O stowarzyszeniu
We wprowadzaniu modlitwy różańcowej szczególne zasługi ma zakon dominikanów. Istnieje przekaz, że św. Dominik otrzymał różaniec z rąk Matki Bożej. To Matka Boża poleciła Dominikowi, by w walce z herezją, głoszenie kazań łączył z odmawianiem tzw. Psałterza Maryi, czyli 150 „Zdrowaś Maryjo”. W końcu XIV w. każdą dziesiątkę „Zdrowaś Maryjo” poprzedzono jednym „Ojcze nasz”.
Od Soboru Trydenckiego modlitwa różańcowa stała się praktyką wszystkich rodzin chrześcijańskich. Wtedy to, chcąc uczynić ją modlitwą bardziej przystępną, ograniczono jej długość do pięciu dziesiątek.
„Chwała Ojcu” zatwierdzone przez Synod w Vaison (529), na uczczenie trzech Osób boskich, weszło do odmawianego Różańca na początku XVII w.
Najwięcej jednak do modlitwy różańcowej w Kościele przyczynili się papieże. Wśród niech pierwsze miejsce ma papież Klemens VIII, który wydał 19 bulli zachęcających wiernych do odmawiania tej modlitwy, oraz papież Leon XIII. W encyklice o Różańcu “Iucundasemper” uczył, że istotą Różańca jest odmawianie i rozmyślanie, połączenie modlitwy ustnej z rozważaniem Ewangelii. Leon XIII zwany „Papieżem różańca świętego”, wydał aż 13 encyklik różańcowych podkreślając rolę Maryi w dziejach Kościoła i świata. Ustanowił też październikowe nabożeństwo różańcowe w całym Kościele.
16 października 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II listem apostolskim „Rosarium VirginisMariae”, „aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem Ewangelii” wprowadził czwartą część różańca – tajemnice światła. Wprowadzenie nowej części, szczególnie poświęconej publicznej działalności Jezusa, poprzedzone było ponad 30-letnią modlitwą i kontemplacją Ojca Świętego. Odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic.
Jedną z form modlitwy różańcowej jest Żywy Różaniec, który powstał w drugiej połowie XIX w., dzięki „nienasyconemu pragnieniu poznania Boga” i wielkiemu zaangażowaniu młodej Francuzki z Lyonu, modlitwa różańcowa przeżywa niezwykły renesans. Mowa tu o Słudze Bożej Paulinie Jaricot (1799 – 1862).
W wieku 17 lat, przed obliczem Czarnej Madonny, Paulina składa ślub czystości. Odwiedza ubogich i chorych, zachęca dziewczęta, by żyły pobożnie w swoich środowiskach, wynagradzając modlitwą i ofiarą zniewagi wyrządzane Najświętszemu Sercu Jezusa. Myśli jednocześnie, jak znaleźć źródło pomocy finansowej dla misji. Rozpoczyna zbieranie ofiar wśród dziewcząt „wynagrodzicielek”. Wreszcie wpada na pomysł, aby każda z dziewcząt pozyskała 10 osób, a te następne 10 itd. Zebrane środki należało przekazać osobom odpowiedzialnym za dziesiątki, a ci setnikom i tysięcznikom. Zaangażowani w to dzieło mieli modlić się za misje i co tydzień złożyć skromną ofiarę. Przyjmując system Pauliny, 3 maja 1822 r., grupa świeckich utworzyła stowarzyszenie – Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Mając zaledwie 23 lata, Paulina wycofuje się z życia aktywnego i oddaje kontemplacji. Przez jedną noc napisała traktat o nieskończonej miłości w Eucharystii. Wykorzystując sprawdzoną metodę, Paulina zakłada w Lyonie Stowarzyszenie Żywego Różańca składające się z piętnastoosobowych grup. Jako datę powstania przyjmuje się 8 grudnia 1826 r. Papież Grzegorz XVI stowarzyszenie zatwierdził 27 stycznia 1832 r. i nadał mu liczne odpusty. Patronką Żywego Różańca ustanowił młodziutką rzymską męczennicę – św. Filomenę, za przyczyną której Paulina w cudowny sposób odzyskała zdrowie. Żyjąc przez 9 lat w skrajnej nędzy, nękana różnymi chorobami zmarła rankiem 9 stycznia 1862 r. 25 lutego 1963 r. papież Jan XXIII podpisał dekret o heroiczności cnót Pauliny Marii Jaricot i od tego czasu przysługuje jej tytuł Sługi Bożej.
Do Polski Żywy Różaniec dotarł jeszcze w XIX w. W 1977 r. Prymas ks. kard. Stefan Wyszyński zatwierdził Ceremoniał Żywego Różańca, opracowany przez o. Szymona Niezgodę OP.
Ceremoniał w nowej wersji jest bardziej rozbudowany i ma być pomocą dla kapłanów – Moderatorów Żywego Różańca w diecezjach oraz dla Zelatorek i Zelatorów.
Ceremoniał ten był zarazem Statutem Żywego Różańca, gdyż zawierał wiele wskazówek i reguł dotyczących działalności Żywego Różańca w naszych parafiach. Dlatego tworząc Statut Stowarzyszenia Żywy Różaniec, wiele punktów zawartych w Ceremoniale znalazło się w Statucie.
Diecezjalny Duszpasterz Wspólnot Maryjnych
ks. Roman Kowerdziej
tel. 606 373 182
Diecezjalny Moderator Kółek Różańcowych i Nieustającego Różańca
Renata Przewoźnik
tel. 696 337 417
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca
ks. abp Wacław Depo – metropolita częstochowski
Krajowy Moderator Żywego Różańca
ks. Jacek Gancarek – archidiecezja częstochowska
Zarząd Żywego Różańca
- ks. Szymon Mucha – diecezja radomska
- ks. Zbigniew Kocoń – archidiecezja katowicka
- ks. Stanisław Szczepaniec – archidiecezja krakowska
- ks. Paweł Wojtalewicz – diecezja koszalińsko-kołobrzeska
- ks. Mariusz Sobek – diecezja opolska
- ks. Maciej Będziński – przedstawiciel Papieskich Dzieł Misyjnych
- s. Wioletta A. Ostrowska CSL – przedstawiciel redakcji miesięcznika „Różaniec”
Drohiczyn, 21 września 2012 r.
L. 0779/2012
D E K R E T
W związku z zatwierdzeniem przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 358. Zebrania Plenarnego Statutu Stowarzyszenia „Żywy Różaniec” oraz uwzględniając pismo Zarządu Stowarzyszenia „Żywy Różaniec” z dnia 11 września 2012 roku, niniejszym Dekretem – w myśl §1 p. 3 powyższego Statutu – zatwierdzam i wprowadzam w życie na terenie Diecezji Drohiczyńskiej Statut Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”.
Niech rozważanie tajemnic życia Jezusa Chrystusa i Jego Matki Najświętszej Maryi Panny ożywia ducha wiary oraz wyprasza potrzebne w nawracania grzeszników i doskonaleniu sprawiedliwych.
Wszystkim Moderatorom i Członkom Stowarzyszenia udzielam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
+ Antoni P. Dydycz
Biskup Drohiczyński
Ks. dr Zbigniew Rostkowski
Kanclerz Kurii
Ref. Święta Maryjo, Matko Różańcowa,
Bądź pozdrowiona każdym moim „Zdrowaś”
Niech życie moje, Anielska Królowa,
Będzie różańcowym i ostatnim „Zdrowaś”.
1. Tak nam brak w życiu anielskich zwiastowań,
Bożych narodzin, świętych Ofiarowań.
Pomóż nam, Matko, znów odnaleźć Boga
W radosnych sercach i rodzinnych progach.
2. Weselna Matko z Galilejskiej Kany,
Smutnemu światu uproś cud przemiany,
Byśmy z różańcem i w Komunii Bożej
Ujrzeli Pana w świetlanym Taborze.
3. Chryste, my krzyż swój codziennie dźwigamy,
Pomóż, bo sił brak i znów upadamy,
A chcemy dojść aż do ukrzyżowania
I być świadkami Twego zmartwychwstania.
