Święto Miłosierdzia w Diecezjalnym Sanktuarium w Sokołowie Podlaskim
Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.
Od 28 sierpnia 1993 roku istnieje w Sokołowie Podlaskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego a od 2008 roku mieści się ono w nowej świątyni przy ulicy Oleksiaka –Wichury. W Święto Miłosierdzia odbywa się tu coroczny Odpust. Na uroczystość przybyły piesze pielgrzymki z Przywósk, Ząbkowa i sokołowskiej Konkatedry. Katolickie Radio Podlasie przeprowadziło transmisję Mszy św. odpustowej.
Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył Wikariusz Generalny kanclerz Kurii Drohiczyńskiej ks. dr prał. Zbigniew Rostkowski w koncelebrze z ks. kan. Krzysztofem Kisielewiczem kustoszem Sanktuarium i ks. kan. Stanisławem Boguszem. Witając wszystkich przybyłych pielgrzymów i radiosłuchaczy ks. Kisielewicz zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy.
W kazaniu ksiądz kanclerz przypomniał historię Święta Miłosierdzia i miejsca w tym wydarzeniu Św. Siostry Faustyny Kowalskiej i Św. Jana Pawła II. Mówił o ogromnej miłości miłosiernej Boga w stosunku do nas ale także potrzebie naszej miłości do naszych najbliższych, w rodzinie jak i do innych naszych bliźnich. Wyrazem miłosierdzia jest okazywanie miłości i współczucia a także jego wyrazem jest pouczenie czy napomnienie jeśli ktoś postępuje niezgodnie z dekalogiem czy nauką kościoła. Wszystko w celu utrzymania związku, a nie jego rozpadu. Niezależnie czy chodzi o rodzinę czy o cały naród, powiedział
Uroczystości zakończyła procesja dookoła Sanktuarium. Uczestniczył w niej poczet sztandarowy strażaków OSP przybyłych na uroczystość, chorągwie oraz parafianie i pielgrzymi przybyli z różnych stron diecezji.
Lech Zakrzewski foto: Lech Zakrzewski i Robert Romaniuk [ksAP]