Ogólnopolska konferencja pastoralno-katechetyczna
W Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie 29 października br. miała miejsce ogólnopolska konferencja pastoralno-katechetyczna „Wstać z kanapy by budować mosty. Światowe Dni Młodzieży Polska 2016”. Gospodarzami spotkania byli ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski – rektor WSD w Drohiczynie oraz ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego.
Konferencja skupiała się wokół trzech zagadnień zaprezentowanych przez zaproszonych gości. O. prof. dr hab. Andrzej Potocki OP z Uniwersytetu Warszawskiego w wykładzie „Wstawanie z kanapy – nowe imię desekularyzacji”, odwołując się do wyników CBOS, zwrócił uwagę znaczenie ŚDM dla Kościoła w Polsce. Wyjaśniając pojęcia sekularyzacji i desekularyzacji ojciec profesor wskazywał na wpływ ŚDM na religijność polskiej młodzieży. Zaproponował również działania w pracy duszpasterskiej na poziomie diecezjalnym, które mają na celu umocnienie owoców spotkania młodzieży w Krakowie.
W swoim wystąpieniu „Ideały czy realia? Światowe Dni Młodzieży i szkoła” ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zwrócił uwagę m.in. na ewolucję logotypów ŚDM i ich przesłanie. Ukryta jest w nich swoista teologia młodych. Mówiąc o ŚDM w kontekście szkoły, prelegent ukazał praktyczne zastosowanie korelacji katechezy z innymi przedmiotami w szkole. Przypomniał, że będąc razem z młodymi w szkole, wychowawca ma nie tylko ich znać, ale przede wszystkim kochać, po to by im skutecznie towarzyszyć.
Wykład ks. dr hab. Pawła Mąkosy, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego „Parafia: skostniały urząd czy miejsce dla młodych?” był próbą szukania praktycznych rozwiązań, w jaki sposób zachęcić młodych do aktywnego i twórczego uczestnictwa w życiu parafii. Za przyczyny braku obecności młodych w przestrzeni parafialnej ks. profesor wymienił kryzys instytucji i autorytetów oraz błędy niektórych przedstawicieli Kościoła. Zaproponował kilka rozwiązań, które mogą pomóc młodzieży odnaleźć drogę do wspólnoty parafialnej. Jako punkt wyjścia wskazał zmianę mentalności ludzi Kościoła oraz budowanie dobrych relacji z młodzieżą. Tworzy to podwaliny dla procesu preewangelizacji, który jest warunkiem skutecznej ewangelizacji. Kolejnym ważnym elementem jest mistagogia. Katecheza stanowi końcowy element przedstawionego procesu.
Podsumowując spotkanie ks. kan. dr Krzysztof Mielnicki – zwrócił uwagę, że podczas konferencji podjęto refleksję, w jaki sposób młodym ludziom pomóc budować mosty, czyli coraz bardziej dojrzałe relacje z drugim człowiekiem, z samym sobą, a przede wszystkim z Panem Bogiem.
Konferencję ubogaciło świadectwo dwóch młodych osób – uczestników Światowych Dni Młodzieży Izabeli Wojtkowskiej i Karola Krakówko.
W spotkaniu wzięli udział księża, siostry zakonne, alumni WSD, katecheci oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń działających na terenie diecezji drohiczyńskiej. Konferencja miała na celu nie tylko podsumować tegoroczne Światowe Dni Młodzieży, ale przede wszystkim twórczo spojrzeć w przyszłość oraz zastanowić się, jak konkretnie kontynuować dzieło rozpoczęte podczas Światowych Dni Młodzieży.
ks. Marcin Gołębiewski