Jubileusz otwartych i ofiarnych serc
Od dwudziestu lat przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Sokołowie Podlaskim działa Szkolne Koło Caritas im. św. Teresy od Dzieciatka Jezus. Jubileuszowa gala miała miejsce 19 stycznia 2023 r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
Sala widowiskowa SOK-u wypełniła się przybyłymi gośćmi, przyjaciółmi, byłymi i obecnymi wolontariuszami i opiekunami Koła, które nieprzerwanie prowadzi swoją działalność na wielu płaszczyznach dzieł charytatywnych.
Słowo wprowadzenie skierował dyrektor Szkoły Kazimierz Soszka, który nie krył radości i dumy z działalności Koła. Gala prowadzona przez Pawła Kryszczuka przypomniała historię Koła, podejmowane dzieła, osoby zaangażowane w jego codzienne funkcjonowanie. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać świadectw byłych wolontariuszy. Jednogłośnie podkreślali, jak cennym i wartościowym czasem był okres działalności w ramach Szkolnego Koła Caritas. Program ubogacił występ artystyczny, ukazujący zakorzenienie Caritas w miłosiernej postawie samego Jezusa, który podczas ziemskiej działalności zaradzał codziennym ludzkim potrzebom, uzdrawiając ich na ciele i na duchu. Przy fortepianowym akompaniamencie Michała Soszki wybrzmiały piosenki w języku polskim i ukraińskim.
Wyrażono również wdzięczność osobom zaangażowanym w prowadzenie i funkcjonowanie Koła. Po raz pierwszy w historii przyznano statuetki Przyjaciel Szkolnego Koła Caritas im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus przy Szkole Podstawowej nr 6. Ich wręczenia dokonał ks. kan. Łukasz Gołębiewski – dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Kazimierz Szoszka. Laureatami zostali: ks. bp Antoni Dydycz, Agnieszka Woźniak, Anna Składanowska, Zuzanna Marcinkowska, Anna Olesiewicz, Dominika Kraska, Natalia Brzezik, Andżelika Remiszewska, Antoni Choma, Luiza Łukasiewicz, Emilia Bielińska, Piotr Remiszewski, Małgorzata Pyrzanowska, Marcin Pyrzanowski, Aleksandra Kosiorek oraz Maciej Kosiorek.
Zwracając się do uczestników bp Antoni Dydycz wyraził radość z możliwości wspólnego świętowania jubileuszu. Podzielił się własnym doświadczeniem niesienia pomocy ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej. Jak podkreślił, również obecnie Polacy stoją na wysokości zadania, organizując wsparcie dla uciemiężonego wojną narodu ukraińskiego. Pogratulował wszystkim uczestnictwa w dziele dzielenia się miłością z innymi ludźmi. Życzył Bożego błogosławieństwa.
Osobą, która stoi u początków Szkolnego Koła Caritas i działa w nim nieprzerwanie, jest Jolanta Celińska. Z tej też racji za pośrednictwem ks. Łukasza Gołębiewskiego otrzymała ona srebrny medal Caritas Polska In caritate servire. Podobnym odznaczeniem został uhonorowany Kazimierz Soszka – dyrektor Szkoły.
Nie zabrakło okolicznościowych przemówień, listów gratulacyjnych wyrażających wdzięczność i podziw dla podejmowanych dzieł przez Szkolne Koło Caritas.
Jego początki sięgają czasów, kiedy dyrektorem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej był ks. kan. Walenty Wojtkowski. Kolejny dyrektor ks. kan. Krzysztof Kisielewicz nadał Kołu imię św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Opiekunami Koła na przestrzeni lat byli kapłani: ks. Dariusz Misior, ks. Rafał Romańczuk, ks. Piotr Arbaszewski, ks. Grzegorz Wierzbicki, ks. Daniel Jankowski, ks. Daniel Plewka oraz osoby świeckie: Jolanta Celińska, Elżbieta Filipczuk, Magdalena Więckowska, Maria Skorupka, Maryla Zubowicz-Wielogórska, Olga Rusinek, Anna Janik oraz Łukasz Wróblewski.
W ciągu dwudziestoletniej działalności przez Koło przeszło ponad 730 wolontariuszy. Obecnie działa w nim 90 osób. Angażują się w akcje ogólnopolskie takie, jak chociażby zbiórka żywność Tak, pomagam!, Szlachetna paczka, Rodzina rodzinie. Koło troszczy się również o sprawy lokalne związane z diecezją drohiczyńską i miastem Sokołów Podlaski. W czasie świątecznym Mikołaj odwiedza oddział dziecięcy powiatowego szpitala. Młodzież przygotowuje kartki świąteczne dla osób starszych. Wolontariusze integrują się z osobami niepełnoprawnymi, angażują się w działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej, biorą udział w akcji Tacy sami. Wspierają również program stypendialny Skrzydła. Sami formują się w ramach spotkań diecezjalnych. Nie zapominają również o swojej Szkole, przygotowując chociażby świąteczne upominki.
Aktywność Koła była widoczna w czasie pandemii. Wolontariusze okazali swoje dobre serca osobom poszkodowanym w wyniku wojny na Ukrainie. Zbiórkę darów organizowali już w roku 2014. Czynią to także w obecnej sytuacji.
Wśród wielu słów życzeń padły również i te, aby Szkolne Koło Caritas im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus działające przy Szkole Podstawowej nr 6 nie przestawało podejmować nowych dzieł, formowało następne pokolenia młodych ludzi i mogło świętować kolejne jubileusze.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski