Dzień skupienia członków Kół Żywego Różańca
W tutejszej świątyni znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, przywieziony z Wilna w 1939 r. przez ówczesnego proboszcza ks. St. Joszta i umieszczony w kościele św. Rocha. Mimo zbombardowania miasta przez Sowietów w 1944 r., kościół ocalał.
Skupienie modlitewne, krótkim wstępem, rozpoczął ks. kan. Roman Kowerdziej, duszpasterz Wspólnot Maryjnych. Dalej wikariusz parafii konkatedralnej, ks. Daniel Plewka poprowadził Drogę Światła – nabożeństwo oparte na rozważaniu opisanych w Ewangeliach 14-stu spotkań Pana Jezusa z Apostołami oraz uczniami, po Jego zmartwychwstaniu. Miejsca spotkań-stacji zaznaczał niesiony krzyż z czerwoną stułą i zapalony Paschał.
Kolejny punkt programu, to konferencja pt. „Św. Jan Paweł II Apostołem Bożego Miłosierdzia”, którą wygłosił dziekan drohiczyński ks. kan. Wiesław Niemyjski. Na wstępie przedstawił swój pierwszy kontakt z Koronką do Bożego Miłosierdzia – „dziwną modlitwą odmawianą przez starsze panie”. Dopiero po wstąpieniu do seminarium i poznaniu autora tej modlitwy, zrozumiałem jak wielki to dar dany nam przez Boga – mówił. Dalej ks. Wiesław przybliżył nam rolę Ojca Świętego Jana Pawła II, mającą wpływ na prawidłowe odczytanie zapisków Dzienniczka Siostry Faustyny, przypomniał również o uzdrowieniach; – kobiety chorej na obrzęk limfatyczny i polskiego księdza nieuleczalnie chorego na lewą komorę serca – uznanych za cuda, niezbędnych do wyniesienia na ołtarze Siostry Faustyny. Kanonizacja odbyła się 30 kwietnia 2000r. i w tym dniu nasz Papież ogłosił pierwszą niedzielę po Zmartwychwstaniu, Świętem Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła. Konferencja została zakończona modlitwą z IX dnia Nowenny do Miłosierdzia Bożego.
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się Eucharystia w koncelebrze, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk. W homilii bp Sawczuk nawiązując do Ewangelii, przywołał na wstępie postać św. Tomasza – „Tomasz to święty na nasze czasy, bo dzisiejsi ludzie mają coraz więcej problemów z wiarą, swoje uproszczenia i wątpliwości”. Dalej natomiast, podając przykłady, przypomniał o najbardziej Miłosiernej miłości Boga do człowieka, a którą mamy możliwość poznawać dzięki zapiskom św. Faustyny i nauczaniu papieża Jana Pawła II.
Na koniec przystąpiliśmy do modlitwy różańcowej, którą prowadził ks. Roman. Tajemnice części światła – wprowadzonej 16 października 2002 r., przeplatane były krótkimi filmikami z wizyt naszego Papieża w Polsce.
Tu podkreślić należy, że dzięki posłudze „niestrudzonych szafarzy Miłosierdzia Bożego”, wielu penitentów miało możliwość odnaleźć pokój i radość, i utwierdzić się w przekonaniu, że „ Bóg jest zawsze miłosierny”.
Tekst i zdjęcia: Renata Przewoźnik