Absolwenci poprzez swoje osiągnięcia pokazują, że wartości wyniesione ze szkolnych murów przynoszą owoce
15 czerwca podczas jubileuszu 80-lecia Liceum Ogólnokształcącego i Zjazdu Absolwentów i Wychowanków Mszy Św. przewodniczył biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, w koncelebrze uczestniczyli też ks. Jerzy Cudny proboszcz parafii WNMP i ks. Jan Wasilewski senior przez wiele lat posługujący na Białorusi, a także absolwenci siemiatyckiego LO – ks. Tomasz Szmurło, ks. Michał Siduniak, ks. Grzegorz Konopacki, ks. Rafał Oleksiuk. W Eucharystii uczestniczył też ks. Bohdan Sawicki proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach.
W homilii bp Tadeusz Pikus mówił o niezmiennej roli szkoły:
– Przez osiem dekad szkoła była świadkiem wielu zmian – politycznych, społecznych, technologicznych, jednak jej misja pozostałą niezmienna, to przekazywanie wartości i przygotowywanie do dorosłego życia (…). Absolwenci poprzez swoje osiągnięcia zawodowe i osobiste pokazują, że wartości wyniesione z tych murów przynoszą owoce.
Duszpasterz zwracał uwagę na zmiany jakie zaszły na przestrzeni lat, mówił:
– Kiedyś człowiek kształcił się na całe życia, dziś całe życie kształci się i to w bardzo odległych dziedzinach (…), kiedyś człowiek szukał człowieka na całe życie, dziś całe życie szuka człowieka a na starość nie wie kim jest i komu jest potrzebny.
Nawiązując do odczytanej Ewangelii (Mt 7,21 24-27) wyjaśniał, że budując dom naszego życia należy pamiętać o fundamentach, kontynuując tę myśl mówił o fundamencie jaki daje szkoła, gdzie zawiązują się przyjaźnie, gdzie kształtują się umysły i serca.
Na Mszy św., z udziałem dyrekcji, nauczycieli, uczniów, absolwentów i dyrekcji szkoły obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, honorowe miejsce zajmował sztandar szkoły. Szkolna społeczność aktywnie uczestniczyła w Eucharystii podejmując śpiew i czytania. Na koniec przedstawiciele szkoły i komitetu organizacyjnego Zjazdu Absolwentów podziękowali biskupowi i kapłanom za sprawowaną liturgię.
Budowę dzisiejszego LO Siemiatycze rozpoczęto w dwudziestoleciu międzywojennym, w roku 1936 w budynku zaczęła działać szkoła podstawowa. Po II wojnie światowej utworzono Liceum Ogólnokształcące, które pierwszych uczniów przyjęło w swoje progi 1 października 1944 r. we wrześniu 1972 roku szkoła otrzymała imię Komisji Edukacji Narodowej, rok później Komitet Rodzicielski ufundował sztandar szkoły wg projektu Leonidasa Wiszenki – uznanego plastyka, ówczesnego nauczyciela tejże szkoły. W roku 2024 Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Siemiatyczach świętuje 80-lecie. Przez te osiemdziesiąt lat szkołą kierowało 14 dyrektorów, pracowało w niej 311 nauczycieli, ukończyło ją 7 600 uczniów.
Po wspólnej modlitwie dalsze uroczystości odbywały się na terenie szkoły. Uczestniczyli w nich uczniowie i absolwenci, obecni i dawni nauczyciele, dyrekcja szkoły i wielu znamienitych gości. Wśród kilkudziesięciu osób, które odpowiedziały na zaproszenie i uczestniczyły w jubileuszu szkoły i zjeździe absolwentów byli: księża kościoła katolickiego i prawosławnego, siostry zakonne, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół i innych instytucji. Część z gości to jednocześnie absolwenci siemiatyckiego ogólniaka.
Uroczystego otwarcia Zjazdu i powitania gości dokonała dyrektor LO im. KEN Bożena Krzyżanowska, historię szkoły przypominała Grażyna Sidorczuk-Uszyńska dawna nauczycielka historii w tejże szkole obecnie zaangażowana w organizacje Zjazdu. Były wspomnienia, gratulacje, pamiątkowe grawertony i jubileuszowe wiązanki kwiatów. Młodzież szkolna wspólnie z zespołem Wokaliza i Małym Podlasiem przygotowała część artystyczną. Tradycyjnie na pamiątkę zjazdu w korytarzu na piętrze szkoły odsłonięto tablicę pamiątkową.
Był czas na zwiedzanie, wspominanie, niekończące się rozmowy, wspólne zdjęcia. Wieczorem odbył się Bal Absolwentów, a w niedzielę spotkania klasowe.
Zjazd szkoły i jej 80-lecie to wydarzenia do których przygotowano się przez wiele miesięcy, szczelnie intensywnie w ostatnich tygodniach. Salę gimnastyczną przekształcono w salę bankietową, klasy stały się kawiarenkami. Przygotowano kroniki i stare fotografie, prezentacje multimedialne, odświeżono i z dygitalizowano odnalezione w szkolnym archiwum najstarsze nagrania filmowe. Włożono w to wydarzanie ogrom pracy, dopinając wszystko w najdrobniejszych szczegółach.
Przy okazji zjazdu przygotowano okolicznościową gazetkę „Wieści Szkolne” zamieszczając informacje o historii, tradycjach i współczesności Liceum Ogólnokształcącego w Siemiatyczach. W słowie wstępnym autorzy napisali, że osiemdziesięciolecie szkoły to wyjątkowy czas, w którym można wspólnie spojrzeć wstecz na bogatą historię a także z nadzieją patrzeć w przyszłość – razem tworzymy historię tej szkoły.
Podczas dwudniowych uroczystości wielokrotnie przypominano, że szkoła nie tylko uczy ale też wychowuje, zwracano uwagę na działania budujące postawy patriotyczne młodego pokolenia, tak było i jest do dziś – podkreślano. Tu warto przypomnieć, że roku 2015 szkoła włączyła się w odsłonięcie pomnika Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w latach 1940-1945 (pomnik znajduje się w Siemiatyczach przy kościele pw. WNMP). W roku 2016 szkole przekazano pod opiekę Sztandar Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach, od tego samego roku placówka organizuje Marsze Biało-Czerwone. W roku 2021 na murach szkoły umieszczono tablicę w hołdzie członkom młodzieżowych organizacji antykomunistycznych „Polscy Bojownicy Socjalizmu” i „Komitet Wolności Narodu Polskiego – Młode Orły”, które w latach powojennych działały na terenie Siemiatycz i Drohiczyna. W aktach służby bezpieczeństwa odnaleźć można słowa przysięgi, jaką składali członkowie organizacji „Polscy Bojownicy Socjalizmu”:
– „Przysięgam Panu Bogu, że oddziału nie zdradzę i będę spełniał obowiązki sumiennie i walczył o Polskę wolną” – na potwierdzenie tych słów młodzi ludzie całowali krzyż z różańcem.
Dziś m odzież z siemiatyckiego liceum, pielęgnując dorobek swoich poprzedników, świętuje ważne rocznice patriotyczne, troszczy się o groby dawnych nauczycieli ale też bohaterów, którzy poświęcili życie Ojczyźnie.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk