Święto I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim
7 listopada I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim obchodziło święto szkoły. Obchody 104. rocznicy założenia szkoły powołanej 7 listopada 1918 r. na plebani w Osmoli przez grupę osób reprezentujących duchowieństwo, ziemiaństwo i działaczy lokalnych połączono z obchodami Święta Niepodległości Polski oraz z odsłonięciem i poświęceniem na frontonie szkoły pamiątkowego muralu.
Obrzędowi modlitwy i poświęcenia muralu przewodniczył ks. prał. Zbigniew Rostkowski – delegat bp. Piotra Sawczuka, który też ze starostą Sławomirem Jerzym Snarskim, naczelnikiem Wydziału OKiOZ Anatolem Grzegorzem Tymiński, burmistrzem miasta Jarosławem Borowskim, dyrektorem szkoły Marzeną Pogorzelską Ciołek, przedstawicielem kuratorium Tadeuszem Mosiek i marszałka Agatą Borowik oraz prezesem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej Barbarą Babulewicz dokonali symbolicznego odsłonięcia muralu poprzez przecięcie zawieszonej na nim wstęgi.
Następnie dyrektor szkoły zaprosiła gości, młodzież i nauczycieli na dalszą część uroczystości do auli szkolnej, gdzie po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego uroczyście powitała gości i społeczność szkolną. Podkreśliła obecność ks. mitrata Leoncjusza Tofiluka i ks. Ryszarda Zalewskiego – dziekana bielskiego.
Wikariusz generalny ks. prał. Rostkowski gratulując szkole mówił o roli duchowieństwa w zakładaniu szkół, w tym tej szkoły ks. dra Bronisława Zaleskiego. Odniósł się do obecności księży w szkole nie zawsze właściwie rozumianej.
O randze niepodległości, pielęgnowaniu i przywracaniu pamięci ogólnonarodowej i lokalnej tak istotnej w procesie kształcenia i wychowania młodzieży mówił starosta Snarski. Wyraził przekonanie, że bielskie szkoły doskonale realizują swoje zadania, świadczą o tym osiągnięcia uczniów, rankingi szkół. Zapewniał o stałej trosce bazy materialnej szkół.
List gratulacyjny od marszałka Artura Kosickiego odczytała Agata Borowik. Dyrektor wspomniała o realizowanych zadaniach akcentując zaangażowanie nauczycieli w liczne programy aktywizujące młodzież.
Uczestnicy szkolnego święta nagradzali brawami prezentację artystyczną w wykonaniu uczniów. Zwycięzcy konkursu na temat historii bielskiego Gimnazjum i Liceum z rąk starosty otrzymali nagrody.
O muralu przedstawiającym grupę przedwojennych uczniów i nauczycieli z 1946 r., w tym dyrektora ks. Bronisława Zaleskiego i dwojga uczniów mówiła podając krótką charakterystykę postaci Barbara Babulewicz; pomysłodawca muralu wykonanego przez plastyka Piotra Topczyłko przy wsparciu finansowym samorządu województwa podlaskiego. Wspomniała, że niektórzy nauczyciele byli jej profesorami. Należy dodać, że ks. Zaleski i inż. Piotr Dąbrowski są honorowymi Obywatelami Miasta Bielsk Podlaski z inspiracji autora artykułu i dyrekcji szkół. Burmistrz Borowski wręczył Pani Babulewicz nagrodę dziękując za działalność na rzecz miasta.
Potrójne obchody zakończono degustacją urodzinowego tortu na którym umieszczono wierną kopię odsłoniętego muralu.
tekst – Tadeusz Szereszwski
zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski