Centrum Spotkań i Dialogu w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim
Centrum Spotkań i Dialogu, odnowiona sala socjoterapeutyczna, kaplica z wizerunkiem Matki Bożej Ciechanowieckiej i nowa kuchnia w Domu Miłosierdzia Bożego im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim – to trzy inwestycje, które otwarto i poświęcono w poniedziałek, 19 października. Wszystkie pomieszczenia mają przede wszystkim służyć ludziom i nawoływać do wspólnego dialogu.
Centrum Spotkań i Dialogu, to miejsce jakiego do tej pory w Sokołowie nie było. Teraz jest i jak zaznacza ks. Łukasz Gołębiewski, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, zamierzenia są takie aby jednoczyło ludzi. – Zarówno pomysł, logo Centrum czy sama nazwa – mają sprawić, że ludzie zechcą się spotykać właśnie tu. Wierzący i wyznający inną wiarę, niepełnosprawni i zdrowi, samorządowcy czy biznesmeni… ważne aby chcieli rozmawiać – przekonywał ks. Gołębiewski.
Na nowe Centrum składają się dwa pomieszczenia – mogąca pomieścić do 150 osób sala konferencyjna i sala obiadowa. Jednocześnie, podczas minionej uroczystości, poświęcono także wybudowaną w nowym skrzydle budynku – kuchnię, salę socjoterapeutyczną i kaplicę.
Inwestycje udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu ks. Łukasza Gołębiewskiego i Michała Postka, kierownika Domu Miłosierdzia, którzy zaznaczyli, że w tworzeniu wspólnego dzieła dużą rolę mieli także ich poprzednicy – ks. Krzysztof Kisielewicz, ks. Piotr Arbaszewski i ks. Rafał Romańczuk. Jeśli zaś chodzi o wsparcie finansowe, to w głównej mierze pochodziło od Caritas Polska ale także od ludzi dobrego serca. – Szczególne podziękowania kierujemy w stronę jednej wyjątkowej rodziny, która włożyła nie tylko serce ale i znaczne środki finansowe aby sokołowski Dom Miłosierdzia mógł odżyć na nowo – mówił dyrektor Caritas.
Przy okazji minionej uroczystości zgromadzeni mieli okazje poznać dwa nowe projekty Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Pierwszy z nich – „Od serca”, który powstał specjalnie z myślą o zbliżającym się Roku Miłosierdzia. W ramach projektu, 6 grudnia do wiernych z terenu Diecezji trafi 5 tysięcy specjalnie oznakowanych, papierowych toreb, w które każdy będzie mógł włożyć dary dla potrzebujących. Mowa tu głównie o produktach spożywczych, które następnie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zostaną przekazane rodzinom.
Z kolei drugi projekt – NaRatunek.eu (www.naratunek.eu) – ma zachęcić ludzi do okazywania sobie pomocy. Projekt przewiduje organizację szeregu inicjatyw, m.in. „Na Ratunek Duszy”, „Na Ratunek Zdrowiu” i „Na Ratunek Człowiekowi”.
Pierwsza z nich czyli „Na Ratunek Duszy” ma przekonywać do modlitwy, głównie za dusze w czyśćcu. Kolejna – „Na Ratunek Zdrowiu” to przede wszystkim profilaktyka, w ramach której każdego miesiąca, zarówno wierni, jak i kapłani z terenu diecezji będą mieli możliwość wykonania darmowych badań. I ostatnia – „Na Ratunek Człowiekowi”, dzięki której jeszcze w tym roku ponad 200 dzieciaków otrzyma prezenty na gwiazdkę.
W minionej uroczystości udział wzięli biskup drohiczyński Tadeusz Pikus i biskup senior Antoni Dydycz, ale także kapłani z terenu całej diecezji. Nie zabrakło też przedstawicieli Caritas Polska, władz samorządowych i parlamentarnych, przedsiębiorców i ludzi dobrego serca, którzy aktywnie włączają się we wspieranie misji Caritas.
Karolina Skibniewska [ksAP/Drohiczyn]