4. O Matko Zielna, Matko Wniebowzięta,
Pamiętaj o nas, jak Matka pamięta,
Bramą Niebieską bądź nam, Różańcowa,
Tam Ci będziemy śpiewać wieczne: Zdrowaś…
Intencje Papieskie 2024
STYCZEŃ
- O docenienie daru różnorodności w Kościele
Módlmy się do Ducha Świętego, aby pomógł nam rozeznać dary różnych charyzmatów we wspólnotach chrześcijańskich i odkryć bogactwo wielu tradycji liturgicznych wewnątrz Kościoła.
LUTY
- Za chorych terminalnie
Módlmy się, aby chorzy w terminalnej fazie swojego życia oraz ich rodziny otrzymywali zawsze niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno pod względem medycznym, jak i ludzkim.
MARZEC
- Za współczesnych męczenników
Módlmy się, aby osoby, które w różnych częściach świata ryzykują życie dla Ewangelii, zarażały Kościół swoją odwagą i swoim misyjnym zapałem.
KWIECIEŃ
- O docenianie roli kobiet
Módlmy się, aby godność kobiet i ich bogactwo były uznawane w każdej kulturze i aby ustała dyskryminacja, jakiej doświadczają one w różnych częściach świata.
MAJ
- Za formację zakonnic, zakonników i seminarzystów
Módlmy się, aby zakonnice, zakonnicy i seminarzyści dojrzewali na swojej drodze powołania dzięki formacji ludzkiej, duszpasterskiej, duchowej i wspólnotowej, która doprowadzi ich do bycia wiarygodnymi świadkami Ewangelii.
CZERWIEC
- Za ludzi, którzy uciekają ze swojego kraju
Módlmy się, aby migranci, uciekający przed wojnami lub głodem, zmuszeni do podróży pełnych niebezpieczeństw i przemocy, znajdowali w krajach, które ich przyjmują, gościnę i nowe możliwości życia.
LIPIEC
- Za duszpasterstwo chorych
Módlmy się, aby sakrament namaszczenia chorych dawał osobom, które go przyjmują, i ich bliskim moc Pana i aby coraz bardziej stawał się dla wszystkich widzialnym znakiem współczucia i nadziei.
SIERPIEŃ
- Za przywódców politycznych
Módlmy się, aby przywódcy polityczni służyli swojemu narodowi, pracując na rzecz integralnego rozwoju człowieka i dobra wspólnego, troszcząc się o tych, którzy stracili pracę, i dając pierwszeństwo najuboższym.
WRZESIEŃ
- Za cierpiącą ziemię
Módlmy się, aby każdy z nas słuchał sercem wołania ziemi oraz ofiar katastrof ekologicznych i zmian klimatycznych i angażował się osobiście w ochronę świata, który zamieszkujemy.
PAŹDZIERNIK
- Za wspólną misję
Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał na wszelkie sposoby synodalny styl życia, w znaku współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i wspólną misję kapłanów, zakonników i świeckich.
LISTOPAD
- Za osoby, które straciły dziecko
Módlmy się, aby wszyscy rodzice, którzy opłakują śmierć syna lub córki, znaleźli wsparcie we wspólnocie i uzyskali od Ducha Pocieszyciela pokój serca.
GRUDZIEŃ
- Za pielgrzymów nadziei
Módlmy się, aby ten Jubileusz umocnił nas w wierze, pomagając nam rozpoznać zmartwychwstałego Chrystusa w naszym życiu, i przemienił nas w pielgrzymów chrześcijańskiej nadziei.
Październik 2024 r.
Modlimy się:
- O ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
- O pokój na świecie i zgodę w rodzinach.
- O błogosławieństwo dla misyjnego dzieła Kościoła.
- O siłę i wytrwałość dla poszkodowanych podczas powodzi.
Listopad 2024 r.
Modlimy się:
- O pokój wieczny dla zmarłych kapłanów, członków Żywego Różańca oraz ofiar działań wojennych.
- O poszanowanie naszej wiary i jedność wśród Polaków.
- O siłę i wytrwałość dla poszkodowanych podczas powodzi.
Grudzień 2024 r.
Modlimy się:
- O wzrost w wierze, nadziei i miłości.
- O pokój na świecie i w naszej Ojczyźnie.
- O błogosławieństwo Boże dla pragnących i oczekujących potomstwa.
Styczeń 2025 r.
Modlimy się:
- O błogosławieństwo Boże dla papieża Franciszka, biskupa Piotra, kapłanów i kleryków naszej diecezji.
- O rozwój wspólnot Żywego Różańca i potrzebne łaski dla ich członków.
Luty 2025 r.
Modlimy się:
- O siły duchowe i fizyczne dla chorych i ich opiekunów.
- O powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.
- O zakończenie wszelkich działań zbrojnych.
Marzec 2025 r.
Modlimy się:
- O gorliwość i wytrwanie w posłudze dla powołanych do głoszenia Słowa Bożego.
- O błogosławieństwo Boże dla dzieci i młodzieży.
Program
13 MAJA 2022, PIĄTEK
Zaproszeni są duszpasterze, liderzy grup maryjnych oraz wszystkich wspólnot i stowarzyszeń parafialnych i diecezjalnych
AULA WSD
16.00 Rozpoczęcie – ks. kan. Roman Kowerdziej, Duszpasterz Wspólnot Maryjnych Diecezji Drohiczyńskiej
Konferencja „Pokłosie Objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie”– ks. kan. dr hab. Krzysztof Bielawny, Ojciec Duchowny WSD w Elblągu, Moderator Żywego Różańca Archidiecezji Warmińskiej
KATEDRA
18.00 Msza św. – ks. prał. dr hab. Tadeusz Syczewski, prof. KUL, Rektor WSD w Drohiczynie
19.00 Różaniec Fatimski – ks. kan. Roman Kowerdziej
14 MAJA 2022, SOBOTA
Zaproszeni są duszpasterze, osoby konsekrowane i wszyscy czciciele Matki Bożej
KATEDRA
9.30 Powitanie – ks. kan. Wiesław Niemyjski, proboszcz katedry w Drohiczynie
9.45 Sesja naukowa – ks. dr Rafał Pokrywiński
“Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”– ks. dr Jacek Gancarek, Moderator Krajowy Żywego Różańca
“Maryja Królowa Polski” – ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
“Bł. Paulina Maria Jaricot cała dla Kościoła, cała dla misji” – ks. dr Maciej Będziński, Dyrektor Krajowy PDM
13.00 Msza św. – ks. bp dr Piotr Sawczuk, Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej
15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego
Konferencja “Różaniec duchowym zapleczem misji” – ks. Mirosław Puchacz, Dyrektor PDM Diecezji Drohiczyńskiej
Świadectwa misjonarek
16.00 Modlitwa różańcowa. Zakończenie.
Organizatorzy: ks. kan. Roman Kowerdziej, ks. kan. Wiesław Niemyjski, ks. dr Rafał Pokrywiński, ks. Karol Lipczyński, ks. Mirosław Puchacz, ks. Błażej Samociuk, ks. Marcin Gołębiewski, Renata Przewoźnik
Ks. kan. Roman Kowerdziej – Diecezjalny Duszpasterz Wspólnot Maryjnych
Renata Przewoźnik – Diecezjalny Moderator Kół Różańcowych i Nieustającego Różańca
160 lat od śmierci Sługi Bożej Pauliny M. Jaricot
9 stycznia mija 160 lat od śmierci Sługi Bożej Pauliny M. Jaricot, założycielki Dzieł Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. Paulina urodziła się w Lyonie 22 lipca 1799 r. w rodzinie bogatych właścicieli fabryki jedwabiu. Dzieciństwo i wczesna młodość były dla niej latami raczej beztroskiego życia, wypełnionego zabawami i pogonią za światowymi przyjemnościami. Pewnego dnia usłyszała kazanie, które radykalnie zmieniło jej dotychczasowe „rozrywkowe” życie. Ojciec Wurtz mówił wówczas o marnościach tego świata. Dogłębnie poruszona treścią, natychmiast wyspowiadała się, a po powrocie do domu schowała głęboko swoje stroje i ozdoby. Zaczęła bardzo skromnie się ubierać i zapragnęła służyć Bogu. Wkrótce, w Boże Narodzenie 1816 r., złożyła ślub dozgonnej czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, pomagając im finansowo. Dużo czasu, z gronem dziewcząt w swoim wieku, spędzała na adoracji Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.
