O stowarzyszeniu
We wprowadzaniu modlitwy różańcowej szczególne zasługi ma zakon dominikanów. Istnieje przekaz, że św. Dominik otrzymał różaniec z rąk Matki Bożej. To Matka Boża poleciła Dominikowi, by w walce z herezją, głoszenie kazań łączył z odmawianiem tzw. Psałterza Maryi, czyli 150 „Zdrowaś Maryjo”. W końcu XIV w. każdą dziesiątkę „Zdrowaś Maryjo” poprzedzono jednym „Ojcze nasz”.
Od Soboru Trydenckiego modlitwa różańcowa stała się praktyką wszystkich rodzin chrześcijańskich. Wtedy to, chcąc uczynić ją modlitwą bardziej przystępną, ograniczono jej długość do pięciu dziesiątek.
„Chwała Ojcu” zatwierdzone przez Synod w Vaison (529), na uczczenie trzech Osób boskich, weszło do odmawianego Różańca na początku XVII w.
Najwięcej jednak do modlitwy różańcowej w Kościele przyczynili się papieże. Wśród niech pierwsze miejsce ma papież Klemens VIII, który wydał 19 bulli zachęcających wiernych do odmawiania tej modlitwy, oraz papież Leon XIII. W encyklice o Różańcu “Iucundasemper” uczył, że istotą Różańca jest odmawianie i rozmyślanie, połączenie modlitwy ustnej z rozważaniem Ewangelii. Leon XIII zwany „Papieżem różańca świętego”, wydał aż 13 encyklik różańcowych podkreślając rolę Maryi w dziejach Kościoła i świata. Ustanowił też październikowe nabożeństwo różańcowe w całym Kościele.
16 października 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II listem apostolskim „Rosarium VirginisMariae”, „aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem Ewangelii” wprowadził czwartą część różańca – tajemnice światła. Wprowadzenie nowej części, szczególnie poświęconej publicznej działalności Jezusa, poprzedzone było ponad 30-letnią modlitwą i kontemplacją Ojca Świętego. Odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic.
Jedną z form modlitwy różańcowej jest Żywy Różaniec, który powstał w drugiej połowie XIX w., dzięki „nienasyconemu pragnieniu poznania Boga” i wielkiemu zaangażowaniu młodej Francuzki z Lyonu, modlitwa różańcowa przeżywa niezwykły renesans. Mowa tu o Słudze Bożej Paulinie Jaricot (1799 – 1862).
W wieku 17 lat, przed obliczem Czarnej Madonny, Paulina składa ślub czystości. Odwiedza ubogich i chorych, zachęca dziewczęta, by żyły pobożnie w swoich środowiskach, wynagradzając modlitwą i ofiarą zniewagi wyrządzane Najświętszemu Sercu Jezusa. Myśli jednocześnie, jak znaleźć źródło pomocy finansowej dla misji. Rozpoczyna zbieranie ofiar wśród dziewcząt „wynagrodzicielek”. Wreszcie wpada na pomysł, aby każda z dziewcząt pozyskała 10 osób, a te następne 10 itd. Zebrane środki należało przekazać osobom odpowiedzialnym za dziesiątki, a ci setnikom i tysięcznikom. Zaangażowani w to dzieło mieli modlić się za misje i co tydzień złożyć skromną ofiarę. Przyjmując system Pauliny, 3 maja 1822 r., grupa świeckich utworzyła stowarzyszenie – Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Mając zaledwie 23 lata, Paulina wycofuje się z życia aktywnego i oddaje kontemplacji. Przez jedną noc napisała traktat o nieskończonej miłości w Eucharystii. Wykorzystując sprawdzoną metodę, Paulina zakłada w Lyonie Stowarzyszenie Żywego Różańca składające się z piętnastoosobowych grup. Jako datę powstania przyjmuje się 8 grudnia 1826 r. Papież Grzegorz XVI stowarzyszenie zatwierdził 27 stycznia 1832 r. i nadał mu liczne odpusty. Patronką Żywego Różańca ustanowił młodziutką rzymską męczennicę – św. Filomenę, za przyczyną której Paulina w cudowny sposób odzyskała zdrowie. Żyjąc przez 9 lat w skrajnej nędzy, nękana różnymi chorobami zmarła rankiem 9 stycznia 1862 r. 25 lutego 1963 r. papież Jan XXIII podpisał dekret o heroiczności cnót Pauliny Marii Jaricot i od tego czasu przysługuje jej tytuł Sługi Bożej.
