Źródło wielkanocnej radości
Poświęcenie ognia, „Orędzie Wielkanocne”, bogata w czytania Liturgia Słowa, radosny śpiew hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, zaintonowane przez ks. Biskupa paschalne „Alleluja”, poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz Liturgia Eucharystyczna – to kolejne etapy Wigilii Paschalnej – liturgii, która stoi w centrum całego roku liturgicznego i obwieszcza światu radość płynącą z faktu zmartwychwstania Chrystusa.
W homilii ks. Biskup podkreślił, że Wigilia Paschalna jest źródłem wielkanocnej radości oraz życia nadprzyrodzonego, które wypływa z chrztu. Sakrament ten wlewa w człowieka Boże życie, obmywa ze skazy grzechu oraz włącza w Kościół. Kaznodzieja zwrócił uwagę na moment odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Obrzęd ten jest potrzebny, aby powrócić do źródła i zobaczyć, że to źródło wypływa spod krzyża. „Do Chrystusa też trzeba powrócić, do modlitwy trzeba wrócić, do regularnej Mszy św, do systematycznej spowiedzi. Bo jakże inaczej mamy dbać o nasze chrzcielne źródło?” – dodał ks. Biskup. Coroczne odnawianie przyrzeczeń nie jest powodowane ich ograniczonym terminem ważności. Czynimy tak dlatego, „że w ten sposób ożywia się w nas świadomość więzi z Chrystusem przypieczętowanej na Golgocie i wypalonej w pustym grobie, którego mroki rozświetlił blask Zmartwychwstałego Pana. Łaską chrztu trzeba żyć każdego dnia. Nie wystarczy go przyjąć i zapisać w parafialnych księgach”. Ks. Biskup przypomniał, że wiara oraz chrześcijańska postawa musi wciąż szukać nowego wyrazu, być rzeczywistością dynamiczną i rozwojową.
Eucharystię koncelebrowali kapłani pracujący w sokołowskiej parafii oraz księża goście. W przeżywaniu liturgii pomagał śpiew w wykonaniu parafialnej scholii oraz chóru. Na zakończenie liturgii słowa podziękowania i świątecznych życzeń w imieniu całej wspólnoty wraził miejscowy proboszcz ks. prał. Andrzej Krupa.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski