarzyszenie narzeczonym i małżonkom koniecznością naszych czasów – podstawy biblijne i współczesne nauczanie Kościoła” autorstwa ks. dra hab. Mirosława Brzezińskiego z KUL oraz „Relacja ojcostwa – przemiany historyczne a współczesne wymagania” dra Andrzej Mazana z UKSW.
Pierwszy prelegent zwrócił uwagę na konieczność duszpasterskiego towarzyszenia narzeczonym oraz małżonkom, szczególnie tym młodym, w ich codziennym życiu. Przypominając nauczanie Jana Pawła II wskazał na trzy grupy małżeństw, które potrzebują towarzyszenia. Pierwszą stanowią małżeństwa, które starają się urzeczywistnić Boży plan względem ich małżeństwa i chcą żyć prawdą o małżeństwie. Kolejna grupa to małżonkowie przeżywający trudności i problemy, ale nie znajdują nikogo, kto pomógłby im w urzeczywistnieniu prawdy o małżeństwie. Grupa trzecia to małżeństwa znajdujące się w sytuacjach nieprawidłowych, którzy całkowicie zagubili się na drodze małżeństwa.
Posłuchaj wykładu ks. dra hab. Mirosława Brzezińskiego:
Drugi wykład ukazał piękno oraz doniosłość powołania do ojcostwa. Prelegent przypomniał podstawowe zadania ojca: powołanie do życia, otoczenie opieką oraz zapewnienie utrzymania. Ojciec jest obdarowany władzą nad życiem. Tragedią jest, kiedy tej władzy nadużywa.
Posłuchaj wykładu dra Andrzeja Mazana:
Nie zabrakło czasu na dyskusję, kiedy to uczestnicy mogli zadawać pytania oraz dzielić się własnymi refleksjami nawiązującymi do tematów poruszonych w zaprezentowanych wykładach.
Ks. bp Tadeusz Pikus w słowie skierowanym do uczestników konferencji podkreślił, że najpiękniejszym darem, jaki rodzice mogą ofiarować swoim dzieciom, jest nie tyle miłość rodzicielska, co miłość małżeńska. Jest ona fundamentem każdej rodziny. Istotna jest również postawa miłosierdzia rozumiana w duchu ewangelijnym.
W spotkaniu udział wzięli studenci Uniwersytetu Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej, doradcy życia rodzinnego, członkowie Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”, alumni WSD w Drohiczynie, księża uczestniczący w stałej formacji kapłanów oraz zaproszeni gości.
Organizatorem spotkania był ks. kan. dr Piotr Arbaszewski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej.
tekst, zdjęcia i opracowanie dźwiękowe – ks. Marcin Gołębiewski