Do Polski Żywy Różaniec dotarł jeszcze w XIX w. W 1977 r. Prymas ks. kard. Stefan Wyszyński zatwierdził Ceremoniał Żywego Różańca, opracowany przez o. Szymona Niezgodę OP.
Ceremoniał w nowej wersji jest bardziej rozbudowany i ma być pomocą dla kapłanów – Moderatorów Żywego Różańca w diecezjach oraz dla Zelatorek i Zelatorów.
Ceremoniał ten był zarazem Statutem Żywego Różańca, gdyż zawierał wiele wskazówek i reguł dotyczących działalności Żywego Różańca w naszych parafiach. Dlatego tworząc Statut Stowarzyszenia Żywy Różaniec, wiele punktów zawartych w Ceremoniale znalazło się w Statucie.
Diecezjalny Duszpasterz Wspólnot Maryjnych
ks. Roman Kowerdziej
tel. 606 373 182
Diecezjalny Moderator Kółek Różańcowych i Nieustającego Różańca
Renata Przewoźnik
tel. 696 337 417
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca
ks. abp Wacław Depo – metropolita częstochowski
Krajowy Moderator Żywego Różańca
ks. Jacek Gancarek – archidiecezja częstochowska
Zarząd Żywego Różańca
- ks. Szymon Mucha – diecezja radomska
- ks. Zbigniew Kocoń – archidiecezja katowicka
- ks. Stanisław Szczepaniec – archidiecezja krakowska
- ks. Paweł Wojtalewicz – diecezja koszalińsko-kołobrzeska
- ks. Mariusz Sobek – diecezja opolska
- ks. Maciej Będziński – przedstawiciel Papieskich Dzieł Misyjnych
- s. Wioletta A. Ostrowska CSL – przedstawiciel redakcji miesięcznika „Różaniec”
Drohiczyn, 21 września 2012 r.
L. 0779/2012
D E K R E T
W związku z zatwierdzeniem przez Konferencję Episkopatu Polski podczas 358. Zebrania Plenarnego Statutu Stowarzyszenia „Żywy Różaniec” oraz uwzględniając pismo Zarządu Stowarzyszenia „Żywy Różaniec” z dnia 11 września 2012 roku, niniejszym Dekretem – w myśl §1 p. 3 powyższego Statutu – zatwierdzam i wprowadzam w życie na terenie Diecezji Drohiczyńskiej Statut Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”.
Niech rozważanie tajemnic życia Jezusa Chrystusa i Jego Matki Najświętszej Maryi Panny ożywia ducha wiary oraz wyprasza potrzebne w nawracania grzeszników i doskonaleniu sprawiedliwych.
Wszystkim Moderatorom i Członkom Stowarzyszenia udzielam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
+ Antoni P. Dydycz
Biskup Drohiczyński
Ks. dr Zbigniew Rostkowski
Kanclerz Kurii
Ref. Święta Maryjo, Matko Różańcowa,
Bądź pozdrowiona każdym moim „Zdrowaś”
Niech życie moje, Anielska Królowa,
Będzie różańcowym i ostatnim „Zdrowaś”.
1. Tak nam brak w życiu anielskich zwiastowań,
Bożych narodzin, świętych Ofiarowań.
Pomóż nam, Matko, znów odnaleźć Boga
W radosnych sercach i rodzinnych progach.
