Inauguracja Nabożeństw Fatimskich w Bazylice w Węgrowie
Eucharystię poprzedziło odczytanie intencji skierowanych do Pani Fatimskiej oraz nabożeństwo majowe. W słowach powitania miejscowy proboszcz i kustosz sanktuarium ks. prał. Leszek Gardziński podkreślił kolejną 104. rocznicę objawień fatimskich oraz nawiązał do 40. rocznicy zamachu na św. Jana Pawła II. Wydarzenie to miało miejsce na Placu św. Piotra 13 maja 1981 r. Wraził również radość, że zgodnie z ponad dwudziestopięcioletnią tradycją pierwszemu Nabożeństwo Fatimskiemu przewodniczy Pasterz Diecezji Drohiczyńskiej.
W homilii ks. Biskup przypominał kontekst wydarzeń fatimskich sprzed ponad stu laty. W tym czasie trwała jeszcze I wojna światowa, Portugalia pogrążona była w różnych kryzysach gospodarczych i ustrojowych, które doprowadziły między innymi do prześladowań Kościoła. Rok 1917 to również czas rewolucji bolszewickiej. W takim właśnie momencie przychodzi Maryja, aby przez proste dzieci z prowincjonalnej Fatimy przekazać światu orędzie wzywające do nawrócenia, pokuty, wynagradzania za grzechy, przesłanie dające nadzieję. „Jesteśmy pewni – mówił ks. Biskup, że Maryja jest gotowa do pomocy swoim dzieciom również dzisiaj. Prosimy ją zatem tu w Węgrowie o pomoc. Niech światło z Fatimy przeniknie nasze życie. Niech nam pokaże pewną drogę”. Ekscelencja wskazał, że nabożeństwo jest dobrą okazją, aby rozpocząć obchód pięciu pierwszych sobót miesiąca oraz odkryć piękno modlitwy różańcowej.
Tradycyjnie ołtarze wokół kościoła przyozdobili parafianie wyznaczeni z poszczególnych ulic. W procesji różańcowej nieśli oni figurę Matki Bożej Fatimskiej. Rozważania części światła różańca świętego prowadził ks. Biskup. Poszczególne dziesiątki odmawiali kapłani z Dekanatu Węgrowskiego.
Na zakończenie nabożeństwa miłym momentem było wręczenie Krystynie Skibińskiej brązowego medalu Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej. Jak głosi treść dołączonego dyplomu, odznaczenie to zostało przyznane „w dowód uznania za świadectwo chrześcijańskiego życia, wspierania działalności misyjnej Kościoła oraz zaangażowanie w rozwój życia religijnego Kółek Żywego Różańca Dekanatu Węgrowskiego”. Zasłużoną Zelatorkę odznaczył ks. bp Piotr Sawczuk, natomiast okolicznościowy dyplom wręczyła Diecezjalna Zelatorka Kół Żywego Różańca Pani Renata Przewoźnik.
Nabożeństwa Fatimskie w Bazylice w Węgrowie organizowane są nieprzerwanie od 1994 r. Rozpoczynają się zawsze 13 maja. Do października trzynastego dnia każdego miesiąca duchowni i wierni gromadzą się w diecezjalnym sanktuarium, aby modlić się za wstawiennictwem Pani Fatimskiej. Kolejna nabożeństwo już 13 czerwca.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski