Uczy i wychowuje od 30 lat
„30 lat minęło, to piękny czas, dziś tyle dobrych wspomnień żyje w nas. Wyruszyć w szkolną podróż chce każdy z nas, więc wyruszajmy proszę, póki czas”
Wykonaniem utworu z popularnego serialu „Czterdziestolatek”, z lekko zmienionym i dostosowanym do okoliczności tekstem, zespół złożony z nauczycieli rozpoczął obchody jubileuszu Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim.
Dziękczynienie Bogu
Uroczystości, które miały miejsce 7 września na Sali gimnastycznej owej szkoły zostały poprzedzone modlitwą. O godzinie 8 w cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej, Arcybiskup Bielski Grzegorz modlił się w intencji całej szkoły, wszystkich pracowników i uczniów. W tej samej intencji sprawował Mszę św. bp Piotr Sawczuk w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Szkoła leży na terenie należącej do tej parafii.
Zebranych gości, na czele z dyrektorem szkoły panią Katarzyną Pacewicz oraz Starostą Bielskim Sławomirem Snarskim oraz naczelnikiem wydziału oświaty, kultury i ochrony zdrowia Anatolem Grzegorzem Tymińskim powitał ks. kan. Dariusz Kujawa, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii.
Biskup Piotr powiedział w homilii do wszystkich zebranych, że życie ludzkie jest poszukiwaniem drogi do Boga. Zadaniem człowieka jest wybór drogi co raz lepszej i co raz pewniejszej. Nawiązując do pierwszego czytania z Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian wskazał, że to poświęcenie Bogu i służbie ludzi jest tą najlepszą drogą, ponieważ jest naśladowaniem życia samego Chrystusa. On jest pewną drogą, ponieważ prowadzi nas do nieba. A na tym polega nadzieja naszego chrześcijańskiego życia, że na końcu wszyscy mamy zjednoczyć się z Bogiem.
Pasterz cytując słowa Ewangelii według św. Łukasza przypomniał, że „ ci, którzy żyją według prawa Ewangelii, którzy realizują w swoim życiu wolę Jezusa Chrystusa, są błogosławieni, szczęśliwi i zyskują pewność wiecznej nagrody. Natomiast Ci, którzy lekceważą i nie wypełniają chrystusowego prawa miłości muszą liczyć się z karą”. Aby wypełniać wolę Jezusa powinnyśmy wpatrywać się zawsze w niego, ponieważ On pokazuje, że nawet będąc ubogim, można przeżywać ogrom Bożego nasycenia. Nawet przy wielu powodach do cierpień i płaczu, można tę drogę wiernie przejść do końca.
W homilii bp Piotr wspomniał także słuchaczom o bł. ks. Ignacym Kłopotowskim, urodzonym w Korzeniówce, na terenie obecnej parafii drohiczyńskiej. Na zakończenie Mszy św. wszystkim za wspólną modlitwę podziękowała dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz, wręczając biskupowi wiązankę kwiatów.
Historia Szkoły
Chociaż świętowano 30 – lecie istnienia szkoły, to jednak historia pomocy uczniom z problemami i niepełnosprawnościami trwa w Bielsku Podlaskim o wiele dłużej. Już w 1960 roku ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Włodzimierz Łoziński, wystąpił do władz oświatowych z propozycją otworzenia nauki dla uczniów, którzy mieli różne trudności z przyswajaniem wiedzy. Jego działania pozwoliły na utworzeniem w roku szkolnym 1960/1961 IV i V „klasy specjalnej”.
W latach 70 powstawało wiele nowych i twórczych inicjatyw. Powołano m.in. ZHP Nieprzetartego Szlaku, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Olbrzymie zasługi przy realizacji tychże projektów miała późniejsza dyrektor szkoły pani Nina Anchimiuk (Kocjan).
Okazją do jubileuszu było powstanie już samodzielnej szkoły specjalnej w 1992 roku. Szkoła Podstawowa nr 6 znajdowała się na ulicy Poświętnej, a jej pierwszym dyrektorem była pani Nina Kocjan. W roku szkolnym 2003/2004 miała miejsce duża zmiana dla pracowników i uczniów szkoły, ponieważ miejsce prowadzenia zajęć zmieniono i przeniesiono szkołę na ulicę Kleszczelowską. W latach późniejszych przy szkole utworzono również Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Szkołę Przysposabiającą do Pracy.
W 2008 roku miała miejsce kolejna w historii szkoły zmiana placówki. Zajęcia przeniosły się do budynku po „budowlance” na ulicy Wojska Polskiego. 16 grudnia 2008 roku dokonano uroczystego otwarcia szkoły i nadanie jej imienia Jana Pawła II. Poświęcenia i nadania imienia dokonał ówczesny biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz.
Misję szkoły i zasadniczy kierunek wszystkich starań pracowników szkoły określają słowa św. Jana Pawła II: „W wychowaniu chodzi głównie o to, ażeby człowiek stawał się bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał”.
„Pasażerowie jubileuszowego pociągu”
Dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz rozpoczynając uroczyste świętowanie w budynkach szkoły powitała licznie zgromadzonych gości i przyjaciół szkoły – wśród nich wielu absolwentów i ich rodziców, którzy mimo ukończenia szkoły, nadal czują się tam jak w domu i „pośród swoich”.
W słowie wstępnym dyrektorka placówki opowiedziała zebranym także o swoich początkach pracy: „Gdy szukałam placówki, w którym mogłabym odbyć praktyki studenckie skierowano mnie na ulicę Poświętną…Ówczesna pani dyrektor Nina Kocjan przyjęła mnie na praktyki i już wtedy poczułam, że jest to wyjątkowe miejsce, wyjątkowa szkoła”.
Podczas uroczystości oprócz biskupa drohiczyńskiego i kustosza Sanktuarium Miłosiedzia Bożego w Bielsku Podlaskim byli obecni prawosławny dziekan bielski ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk, wraz z innymi kapłanami prawosławymi, Starosta Bielski Sławomir Snarski, Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka a także przedstawiciele samorządów gminnych z powiatu bielskiego, dyrektorzy szkół.
Zwracając się do zgromadzonych gości bp Piotr Sawczuk złożył wszystkim życzenia dalszych sukcesów. Posługując się analogią do jadącego pociągu, w takiej bowiem koncepcji prowadzona była cała uroczystość, życzył, aby zawsze pewnie i bezpiecznie jechał po właściwych torach, aby na jego czele była sprawna lokomotywa i sumienny i dobrze przygotowany do pracy maszynista.
Pokaz talentów i zdolności uczniów i nauczycieli
Rodzinną atmosferę i więzi panujące w szkole można było zaobserwować dzięki pokazom artystycznym. Pokazano m.in. pokaz kwiatowy, który był złożony z tańców motyli. Aktorzy i tancerze ubrani w barwne stroje wzbudzili aplauz całej cali zebranych gości.
Szkole pozostaje życzyć dalszych sukcesów i kontynuowania dzieła, które dzięki patronowi szkoły – św. Janowi Pawłowi II – staje się jego żywym pomnikiem. Dyrekcja szkoły wraz z całym zespołem stara się bowiem realizować jego nauczanie i przesłanie w codziennej, jakże trudnej i wymagającej pracy z potrzebującymi większej uwagi uczniami.
tekst i zdjęcia: ks. Wojciech Łuszczyński