Święto Chleba w Ciechanowcu
Święto Chleba organizowane po raz 21. przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbyło się w niedzielę, 13 sierpnia. Było okazją do podziękowania za pracę rolników młynarzy, piekarzy i wszystkich ludzi pracy, których trud przyczynia się do tego, że nie brakuje nam chleba powszedniego.
Święto to pobudza do refleksji nad chlebem, który jest naszym pokarmem ziemskim a przemieniony jest pokarmem na życie wieczne, mówił biskup senior. Podpowiadał też, że chleb zachęca nas by się nim dzielić, by myśleć o dostępie do chleba nie patrzeć tylko na siebie, rodzinę czy sąsiadów, ale na wszystkich ludzi na świecie, by nikomu nie brakowało chleba. Jak podkreślał, chleb to symbol tego co człowiekowi potrzebne jest, by godnie żyć.
Eucharystia w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej zgromadziła wielu parafian i gości. W świątyni witał wszystkich proboszcz parafii ks. Tadeusz Kryński. Przedstawiciele zespołów, grup folklorystycznych i obrzędowych aktywnie uczestniczyli we Mszy Św. nie tylko ubogacając celebrę barwnymi strojami ale też włączając się w śpiew i czytania. Podczas Mszy Św. przed ołtarzem stanął wieniec dożynkowy wniesiony w procesji przez zespół Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego. W procesji z darami nie mogło zabraknąć chleba, który tego dnia w Ciechanowcu pachniał i smakował wyjątkowo.
Po Eucharystii parada bryczek, wozów i zabytkowych ciągników przejechała do Muzeum Rolnictwa. Przejazdowi towarzyszyła muzyka i śpiew, podkreślające z jednej strony podniosłość tego dnia, ale także radość i wdzięczność za chleb. Dalsza część Podlaskiego Święta Chleba odbywała się w Muzeum Rolnictwa.
Dalsza część odbywała się w Muzeum Rolnictwa. Jak wyjaśnia Dorota Łapiak dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Podlaskie Święto Chleba zwraca uwagę na chleb i na osoby, których praca przyczynia się do jego powstania. – Chleb jest najważniejszym elementem codzienności naszego życia, ale jest też symbolem, który wiąże się przede wszystkim z ogromnym szacunkiem do pracy rolników, do pracy na roli. Tu w muzeum w sposób realistyczny, ale też w sposób bardzo atrakcyjny z ogromna ofertą dla turystów, udało nam się połączyć te wszystkie elementy i stworzyć z tego naprawdę wielkie wydarzenie – mówi Dorota łapiak.
W ramach oficjalnego rozpoczęcia wydarzenia, symbolicznie dzielono się chlebem, a następie przed pałacem odbyła się parada zabytkowych ciągników i motocykli. Podczas Podlaskiego Święta Chleba obecne były liczne stoiska twórców lokalnych, ogrodników, Kół Gospodyń Wiejskich. Wyczekiwanym i niezwykle widowiskowym pokazem był przemarsz orszaku żniwnego i koszenie zboża sierpami i kasami oraz oborywanie tzw. przepiórki.
Muzycznie Święto Chleba uprzyjemniły liczne zespoły ludowe i folklorystyczne: Pasieka z Platerowa, Kalina z Żurobic, Polne Maki z Dołubowa, ZPiT Sokołowianie z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT Podlaskie Kukułki, Kaszubki z Chwaszczyna, Sterdyniacy ze Sterdyni, Kapela Kłosy z Ciechanowca, Sami Swoi z Brańska, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Kapela Ludowa Kacprówka, Kapela Szwagry z Siemiatycz, Chór Swojskie Melodie z Nowych Piekut.
Na scenie przy pałacu wystąpiły zespoły i soliści – Project M2, Anna Żebrowska, Warszawska Kapela z Targówka i Trzeci Oddech Kaczuchy. Ponadto na scenie amfiteatru wystąpili: Sylena, Mitra oraz gwiazda wieczoru CLEO.
W wydarzeniu uczestniczyło wielu gości. Duchowieństwo reprezentowali: biskup senior diecezji drohiczyńskiej Tadeusz Pikus, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu ks. Tadeusz Kryński, ks. Tomasz Tymiński z parafii pw. MB Fatimskiej w Ciechanowcu (diec. łomżyńska). Wśród gości byli m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, poseł Aleksandra Łapiak, poseł Jarosław Zieliński, senator Jacek Bogucki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicemarszałkowie województwa podlaskiego Marek Olbryś i Sebastian Łukaszewicz oraz członek zarządu Marek Malinowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Bogusław Dębski, radni wojewódzcy: Łukasz Siekierko, Jerzy Leszczyński, skarbnik wojewódzki Paweł Jungerman, samorządowcy, w tym m.in. starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński i burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, przedstawiciele instytucji branży rolniczej oraz licznie przybyli mieszkańcy regionu a nawet całej Polski.
Wg oceny organizatorów tego dnia przez Muzeum mogło przewinąć się od 30 do 40 tys. odwiedzających.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska – Iwaniuk