100-lecie parafii Grodzisk k. Sterdyni
O wyjątkowym charakterze 100. rocznicy istnienia parafii świadczy to, iż po dwóch latach przygotowań, młodzież z rąk ks. bpa przyjęła sakrament bierzmowania. Ponadto, misje święte głoszone przez ks. Zbigniewa Sobolewskiego wpisały się w obchody. W imieniu zgromadzonej wspólnoty parafialnej, ks. proboszcz Antoni Sieczkiewicz oraz rodzice przystępującej do sakramentu bierzmowania młodzieży, przywitali bpa Tadeusza Pikusa.
W homilii ks. bp Tadeusz Pikus nawiązał do ikony Andrieja Rublowa przedstawiającą Trójcę Świętą w postaci trzech osób siedzących przy stole. Zdaniem niektórych ikonografów pozostawione puste miejsca przy stole przygotowane jest dla człowieka. – Każdy z nas jest zaproszony przez Boga na ucztę niebieską, która jest kresem i celem naszego życia –podkreślił bp. Chrystus chce pociągnąć nas do siebie, apelując do naszej wolności: ,,Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Łk 9,23). Retorycznym wydaje się zadane przez ks. bpa pytanie: – ,,Kto pójdzie za Jezusem Chrystusem, jeżeli nie będzie Go znał? Ks. bp przypomniał o darach Ducha św. dzięki którym otrzymujemy w depozycie miłość oraz poznajemy prawdę o Jezusie Chrystusie.
Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii obrządku wschodniego (unickiej) pw. św. Michała Archanioła w Grodzisku sięgają 1604 r. Obecny drewniany kościół został zbudowany w 1778 roku kosztem parafian. W czasie prześladowań unii przez władze carskie parafianie grodziscy razem ze swoim duszpasterzem ks. Ignacym Bukowickim wiernie i bohatersko trwali w jedności z Kościołem katolickim. Niektórzy ponieśli śmierć męczeńską, a księdza proboszcza i niektórych parafian w 1867 roku osadzono w więzieniu w Siedlcach. W czasie kasaty unii w 1875 roku kościół został zamieniony na cerkiew prawosławną. W 1915 roku kościół został zwrócony na nowo katolikom.
Dekretem z dnia 9 kwietnia 1919 rok biskup siedlecki czyli podlaski Henryk Ignacy Przeździecki, erygował parafię rzymskokatolicką. W czasie II wojny światowej w 1944 roku kościół został lekko uszkodzony, natomiast spaleniu uległy wszystkie budynki gospodarcze. Kapitalny remont grodziskiej świątyni przeprowadził w latach 1999-2003 ks. Antoni Sieczkiewicz.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka