Dzień Skupienia Organistów Diecezji Drohiczyńskiej
Organista Liturgiczny – to główny temat, który towarzyszył 26 września podczas Dnia Skupienia Organistów Diecezji Drohiczyńskiej w Parafii św. O. Pio w Węgrowie Nowy Duszpasterz Organistów, ks. Wiesław Niemyjski , powitał przybyłych Muzyków Kościelnych, przybliżając krótką historię aktualnie budującej się parafii, której jest proboszczem.
Temat okresu liturgicznego i jego roli w przygotowaniu liturgii i doborze śpiewów podczas Mszy Świętej przedstawiony został przez Justynę Pastor, absolwentkę Instytutu Muzykologii na KUL, studentkę organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, wykładowcę w Diecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej w Siedlcach. Była to prelekcja, dostarczająca zebranym konkretnych wiadomości, a wykład połączony z warsztatami, dzięki czemu każdy mógł zabrać głos, wyrazić swoją opinię, wyjaśnić wątpliwości, bo nic tak nie uczy, jak czynny udział w danym wydarzeniu.
W wielu dokumentach Kościoła zwraca się szczególną uwagę na charakter i sens śpiewu towarzyszącemu sprawowanym obrzędom. W Konstytucji o liturgii Soboru Watykańskiego II rozdział VI zatytułowany został De musica sacra – O muzyce sakralnej (112-121) czytamy , że śpiew kościelny związany ze słowami jest nieodzowną oraz integralną częścią uroczystej liturgii. Nie jest więc tylko ozdobą i dodatkiem do świętych czynności, ale należy do zasadniczej całości, czyli liturgia wyraża się również śpiewem. Repertuar utworów czy to śpiewanych czy wykonywanych na instrumentach, musi zgadzać się z myślą przewodnią dnia liturgicznego lub przynajmniej zgadzać się z okresem liturgicznym, jak również odpowiadać treściowo danej czynności liturgicznej.
Posługa organisty w naszych kościołach jest więc funkcją bardzo odpowiedzialną. Czyż nie jest tak, że w dzisiejszym konsumpcjonizmie, zniżamy się do poziomu biorcy? Muzyk Kościelny jest więc człowiekiem, który swoim wkładem w należycie przygotowany śpiew, dobór repertuaru, akompaniament towarzyszący wiernym pomaga w skupieniu, zjednoczeniu się z Chrystusem, którego wielbimy i w uświęcaniu się nawzajem.
Tematów podjętych było mnóstwo, począwszy od rozróżnienia czym jest pieśń liturgiczna czym piosenka religijna/pielgrzymkowa a czym piosenka zaadoptowana z muzyki rozrywkowej, skończywszy na zabawnych anegdotach o wykonywaniu „Alleluja” ze „Shreka” w trakcie Mszy Świętych ślubnych, co jest totalnym ignoranctwem brakiem rozumienia treści liturgii i świadomości, w jak wielkiej ofierze uczestniczymy.
Rozpoczęty cykl jesienno-wiosennych warsztatów dla organistów połączonych z formacją duchową to nie wszystko, co jest związane z muzyką w kościołach. O „Święcie Muzyki Kościelnej”, które połączone będzie z dniem Świętej Cecylii, naszej Patronki, mówił Łukasz Kraujutowicz. 21 listopada br. w MOK w Drohiczynie będą miały miejsce pierwsze „Warsztaty dla Chórów i Scholi” zarówno działających w parafiach jak również w innych instytucjach. Praca uczestników Warsztatów bazować będzie na trzech utworach, które Dyrygent rozczytuje i przygotowuje zespół w trakcie swoich prób (materiał nutowy został przekazany Organistom, będzie również przesłany ponownie do parafii łącznie z informacjom o szczegółach spotkania). Po pracy nad warsztatem wokalnym, przed Mszą Świętą wieczorową w Katedrze Drohiczyńskiej odbędą się prezentacje indywidualne zespołów. W trakcie liturgii będą połączone chóry wykonają utwory przygotowane w ciągu części roboczej dnia. Wszelkie szczegóły dotyczące wydarzenia będą uaktualniane na stronie diecezjalnej a także przekazywane osobom, których dane zostały zgłoszone.
Kulminacją wspólnie spędzonego Dnia Skupienia była Msza Święta, którą celebrował ks. Wiesław. Słowo paserskie skierowane do nas organistów mówiło o życiu w zgodzie z Chrystusem, o świętości która powinna być w każdym z nas, o więzi, którą daje czynne uczestnictwo w Mszy św. Organista nie może być rzemieślnikiem, który taśmowo wykonuje swoją powinność, bo to prowadzi do rutyny! Organista swoją postawą chrześcijanina, swoim podejściem do wykonywanych funkcji ma dawać świadectwo. Prowadzenie śpiewu zgromadzenia, począwszy od doboru repertuaru, przez przygotowanie i prawidłowe wykonanie ma pomagać wiernym w uczestnictwie w Liturgii, nie może odwracać od niej uwagi.
W trakcie Mszy Świętej na organach grał Jakuba Plas (absolwent Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej w Siedlcach), który pracuje jako organista w Bazylice w Węgrowie. Kantorem, czyli osobą prowadzącą śpiew, był organista parafii przyklasztornej w Węgrowie- Jakub Kozub (absolwent specjalności Kantor w DSMK w Siedlcach; aktualnie student specjalności Organista DSMK w Siedlcach).
Dziękujemy rekordowo licznie przybyłym Paniom i Panom Organistom- było nas aż 31 osób! Wiele osób było po raz pierwszy, wielu przejechało ponad 100 km. Należy się Wam uznanie, że mimo licznych obowiązków zechcieliście uczestniczyć w formacji. Każdy zawód, czy to lekarz, czy nauczyciel, wymaga nieustannego przypominania wiadomości i podnoszenia kwalifikacji. W tym miejscu dziękujemy Księżom Proboszczom, którzy na bieżąco przekazują wszelkie informacje.
Bożena Kaczmarek [ksAP/Drohiczyn]