Gala wręczenia nagród XII edycji międzynarodowego konkursu plastycznego
Dwunasta edycja konkursu, podobnie jak wszystkie poprzednie była inspirowana hasłem Dnia Papieskiego, które w tym roku brzmiało: „Idźmy naprzód z nadzieją”. Tym razem stanowi ono cytat z Listu Apostolskiego Novo Millenio Ineunte – dokumentu podpisanego przez św. Jana Pawła II dn. 6 stycznia 2001 roku. W jego zakończeniu – Duc in altum (wypłyń na głębię) – św. Jan Paweł II wyraźnie odwołuje się do nadziei: Czyż nie po to właśnie obchodziliśmy Rok Jubileuszowy, aby na nowo zaczerpnąć z tego żywego źródła naszej nadziei? Dzisiaj Chrystus, którego kontemplujemy i miłujemy, wzywa nas, byśmy wyruszyli w drogę: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28, 19) Ten misyjny mandat wprowadza nas w trzecie tysiąclecie, wzywając nas, byśmy naśladowali entuzjazm pierwszych chrześcijan: możemy liczyć na moc tego samego Ducha, który został wylany w dniu Pięćdziesiątnicy, a dzisiaj przynagla nas, abyśmy wyruszyli w dalszą drogę pokrzepieni nadzieją, która „zawieść nie może” (Rz 5, 5).
„Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach” (Jan Paweł II) – to cytat zawarty w jednej z tegorocznych prac konkursowych. Samo światło wielokrotnie pojawia się w nadesłanych obrazach czy to w formie słońca, blasku pochodzącego od Ducha Świętego, czy tęczy będącej symbolem przymierza z Bogiem. Pojawia się ono zazwyczaj na końcu drogi, którą przemierza ludzkość. Światło nadziei wyłania się z mroku, przedziera przez ciemne chmury. W wielu interpretacjach tegorocznego hasła pojawia się motyw wody, oceanu wraz z zachętą, aby wypłynąć „na głębię”. W innych światło nadziei towarzyszy osobom pochłoniętym w mroku zła, wojny, uzależnień czy samotności i depresji. Z prac uczestników tegorocznej edycji konkursu bije jednak nadzieja jako przeciwwaga dla bezdusznej rzeczywistości świata.
Mnogość interpretacji oraz wysoki poziom prac w poszczególnych kategoriach nie ułatwiał pracy jury, które musiało dokonać wyboru spośród ponad dwóch tysięcy prac z Polski, Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych. – Ogrom prac, który rokrocznie do nas spływa utrzymuje nas w przekonaniu o jego pozytywnym odbiorze i potrzebie kontynuacji – mówi Alina Dębowska, organizator konkursu i kierownik bielskiego muzeum. – To wielka praca i wysiłek organizacyjny, jednak z drugiej strony efekty, zainteresowanie, a przed wszystkim radość nagrodzonych rekompensuje wszelkie trudy tak wielkiego przedsięwzięcia.
W sumie do biura organizatora trafiły prace z 40 diecezji, z czego najwięcej z drohiczyńskiej – ponad 190, lubelskiej – ponad 130 i tarnowskiej – ponad 110. Z zagranicy napłynęło 65 prac, to ponad 3,2% wszystkich i ponad dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej ze Stanów Zjednoczonych (29), Wielkiej Brytanii (22 szt.), Ukrainy (12) i Litwy (2).
Jury obradowało w składzie:
Przewodniczący – ks. prał. Kazimierz Siekierko, Dziekan Bielski, Proboszcz Parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim
Członkowie: Alina Dębowska – Kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim Odział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ks. Krzysztof Mielnicki – Dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Maria Babulewicz – Kierownik ds. Edukacji Artystycznej Bielskiego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim, Jerzy Sołub – Kustosz Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Na konkurs plastyczny „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” (XII edycja) wpłynęło 2027 prac z przedszkoli, szkół podstawowych. gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych z Polski i zagranicy oraz od osób indywidualnych.
Pełną listę nagrodzonych można zobaczyć TUTAJ.
O konkursie przeczytasz również TUTAJ.
tekst i zdjęcia – Jerzy Sołub