ANIMOWAĆ TO ZNACZY „POBUDZAĆ, ZACHĘCAĆ, OŻYWIAĆ”
„Życie rodzi się z życia. Tylko żywi ludzie opanowani pewną ideą, ludzie dysponujący określoną metodą i odpowiednimi środkami mogą ratować życie, mogą je szerzyć i doprowadzić do rozkwitu” (ks. Franciszek Blachnicki).
Od 17 do 19 kwietnia, w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach, miała miejsce IX sesja Diecezjalnej Szkoły Animatora. Tematem przewodnim była Nowa Kultura. Uczestnicy uświadamiali sobie sens nowej kultury w świetle formacji oazowej. Polega ona na uwolnieniu człowieka od wszystkiego, co poniża jego godność, oraz na rozwijaniu wartości osoby i wspólnoty we wszystkich dziedzinach życia. Jest ona dziś bardzo potrzebną formą świadectwa i ewangelizacji. Świadectwem członków Ruchu Światło-Życie w tej dziedzinie jest ofiara całkowitej abstynencji od alkoholu, tytoniu i wszelkich narkotyków oraz szerzenie kultury czystości i skromności, jako wyrazu szacunku dla osoby. Sesję poprowadził ks. Dariusz Kucharek, Ojciec Duchowny WSD. Wiele uwagi poświecono nowej kulturę od strony modlitewnej, duchowej. Szkoła Animatora to forma rekolekcji będąca kontynuacją formacji podstawowej, czyli po II stopniu ONŻ. Formacja w ramach DSA dotyczy kilku aspektów życia duchowego. Bardzo ważna jest formacja wewnętrzna, przez którą należy rozumieć modlitwę w różnorodności jej form, liturgię oraz życie sakramentalne, w tym także kierownictwo duchowe.
Odbyły się warsztaty tematyczne. Prowadziły je nam animatorki z Oazy Dorosłych, Katarzyna Konicka i Magda Murawska. Blok warsztatowy poświęcony był tematowi animacji w prowadzeniu małej grupy formacyjnej w trakcie oaz. Animować to znaczy „pobudzać, zachęcać, ożywiać”. Takie też zadania stawia przed swoimi animatorami Ruch Oazowy. Mają oni nieść i przekazywać Chrystusa tym, których spotkają na swoich drogach. Aby jednak dobrze spełnić tę swoją misję oni sami muszą najpierw bardzo dobrze poznać i całym sercem zawierzyć siebie Chrystusowi. Wraz ze wspomnianą formacją mają one za zadanie lepiej przygotować animatorów do pełnienia ich posługi we wspólnotach parafialnych oraz podczas różnego typu rekolekcji wakacyjnych. Ich celem jest również pomoc w odkrywania powołania oraz pójścia za nim poprzez aktywne włączenie się w działalność konkretnej Diakonii w Ruchu dla Kościoła. Duże znaczenie przywiązuje się także do formacji intelektualnej animatorów, prowadzonej poprzez wykłady czy szkołę biblijną oraz wspólnotowej, szczególnie przez wspólne spędzanie czasu, tzw. „czas dla wspólnoty”. Dlatego ks. Dariusz poprowadził wykład na temat Pisma Świętego.
Diecezjalną Szkołę Animatora zakończyła Eucharystia, podczas której szczególnie polecono w modlitwie ludzi pogrążonych w różnorakich nałogach, którzy sami sobie nie mogą już pomóc.
- Grzegorz Konopacki [ksAP/Drohiczyn]