Bp Tadeusz Pikus na jubileuszu 70 lat siemiatyckiej jedynki
W tym roku Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Siemiatyczach obchodzi 70 rocznicę powstania. Jubileusz szkoły zorganizowano 6 czerwca, a rozpoczęła go Msza Św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP.
W homilii biskup zwracał uwagę na postać patronki szkoły, która dla wielu współczesnych może być wzorem zabiegania o dobro materialne człowieka, dobro kulturalne i religijne.
Dalsze uroczystości rocznicowe odbyły się na placu szkolnym. Otworzył je dyrektor placówki Radosław Kondraciuk witając gości, wśród których byli przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych, dawni dyrektorzy, emerytowani i obecni nauczyciele i pracownicy szkoły, absolwenci, rodzice i uczniowie. Nie zabrakło delegacji z innych siemiatyckich szkół, przedszkoli i firm. W tym uroczystym dniu ze wszystkich stron płynęły gratulacje i życzenia. Po części oficjalnej uczniowie, nauczyciele i absolwenci zaprosili zebranych do obejrzenia części artystycznej. Społeczność szkolna miała okazję do zaprezentowania swoich umiejętności i talentów. Dodatkową niespodzianką była wystawa starych zdjęć i kronik szkolnych. W bardzo radosnej a jednocześnie chwytającej za serce atmosferze świętowano 70 rocznicę powstania szkoły i 40 rocznicę oddania do użytku jej rozbudowanej siedziby.
Wiele osób przyjechało na te uroczystości z daleka. Dawni nauczyciele, pracownicy, absolwenci z nieukrywanym wzruszeniem witali znajomych sprzed lat, oglądali stare zdjęcia, wracali pamięcią do spędzonych w tej szkole lat. Dla wielu przybyłych na to spotkanie, była to sentymentalna podróż do lat młodości. Dla innych była to możliwość poznania historii najstarszej siemiatyckiej szkoły, historii opowiadanej przez jej budowniczych, dawnych pracowników, a także poznania tych najstarszych dziejów, o których można przeczytać w starej kronice szkolnej spisanej przez pierwszego kierownika szkoły Romana Arcichowskiego. Z zapisów tych wynika, że pierwsze wzmianki o starym budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Drohiczyńskiej pochodzą z 1934 r. Wówczas naukę w klasach I – IV rozpoczęły dzieci pochodzenia żydowskiego, stąd często używane określenie „szkoła żydowska”. W czasie wojny i po jej zakończeniu budynek był użytkowany, jako szkoła białoruską, służył Niemcom jako magazyn, w którym przechowywano mienie zagrabione Żydom przebywającym w getcie, pełnił też rolę internatu. Publiczną Szkołę Podstawową otwarto tu lutego 1946 roku i data ta przyjmowana jest jako początek siemiatyckiej jedynki. Początkowo szkoła liczyła 7 oddziałów, uczyły się w niej dzieci z Siemiatycz, a także z okolicznych wsi.
Tyle można powiedzieć na podstawie starych kronik. O dalszych losach szkoły, o rozbudowie bazy lokalowej i budowaniu szkolnej wspólnoty podczas jubileuszu chętnie opowiadali zaproszeni goście. Zarówno absolwenci, jak i dawni pracownicy opowiadali o miejscu, które od 70 lat kształtuje charaktery, uczy i wychowuje kolejne pokolenia.
Agnieszka Bolewska – Iwaniuk [ ksAP]