Żywy Różaniec w Drohiczynie
W liturgiczne wspomnienie Błogosławionych Męczenników Unickich z Pratulina, 23 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyło się diecezjalne spotkanie zelatorek dekanalnych, parafialnych i księży opiekunów Kółek Żywego Różańca z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem. Organizatorem spotkania byli: ks. Roman Kowerdziej – diecezjalny duszpasterz wspólnot maryjnych oraz Renata Przewoźnik – diecezjalny moderator KŻR. Zostały na nie także zaproszone rodziny misjonarzy z diecezji drohiczyńskiej, a ks. Adam Romaniuk, pracujący w Ułan Ude na Syberii, reprezentował misjonarzy. Obecny był też rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski oraz inni profesorowie i alumni.
Ks. Roman Kowerdziej przypomniał o wstawiennictwie Męczenników Unickich i sile świadectwa wiary tutejszych wspólnot różańcowych, a także o Roku Miłosierdzia, rocznicy Chrztu Polski i jubileuszu diecezji, w których to wydarzeniach mają one wiele do zaoferowania w krzewieniu Miłosierdzia Bożego oraz miłości do ojczyzny.
Ks. bp Tadeusz Pikus w homilii, wygłoszonej podczas Eucharystii w kaplicy seminaryjnej powiedział, że członkowie wspólnot stanowią szczególnie ważny element chrześcijaństwa, gdyż ich zasadniczą posługą w życiu Kościoła jest modlitwa. Ksiądz biskup podzielił się także wspomnieniami ze swojej pracy na Syberii, podkreślając wartość sakramentu chrztu w życiu człowieka, który daje nadzieję. Wynika to z przyjścia Chrystusa, abyśmy mogli powrócić do Boga Ojca. Zaapelował też, aby rocznica Chrztu Polski stanowiła wyzwanie do zagłębienia się w tajemnicę własnego chrztu.
Diecezjalna modetator kół różańcowych Renata Przewoźnik wraz z grupą modlitewną przekazała ks. bp Tadeuszowi Pikusowi dar w postaci codziennej modlitwy koronką do Miłosierdzia Bożego Apostolatu Margaretki.
W seminaryjnym refektarzu ks. bp Tadeusz Pikus przybliżył zebranym plany obchodów 25 rocznicy powstania diecezji. Ranata Przewoźnik podsumowując ubiegłoroczną działalność KŻR, zapoznała z planami spotkań w Roku Miłosierdzia w diecezjalnych kościołach stacyjnych, rekolekcji oraz pielgrzymek ogólnopolskich i do Francji. Zasiedli oni także do wspólnej agapy.
ks. Artur Płachno