2. Weselna Matko z Galilejskiej Kany,
Smutnemu światu uproś cud przemiany,
Byśmy z różańcem i w Komunii Bożej
Ujrzeli Pana w świetlanym Taborze.
3. Chryste, my krzyż swój codziennie dźwigamy,
Pomóż, bo sił brak i znów upadamy,
A chcemy dojść aż do ukrzyżowania
I być świadkami Twego zmartwychwstania.
4. O Matko Zielna, Matko Wniebowzięta,
Pamiętaj o nas, jak Matka pamięta,
Bramą Niebieską bądź nam, Różańcowa,
Tam Ci będziemy śpiewać wieczne: Zdrowaś…
Intencje Papieskie 2021
STYCZEŃ
- Intencja modlitwy za ewangelizację – Braterstwo ludzkie
Módlmy się, aby chrześcijanie i ci, którzy należą do innych religii oraz ludzie dobrej woli umacniali pokój i sprawiedliwość w świecie.
LUTY
- Intencja powszechna — Przemoc w stosunku do kobiet
Módlmy się w intencji kobiet — ofiar przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo, a ich cierpienia były dostrzegane i wysłuchiwane.
MARZEC
- Intencja ewangelizacyjna — Sakrament pojednania
Módlmy się o to, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym.
KWIECIEŃ
- Intencja powszechna — Podstawowe prawa
Módlmy się za osoby, które narażają swoje życie, walcząc o podstawowe prawa w dyktaturach, w reżimach autorytarnych, a nawet w przeżywających kryzys demokracjach.
MAJ
- Intencja powszechna — Świat finansów
Módlmy się, aby odpowiedzialni za finanse współpracowali z rządami w celu uregulowania sfery finansowej i chronienia obywateli przed jej zagrożeniami.
CZERWIEC
- Intencja ewangelizacyjna — Piękno małżeństwa
Módlmy się w intencji ludzi młodych, którzy przygotowują się do małżeństwa przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej — aby wzrastali w miłości, z wielkodusznością, wiernością i cierpliwością.
LIPIEC
- Intencja powszechna — Przyjaźń społeczna
Módlmy się, abyśmy w konfliktowych sytuacjach społecznych, gospodarczych i politycznych byli odważnymi i pełnymi pasji twórcami dialogu i przyjaźni.
SIERPIEŃ
- Intencja ewangelizacyjna — Kościół
Módlmy się za Kościół, aby otrzymał od Ducha Świętego łaskę i siłę do reformowania się w świetle Ewangelii.
WRZESIEŃ
- Intencja powszechna — Ekologicznie zrównoważony styl życia
Módlmy się, abyśmy wszyscy dokonywali odważnych wyborów na rzecz stylu życia powściągliwego i ekologicznie zrównoważonego, ciesząc się z ludzi młodych, którzy się w to zdecydowanie angażują.
PAŹDZIERNIK
- Intencja ewangelizacyjna — Uczniowie misjonarze
Módlmy się, aby każdy ochrzczony był włączony w ewangelizację, gotowy do misji, poprzez świadectwo życia mającego smak Ewangelii.
LISTOPAD
- Intencja powszechna — Osoby cierpiące na depresję
Módlmy się, aby osoby cierpiące na depresję albo burnout znajdowały u wszystkich wsparcie i światło, otwierające na życie.
GRUDZIEŃ
- Intencja ewangelizacyjna — Katecheci
Módlmy się za katechetów, powołanych do głoszenia Słowa Bożego — aby byli jego odważnymi i kreatywnymi świadkami z mocą Ducha Świętego.
Październik 2020 r.
Modlimy się:
- O siły duchowe i fizyczne dla pracujących na Misjach.
- O wytrwanie powołanych do kapłaństwa.
- W intencjach członków Żywego Różańca.
Listopad 2020 r.
Modlimy się:
- O zachowanie wartości chrześcijańskich przez Polaków i odnowę wiary w Europie.
- O wieczny pokój dla zmarłych biskupów, kapłanów oraz członków Żywego Różańca.
- O zażegnanie konfliktów za wschodnią granicą naszej Ojczyzny.
Grudzień 2020 r.
Modlimy się:
- O pojednanie zwaśnionych w naszych rodzinach i sąsiedztwach.
- O przemianę serc dla nieprzyjaciół Kościoła i Ewangelii.
- O zażegnanie konfliktów za wschodnią granicą naszej Ojczyzny.
Styczeń 2021 r.
Modlimy się:
- O błogosławieństwo Boże dla papieża Franciszka, biskupa Piotra i kapłanów naszej diecezji.
- O powołania kapłańskie i zakonne, szczególnie z naszej diecezji.
- O błogosławieństwo Boże dla rodzin oczekujących potomstwa.
- O światło dla błądzących i zagubionych w wierze Polaków.
Luty 2021 r.
Modlimy się:
- O dar cierpliwego znoszenia cierpienia dla chorych i ich opiekunów.
- O godne miejsce dla Krzyża św. w obiektach użyteczności publicznej.
- Za podejmujących trud abstynencji.
Marzec 2021 r.
Modlimy się:
- O łaskę nawrócenia dla zatwardziałych grzeszników.
- O gorliwość i wytrwanie w posłudze dla wszystkich posłanych do głoszenia Słowa Bożego.
- O ochronę życia poczętego.
Nieustający Różaniec
Jednym ze sposobów niesienia duchowej pomocy potrzebującym jest Różaniec Wieczysty czy Nieustający. Założony on został w pierwszej połowie XVII w., pierwszy w Bolonii, drugi we Florencji. Należeli do niego nawet papieże, kardynałowie i biskupi. Stolica Apostolska powagą papieża Aleksandra VII zatwierdziła Różaniec Wieczysty w roku 1656.
Nieustający Różaniec polega na tym, że jest odmawiany dniem i nocą bez przerwy. Członkowie składający Bogu daninę nieustającej modlitwy, mają ustaloną zawsze tę samą godzinę, ten sam dzień i tę samą część Różańca. Jest to nie tylko modlitwa nieustająca, ale i ofiarna. To nieustanny hymn uwielbienia i dziękczynienia, przebłagania i prośby zanoszonej do Boga przez Niepokalane Serce Maryi. Włączenie się w krąg Nieustającego Różańca jest dla nas wielką pomocą w życiu, gdyż przychodzi ona ze strony wszystkich, którzy w świecie podjęli tę modlitwę. Sam tylko Bóg wie, jak rozstrzygają się ludzkie losy w ostatniej godzinie, najcięższej i najbardziej dramatycznej.
Inicjatorem tworzenia Nieustającego Różańca w naszej diecezji był Ksiądz Biskup Antoni Dydycz. Rozdzielenia dni miesiąca, pomiędzy dekanatami dokonała, nieżyjąca już zelatorka Dekanatu Węgrowskiego, Pani Halina Putkowska
Należący do wspólnoty modlą się przede wszystkim:
- o nawrócenie grzeszników,
- o pomoc konającym,
- o pomoc zmarłym przebywającym w czyśćcu,
- w intencjach diecezjalnych.
Podział dni miesiąca wg dekanatów dla członków Nieustającego Różańca.
Nazwa dekanatu | Dzień miesiąca |
Dekanat Bielski | 8, 11, 21 |
Dekanat Brański | 14, 26 |
Dekanat Ciechanowiecki | 28 |
Dekanat Drohiczyński czyli Nadbużański | 23, 29 |
Dekanat Hajnowski | 24 |
Dekanat Łochowski | 19, 25, 30 |
Dekanat Sarnacki | 17, 22 |
Dekanat Siemiatycki | 18, 27 |
Dekanat Sokołowski | 4, 13, 15, 20 |
Dekanat Sterdyński | 10, 12 |
Dekanat Węgrowski | 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 16, 31 |
Pomoc Misjom
STRONA W BUDOWIE