Bp Tadeusz Pikus pobłogosławił odnowione ograny w Knychówku
W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej biskup Tadeusz Pikus celebrował uroczystą Eucharystią w kościele parafialnym w Knychówku, gdzie w ołtarzu głównym czczony jest Obraz Jasnogórski. Dokonał on także aktu pobłogosławienia odnowionych tamtejszych organów.
Proboszcz parafii ks. prał. Mieczysław Onyśk podkreślił, że do odnowienia instrumentu przyczynił się administrator parafii ks. Antoni Klukowski, który zainicjował prace, prowadził zbiórkę ofiar oraz nadzorował działania konserwatorskie. Proboszcz podziękował również za ofiarność na ten cel, zarówno obecnym parafianom, jak też osobom, którzy wywodzą się z tamtejszej parafii.
Ks. Antoni Klukowski powiedział, powołując się na Mariana Leśniczuka organomistrza pochodzącego z Korczewa, że organy w knychowskiej świątyni zostały zbudowane przed 105 laty przez firmę Leopolda Hartmana z Warszawy. Sfinansowane zostały z zapisu testamentowego Ludwiki hrabiny Ostrowskiej i oszczędności proboszcza ks. Antoniego Borkowskiego. Jako instrument dęty drewniany naśladuje on swoimi poszczególnymi głosami instrumenty smyczkowe i fletowe, a charakterystycznym głosem jest pryncypał, występujący tylko w organach. Organy te posiadają 695 piszczałek, zgrupowanych w 12 głosów. Są one rozdzielone na dwa manuały i pedał, a instrument obudowany jest szafą w stylu neorenesansowym. Instrument ten przechodził w swej historii kilka napraw i korekt. Mały one miejsce w 1936, 1949, 1959 i 1988 roku. Obecnie organy wymagały już poważnej konserwacji, dlatego instrument został najpierw całkowicie zdemontowany, a następnie gruntownie oczyszczony. Dokonano wymiany wielu zużytych i zniszczonych części, całość zintonowano i zestrojono go zgodnie z oryginalnym charakterem i zamysłem budowniczego. Prace zakończono komisyjnym odbiorem, a na chórze położono także nową podłogę oraz blat balustrady.
Ks. Klukowski podkreślił, że powaga muzyki organów wprowadza do świątyni pobożny nastrój, pomaga w skupieniu i modlitwie oraz śpiewie, który podtrzymuje.
Ks. bp Tadeusz Pikus w wygłoszonej homilii, nawiązując do przesłania obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, podkreślił, że tak jak każdy wizerunek maryjny , ukazuje on nam postać Maryi z Nazaretu, która zaufała bezgranicznie Bogu. Dar Boga oddała zaś wszystkim, którym Jezus Chrystus został dany jako Zbawiciel.
Postawa Maryi pokazuje jak powinniśmy umieć otrzymywać dary i przekazywać je innym
– mówił.
Ksiądz biskup przypomniał również, że Bóg do przekazywanie swoich darów posługuje się ludźmi. Czyni to również w przypadku największego daru, jaki nam zostawił na ziemi, czyli Swego Ciała i Krwi – Pokarmu na drogę do wieczności, przekazywanego przez ręce powołanych kapłanów.
Podczas liturgii zabrzmiały odnowione organy, a młodzieżowy chórek wykonał liturgiczne pieśni oraz hymn Światowych Dni Młodzieży. Na uroczystości obecni byli kapłani z dekanatu drohiczyńskiego i pomagający w tamtejszej parafii, a także miejscowe władze samorządowe.
ks. Artur Płachno