Konferencja „Chrzest Polski w kulturze narodowej”
16 września w Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie, Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury zorganizowało sesję popularnonaukową zatytułowaną „Chrzest Polski w kulturze narodowej”.
Rozpoczynając spotkanie, bp Tadeusz Pikus przypomniał, że działalność człowieka przebiega w zakresie cywilizacji, kultury i religii. Religia ma jednak wyższy – nadprzyrodzony cel, a kultura chociaż niczego Bogu nie dodaje, to człowieka prowadzi do Boga.
Ks. bp Antoni Dydycz w referacie zatytułowanym: „Początki chrześcijaństwa w Polsce”, przypomniał, że 1050 lat temu furtką do chrześcijaństwa na ziemiach Polan stały się Czechy, a chrześcijaństwo dotarło do nas przez miłość Mieszka do Dobrawy. Podkreślił także wielką rolę świętych z początków chrześcijaństwa w Polsce, które promieniowało na inne narody, a cywilizacja w różnych dziedzinach zrodziła się na chrześcijaństwie.
Ks. dr Zenon Czumaj – dyrektor Muzeum i Archiwum Diecezjalnego, mówiąc o rozwoju chrześcijaństwa na Podlasiu, przypomniał, że był to teren osadników polskich i ruskich, gdzie splatały się wpływy kulturowe wschodnie i zachodnie. Chrześcijaństwo docierało tam powoli od XI wieku, najpierw przez misjonarzy, wśród których wymienia się św. Brunona z Kwerfurtu, następnie przez osadnictwo bractw rycerskich i zakładanie osad, a od XIV wieku przez pierwsze struktury parafialne, zarówno obrządku łacińskiego (Drohiczyn, Sokołów Podlaski Węgrów, Perlejewo, Kożuchówek, czy Mielnik), jak też obrządku wschodniego, zjednoczonych w większości z Rzymem (Bielsk Podlaski, Drohiczyn). Prelegent wskazał, że obecnie największa część historycznego Podlasia znajduje się w diecezji drohiczyńskiej, a mniejsze jego fragmenty w diecezjach: siedleckiej, białostockiej i łomżyńskiej.
Sławomir Szyller z Warszawy zaprezentował zebranym najcenniejsze rękopisy pierwszych wieków chrześcijaństwa w Polsce ze zbiorów Biblioteki Narodowej, w których jest mowa o przyjęciu chrztu przez Mieszka i znaczeniu tego wydarzenia. Ukazał takie zabytki jak: „Roczniki świętokrzyskie”, „Kroniką polską” Galla Anonima, „Kronikę” Wincentego Kadłubka z komentarzem Jana z Dąbrówki na temat chrztu Mieszka, „ Bogurodzicę”, „Psałterz floriański”, „Sakramentarz tyniecki” oraz „Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich i biskupów krakowskich” Jana Długosza.
Zabytkowe teksty wraz z tłumaczeniem można było obejrzeć na wystawie zatytułowanej: „Kronikarze piszą – Chrzest Polski”.
Dorota Pikula kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach zaprezentowała wykład: „Chrzest Polski w malarstwie Jana Matejki”, podczas którego ukazała pamiątki z czasów Mieszka i Dobrawy oraz ich portrety, autorstwa tego wielkiego malarza. Wyjaśniła również bogatą symbolikę chrześcijańskiej nadziei zawartą w jego obrazie zatytułowanym: „Zaprowadzanie Chrześcijaństwa Roku Pańskiego 965 ”.
Na zakończenie sesji wystąpił chór seniora „Jesień”. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie.
ks. Artur Płachno (ks. MG)