Od brata Filasa, przygotowującego się do pracy misyjnej w Chinach, dowiedziała się o niezwykle trudnej sytuacji finansowej na misjach i tragicznej sytuacji dzieci w Chinach, które umierały z głodu. Myśl ta nie dawała jej spokoju, więc zaczęła szukać pomocy. Najpierw zaczęła tworzyć koła wśród robotnic zakładu przemysłowego, które chętnie odkładały drobne sumy z tygodniowych zarobków, później wśród innych mieszkańców Lyonu. Tak, wyłaniały się nowe koła, tworząc fundusz na działalność misyjną Kościoła. Dzieło to ukonstytuowało się 3 maja 1822 r., jako Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Oprócz pomocy materialnej, jego celem była także modlitwa w intencji misji i misjonarzy. Dzieło to szybko zyskało uznanie Kościoła, a w stulecie powstania, 3 maja 1922 r. papież Pius XI uczynił je „papieskim” i polecił wprowadzić w całym Kościele powszechnym. Bardzo szybko, bo w 1826 r., Paulina wpadła na inny pomysł, zaczęła organizować „piętnastki” – grupy piętnastu osób, z których każda zobowiązywała się do rozważania i odmawiania przez cały miesiąc jednej tajemnicy dziennie, z 15 wówczas tajemnic życia Jezusa i Maryi. Tak powstał Żywy Różaniec. Oficjalnej aprobaty dla Żywego Różańca udzielił papież Grzegorz XVI. Zmarła 9 stycznia 1862 r. w absolutnym ubóstwie.
Proces beatyfikacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 r. Dekret o heroiczności cnót uznał papież Jan XXIII w 1963 r. Papież Paweł VI mówił o niej: „Z ziarna, które Maria Paulina skromnie wrzuciła w ziemię, wyrosło wielkie drzewo”.
27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, z upoważnienia Ojca Świętego, ogłosiła dekret o cudzie za wstawiennictwem Pauliny. Doznała go 3,5-letnia Mayline – córka Emmanuela i Nathalie, która pod wpływem zadławienia doświadczyła śmierci mózgowej. Cud wydarzył się w 2012 r. Beatyfikacja Pauliny Jaricot (1799-1862), odbędzie się w Lyonie 22 maja 2022 r. Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. To wielka radość dla zrzeszonych w Żywym Różańcu setek milionów wiernych na całym świecie i zaproszenie do podążania Jej śladami.
Beatyfikacja sł. Bożej Pauliny Jaricot
22 maja 2022 r. zostanie beatyfikowana sł. Boża Paulina Jaricot (1799-1862), założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca.
To będzie szczególny dzień dla Papieskich Dzieł Misyjnych i członków Żywego Różańca na całym świecie. Mszy św. beatyfikacyjnej 22 maja 2022 r. będzie przewodniczył kard. Luisa Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, z którą związane są Papieskie Dzieła Misyjne.
Msza beatyfikacyjna będzie sprawowana w Lyonie, miejscu narodzin i życia Pauliny Jaricot, a także cudu, który wydarzył się za jej wstawiennictwem.
Proces beatyfikacyjny Pauliny został zapoczątkowany przez Piusa XI w 1926 roku. Heroiczność jej cnót uznał w 1963 r. papież Jan XXIII. 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła dekret o cudzie za jej wstawiennictwem.
Cudu doznała 3,5-letnia Mayline Tran – córka Emmanuela i Nathalie. Cud wydarzył się w Lyonie w 2012 r., w którym Papieskie Dzieła Misyjne obchodziły 150 rocznicę narodzin dla nieba Pauliny Jaricot.
29 maja 2012 r. Mayline Tran zakrztusiła się na rodzinnym przyjęciu. Najpierw reanimacji podjął się ojciec, a potem profesjonalne służby medyczne. Mimo wszelkich starań stwierdzono śmierć mózgową.
