Zanurzyć się w zbawczej Męce Chrystusa
Zgodnie z dwudziestoczteroletnią tradycją Niedziela Palmowa w ciechanowieckiej parafii połączona jest z konkursem palm organizowanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Mimo że czas pandemii w ubiegłych latach przeszkodził w organizacji konkursu, w tym roku wpłynęło 300 prac. Cześć z nich stanowiła barwny korowód, który przeszedł w procesji wokół kościoła. Palmy uprzednio pobłogosławił ks. bp Piotr Sawczuk. Odczytanie Ewangelii o uroczystym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy wprowadziło wiernych w liturgię Niedzieli Męki Pańskiej.
W homilii biskup podkreślił, że liturgia Niedzieli Palmowej „chce zanurzyć nas w zbawczej Męce i przekazać życiodajną łaskę życia, ofiarowaną przez Tego, który wyszedł z grobu”. Kaznodzieja nawiązał również do terminu Wielki Tydzień. „Samo to określenie naprowadza na myśl, że będzie to tydzień centralny, najważniejszy w całym roku liturgicznym” – powiedział. Na zakończenie ks. Biskup wyraził pragnienie: „Niech ta Niedziela Palmowa uderzy w czułą strunę naszego serca i pobudzi jej do miłości, do stanięcia po stronie Jezusa i wytrwania przy Nim w godzinie próby”.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz rządowych, lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych, dyrekcja Muzeum Rolnictwa, Bractwo Kurkowe oraz wielu gości. Dziękując za spotkanie, Dorota Łapiak – dyrektor Muzeum Rolnictwa wyraziła radość z organizacji konkursu palm już po raz dwudziesty czwarty. Podkreśliła fakt, iż wiele prac podkreślało solidarność z Ukrainą. W duchu wdzięczności przekazała ks. Biskupowi pisankę, wykonaną w stylu ukraińskim. Gospodarzem spotkania był miejscowy proboszcz ks. kan. Tadeusz Kryński. W swoim wystąpieniu podkreślił fakt zmieniającej się z roku na rok rzeczywistości. Mimo że czas pandemii wpłynął również na frekwencję i sposób świętowania Niedzieli Palmowej w latach ubiegłych, to należy wrazić wdzięczność Panu Bogu, że w tym roku, mimo tragicznych wydarzeń za wschodnią granicą, mamy możliwość spotkać się, radować i wyznawać naszą wiarę.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski