Dożynki powiatowe i parafialne w Sokołowie Podlaskim
Mszę św. koncelebrowali: kustosz sanktuarium: ks. kan. Dariusz Kujawa, ks. kan. Stanisław Bogusz oraz ks. Łukasz Gołębiewski.
Przed Eucharystią ksiądz proboszcz serdecznie powitał licznie zebranych gości, wśród których wymienił samorządowców z terenu Powiatu Sokołowskiego na czele z gospodarzami uroczystości Jarosławem Adamem Góralem – Starostą Sokołowskim, Jarosławem Puścionem – Przewodniczącym Rady Powiatu Sokołowskiego i Zbigniewem Czerkasem – Wicestarostą, oraz rolnikami uczestniczącymi w Eucharystii.
Do kościoła wniesiono wieńce dożynkowe wykonane przez przedstawicieli poszczególnych samorządów z terenu powiatu oraz delegację wieńcową z Przywózek, reprezentującą rodzimą parafię.
Na prośbę starostów dożynek biskup Sawczuk poświęcił wieńce i ziarno na przyszłoroczne zasiewy. W liturgię zaangażowali się samorządowcy, członkowie Zespołu Pieśni i Tańca, „Sokołowianie” oraz parafialny zespół wokalny.
Homilię wygłosił bp Piotr, dziękując Bogu za pomyślne zebrane dary ziemi, za siły i zdrowie, za dobrą pogodę i oddalenie klęsk żywiołowych. Nawiązał do słynnej powieści „Chłopi” Władysława Reymonta, w której odwołanie się do Boga to jakby klamry spinające powieść. Zaznaczył, że nasze ludzkie życie na ziemi podlaskiej i mazowieckiej Bóg chce czynić podobnym, ale do tego niezbędna jest nasza współpraca ze Stwórcą.
Na zakończenie popłynęły podziękowania ze strony przedstawicieli Powiatu Sokołowskiego, którzy zauważyli i podziękowali kapłanom na ręce bpa Piotra, za ich duszpasterską posługę na rzecz społeczności rolniczej. Słowa wdzięczności popłynęły także w stronę dzieci i młodzieży z zespołu „Sokołowianie” i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej dziękczynnej Eucharystii.
Po Mszy św. ustawił się przed kościołem barwny korowód dożynkowy, aby przejść na teren gospodarstwa Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w celu dalszego celebrowania święta plonów. Nastąpiła tam druga część obchodów dożynkowych, podczas których ksiądz biskup z uczestnikami podzielił się chlebem, pojawiły się okolicznościowe przemówienia, oraz zostały wręczone nagrody w konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” i odznaczenia dla zasłużonych rolników.
Tekst: ks. Piotr Jarosiewicz
Zdjęcia; ks. Michał Sawicki