Uczniowie i rodzice ze szkoły, gdzie uczęszczała Mayline, rozpoczęli nowennę za przyczyną sł. Bożej Pauliny Jaricot, której Lyon jest miastem rodzinnym i gdzie jest dobrze znana. Po zakończonej 23 czerwca nowennie wszystkie próby odłączenia Mayline od aparatury wspomagającej życie kończyły się niepowodzeniem. Lekarze uznali, że dziecko umrze w najbliższych tygodniach. Zwrot dokonał się w lipcu 2012 r. i Mayline zaczęła wracać do życia. 22 grudnia 2012 r., tuż przed Bożym Narodzeniem, była już na tyle zdrowa, że poszła na zakupy ze swoim ojcem. Ani lekarze, ani rodzice nie potrafili wytłumaczyć jej wyzdrowienia inaczej niż jako cud. Mayline po rehabilitacji całkowicie odzyskała zdrowie.
Paulina Jaricot założyła dwa wielkie dzieła w Kościele – w 1822 r. Dzieło Rozkrzewiania Wiary (sto lat później podniesione do rangi papieskiego) oraz w 1826 r. Żywy Różaniec. Najpierw we Francji, a potem na całym świecie ta forma odmawiania różańca zgromadziła miliony wiernych. W Polsce wspólnoty Żywego Różańca istnieją we wszystkich parafiach. Wiele z nich duchowo i materialnie wspiera misje. Dzięki tym funduszom, pochodzące z naszej diecezji Siostry Misjonarki, otrzymują pomoc finansową.
Część środków przekazywana jest do Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary na realizację papieskich projektów we wszystkich krajach misyjnych. Najczęściej dotyczą one budowy oraz remontów kościołów i kaplic, a także wsparcia katechistów.
Dzieła, które założyła Paulina Jaricot do dziś odgrywają ważną rolę w Kościele powszechnym.
Moderatorzy Żywego Różańca w Częstochowie
W dniach od 14 do 15 listopada br. w domu Sióstr Antoninek w Częstochowie odbyła się XIX Konferencja Moderatorów Diecezjalnych Żywego Różańca.
Temat spotkania, który jest także hasłem Wielkiej Nowenny Różańcowej na 2021 rok, brzmiał: „Różaniec modlitwą o zbawienie”. Spotkaniu przewodniczył ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca. Obecny był również ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM w Polsce.
15 listopada gościem spotkania był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz delegat KEP ds. Żywego Różańca. Głównym tematem obrad były sprawy związane z X Ogólnopolską Pielgrzymką Żywego Różańca oraz II Ogólnopolskim Kongresem Różańcowym. Obydwa wydarzenia zaplanowane są na 3-4 czerwca 2022 roku na Jasnej Górze.
teksty – Renata Przewoźnik
List Papieża Franciszka na maj 2020 i 2 modlitwy
Nieustający Różaniec
Jednym ze sposobów niesienia duchowej pomocy potrzebującym jest Różaniec Wieczysty czy Nieustający. Różaniec Wieczysty założony został w pierwszej połowie XVII w., pierwszy w Bolonii, drugi we Florencji. Należeli do niego nawet papieże, kardynałowie i biskupi. Stolica Apostolska powagą papieża Aleksandra VII zatwierdziła Różaniec Wieczysty w roku 1656.
Pierwsze Wspólnoty Nieustającego Różańca w Polsce zaczęły powstawać we wrześniu 1999 r. w Archidiecezji Warmińskiej pod patronatem Ks. Arcybiskupa Edmunda Piszcza. Rok później, Wspólnoty zaczęły powstawać w innych rejonach Polski. Głównymi Patronami Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego są: Matka Boża Pani Gietrzwałdzka i Święty Józef.
Nieustający Różaniec polega na tym, że jest odmawiany dniem i nocą bez przerwy. Członkowie składający Bogu daninę nieustającej modlitwy, mają ustaloną zawsze tę samą godzinę, ten sam dzień i tę samą część Różańca. Jest to nie tylko modlitwa nieustająca, ale i ofiarna. To nieustanny hymn uwielbienia i dziękczynienia, przebłagania i prośby zanoszonej do Boga przez Niepokalane Serce Maryi. Włączenie się w krąg Nieustającego Różańca jest dla nas wielką pomocą w życiu, gdyż przychodzi ona ze strony wszystkich, którzy w świecie podjęli tę modlitwę. Sam tylko Bóg wie, jak rozstrzygają się ludzkie losy w ostatniej godzinie, najcięższej i najbardziej dramatycznej.
W naszej diecezji, Wspólnota Nieustającego Różańca powstała dzięki Księdzu Biskupowi Antoniemu Dydyczowi i nieżyjącej już zelatorce Dekanatu Węgrowskiego, Pani Halinie Putkowskiej.
Należący do Wspólnoty modlą się przede wszystkim:
- o nawrócenie grzeszników,
- o pomoc konającym,
- o pomoc zmarłym przebywającym w czyśćcu,
- w intencjach diecezjalnych.
Podział dni miesiąca wg dekanatów dla członków Nieustającego Różańca.
Nazwa dekanatu | Dzień miesiąca |
Dekanat Bielski | 8, 11, 21 |
Dekanat Brański | 14, 26 |
Dekanat Ciechanowiecki | 28 |
Dekanat Drohiczyński czyli Nadbużański | 23, 29 |
Dekanat Hajnowski | 24 |
Dekanat Łochowski | 19, 25, 30 |
Dekanat Sarnacki | 17, 22 |
Dekanat Siemiatycki | 18, 27 |
Dekanat Sokołowski | 4, 13, 15, 20 |
Dekanat Sterdyński | 10, 12 |
Dekanat Węgrowski | 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 16, 31 |
Pomoc Misjom
Pomoc Misjom
Żywy Różaniec ma korzenie misyjne. Jego założycielka – sł. Boża Paulina Jaricot – zainicjowała również Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, dzieło wspierające misje powszechne Kościoła. Sprawa misji i budowania wspólnoty Kościoła były dla sł. Bożej Pauliny Jaricot najważniejsze, dlatego całe swoje życie, czas, talent i osobisty majątek poświęciła tej sprawie. Po głębokiej modlitwie i duchowym zawierzeniu siebie Maryi, wraz ze współtowarzyszami powołała w roku 1822 Dzieło Rozkrzewiania Wiary, a w 1826 r. Żywy Różaniec.
Zgodnie z intencją Założycielki, Członkowie Kół Różańcowych mogą pomóc misjom poprzez:
– codzienną modlitwę,
– pogłębianie wiedzy za pośrednictwem czasopism („Różaniec” czy „Misje Dzisiaj”),
– wspieranie powołań kapłańskich,
– systematyczną, niewielką ofiarę na rzecz misji (1 zł miesięcznie).
To tak niewiele, ale po zebraniu wszystkich „złotówek” można nakarmić wiele głodujących czy budować niezbędne obiekty służące wszystkim zamieszkującym te odległe dla nas tereny, na których służą Misjonarki i Misjonarze również z naszej diecezji.
Zebrane, przez zelatorki KR, ofiary przekazywane są do Papieskich Dzieł Rozkrzewiania Wiary – część, a pozostałe środki, w m-cu grudniu przekazywane są do dyspozycji naszych Sióstr.
W krajach misyjnych posługują:
- Adamska Alicja ze Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana – (Jerzyska) – w Kamerunie od 1992 r.
- Faustynowicz Immakulata ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła – (Grodzisk. k. Siem.) – w Kamerunie od 1991 r.
- Jakubik Amelia ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej – (Prostyń) – w Tanzanii od 2018 r.
- Klukowska Lucylla ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej – (Łazówek) – w Japonii od 1995 r.
- Popławska Leokadia ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus – (Boćki) – w Kamerunie, Burundii i Rwandzie od 1981 r.
- Ślebzak Cecylia ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim – (Sterdyń) – w Boliwii od 2004 r.
- Tabuła Angelika ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny – (Hajnówka) – w Zambii od 1991 r.
W Rosji :
- Jaczewska Serafina ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej – (Korytnica) Soczi od 2008 r.
- Raciborska Franciszka ze Zgromadzenia Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi – (Niemyje Nowe) – Orzeł od 2004
Na Ukrainie :
- Niemyjska Augustyna ze Zgromadzenia Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi – (Niemyje Nowe) – Fastów od 2013
- Opiatowska Maksymiliana ze Zgromadzenia Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi – (Domanowo) – Argentyna lata 1979 – 1998, Fastów od 1999 r.