Dziękczynne ‘Te Deum” diecezji drohiczyńskiej
Uroczystości rozpoczęły się odczytaniem listu pasterskiego Pasterza diecezji, bp Antoniego Dydycza w każdym kościele i każdej kaplicy naszej diecezji. W liście tym ks. Biskup przedstawił m.in. historyczne wydarzenia, jakie miały miejsce 750 lat temu, kiedy to legat papieża Innocentego IV – arcybiskup Opizon przybył do Drohiczyna, by jedną z dwóch koron, jakie przywiózł, włożyć na ,,głowę księcia Daniela, który – wedle historyków- już w 1247 r., zawierając kolejne małżeństwo, złożył wyznanie wiary katolickiej”. I tak oto Drohiczyn stał się jednym z czterech miast w Polsce, gdzie miała miejsce koronacja na króla. W liście ks. Biskup przybliżył również program dziękczynnego Te Deum, do którego zaprosił wszystkich diecezjach. Na zakończenie listu Pasterz zawierzył Matce Najświętszej przygotowanie i przebieg uroczystości: Najświętszej Maryi Pannie, obecnej w Wieczerniku, w tajemnicy Matki Kościoła – Patronce naszej diecezji, zawierzam nasze przygotowania i sam przebieg jubileuszowych uroczystości”.
Dzień liturgii wschodniej
Kolejny dzień 9 czerwca – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła -Patronki diecezji drohiczyńskiej, był dniem liturgii wschodniej. Tego dnia o godz. 15:00 w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Drohiczynie rozpoczęła się sesja naukowa. Prof. Józef Maroszek z Białegostoku wygłosił referat na temat: Dzieje lwowskiej ikony, a ks. subdiakon mgr Piotr Siwicki z Lublina wygłosił referat: Wspomnienie roku 1253. W wykładach uczestniczyli: ks. bp Antoni Dydycz, księża profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie oraz zaproszeni goście i miejscowa ludność.
O godz. 18:00 w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie miała miejsce liturgia wschodnia sprawowana w języku ukraińskim przez wielu księży i biskupów Kościoła greckokatolickiego pod przewodnictwem abp. Jana Martynika – metropolity przemysko-warszawskiego. Homilię wygłosił biskup iwano-frankowski Sofron Mudry. Liturgię uświetnił chór Braci Bazylianów z Warszawy. Kościół greckokatolicki przekazał naszej diecezji lwowską Ikonę Matki Bożej.
Dzień Podlasia
10 czerwca był Dniem Podlasia. O godz. 12:30 w Domu Kultury miała miejsce uroczysta Sesja Rad: Miasta i Gminy Drohiczyn, Powiatu Siemiatycze i Sejmiku Podlaskiego. Uroczystego otwarcia obrad dokonał burmistrz Miasta i Gminy Drohiczyn Wojciech Borzym. Referaty wygłosili: ksiądz inf. dr Eugeniusz Borowski – profesor Wyższego Seminarium Duchownego oraz prof. Adam Dobroński. W sesji wzięli udział zaproszeni goście, m.in. abp Wojciech Zięba – metropolita białostocki, biskupi z Ukrainy, księża profesorowie i alumni WSD oraz goście z różnych stron Polski.
O godz. 17:00 rozpoczęły się główne uroczystości nabożeństwem w kościele pofranciszkańskim. Biskup Antoni Dydycz rozpoczynając je przekazał komendzie Hufca ZHP w Siemiatyczach figurą św. Antoniego. Następnie nastąpiło pobłogosławienie Telewizji Trwam przez Księdza Biskupa i rozdanie Medali Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej Brązowy Medal Zasługi otrzymał inż. Marian Deck z Białegostoku, natomiast srebrne Medale Zasługi otrzymali: prof. Stanisław A Baj z Warszawy, o. dr Gabriel J. Bartoszewski OFM Cap. z Warszawy, min. Stanisław Iwanicki z Warszawy, red. Krzysztof Kurianiuk z Białegostoku, mgr Jan Leończuk z Białegostoku, lek. med. Jerzy Ochędalski z Drohiczyna, Marian Pawluk z Kolonii Lipno, Stanisław Toczyski z Kosowa Lackiego, mgr Maria Wakulińska z Drohiczyna, mgr Lucyna Woźnicka z Sokołowa podlaskiego, s. mgr Teresa Wójcicka z Nowego Miasta i inż. Waldemar W. Zdrodowski z Białegostoku.
Po rozdaniu odznaczeń abp Wojciech Zięba pobłogosławił obelisk upamiętniający 750-lecie Zjazdu Drohiczyńskiego. Po odsłonięciu i błogosławieństwie pomnika ruszyła procesja w stronę katedry, by tam, na placu przed ołtarzem polowym przeżywać Najświętszą Eucharystię. W procesji była niesiona Ikona Matki Bożej, która została umieszczona przy ołtarzu
O godz. 17:45 Kanclerz Kurii ks. dr Stanisław Ulaczyk przedstawił i przywitał zaproszonych gości, po czym z Domu Biskupiego wyruszyła do ołtarza procesja złożona z kapłanów mających odprawiać Mszę św. Celebrowali ją pod przewodnictwem abp. Wojciecha Zięby: biskupi z Polski, Białorusi, Ukrainy i Litwy, drohiczyńscy neoprezbiterzy i inni księża. Razem z wiernym ludem podlaskim modlili się przedstawiciele Cerkwi prawosławnej, Kościoła protestanckiego, parlamentarzyści, wojewodowie, burmistrzowie, wójtowie gmin, siostry zakonne i wielu zaproszonych gości. Liturgię Mszy św. uświetniły: Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego, chór diecezjalny oraz orkiestra dęta Straży Pożarnej z Drohiczyna.
Na początku Mszy św. Ksiądz Kanclerz odczytał telegram od Ojca Świętego Jana Pawła II i od kard. Józefa Glempa – Prymasa Polski.
Kazanie podczas jubileuszowej Eucharystii wygłosił bp gen. Dyw. Sławoj Leszek Głódź – Biskup Polowy Wojska Polskiego i Straży Granicznej. Ksiądz Biskup mówił o potrzebie jedności: ,,Nie bez powodu, wiecie to dobrze, Papież wybrał Wasze miasto, aby w nim mówić o potrzebie jedności, o potrzebie niwelowania tych wszystkich różnic, które odsuwają od siebie braci w wierze – chrześcijan. Bo Wasze miasto i Wasza podlaska ziemia to ziemia spotkania, to ziemia przenikania się różnych tradycji historycznych i religijnych, to wreszcie ziemia, na której buduje się od lat w codziennym trudzie, tak potrzebna współpraca między braćmi w wierze. Współpraca ta pomaga we wzajemnym poznaniu, także toruje drogę do pełnej jedności, której godzina – wierzymy w to mocno – w końcu wybije”. Na zakończenie Biskup Generał powiedział: ,, Powracam do tej Jezusowi modlitwy podczas Ostatniej Wieczerzy – modlitwy o jedność. Do modlitwy, która wciąż jest modlitwą w służbie nadziei, naszej nadziei, narodowej nadziei, nadziei ludzi stąd. Na podlaskich drogach spotkamy Matkę naszego Pana, która jest również Panią tej ziemi. Niech nas prowadzi dobrymi drogami na spotkanie z Chrystusem, który jest Panem Narodów i Ojczyzn, także tej Waszej Podlaskiej Ojczyzny”.
Jako dziękczynienie po Komunii św. zaśpiewano wspólnie Te Deum, po czym bp Antoni Dydycz odczytał Akt Jubileuszowego Dziękczynienia i Zawierzenia. Na zakończenie Mszy św. podziękowania złożył burmistrz Wojciech Bożym, a życzenia z okazji zbliżających się imienin bp Antoniemu złożyli: przewodniczący Rady Powiatu z Siemiatycz – Krzysztof Moczulski oraz dwóch neoprezbiterów. Po błogosławieństwie końcowym wszyscy zebrani na placu celebry wysłuchali koncertu pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a zaproszeni goście przeszli do refektarza seminaryjnego na wspólną Agapę.
tekst – al. Adam Kaniuk
Niedziela Podlaska 2003, Nr 27