Siemiatycki szpital ma 50 lat i zyskał nowe oddziały
W podwójnym świecie powiatowej placówki medycznej uczestniczyli obecni i dawni pracownicy szpitala z dyrektorem Andrzejem Szewczukiem, przedstawiciele starostwa powiatowego ze starostą Markiem Boblem oraz licznie zaproszeni goście, w tym duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe – Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Leśnicy, przedstawiciele szpitali z Podlasia i Mazowsza, reprezentanci instytucji i firm współpracujących ze szpitale, darczyńcy wspierający działalność placówki.
Pierwszym punktem uroczystości było otwarcie nowych oddziałów, przecięcie wstęgi i poświecenie, czego dokonali: prawosławny biskup siemiatycki Warsonofiusz i wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. Zbigniew Rostkowski.
W dalszej części spotkania w sali konferencyjnej im. Jana Zalewskiego w Starostwie Siemiatyckim odbyła się gala jubileuszowa. Była to okazja by wspomnieć lata tworzenia szpitala i pół wieku jego działalności. Szczególną uwagę poświęcono ostatnim latom funkcjonowania SP ZOZ Siemiatycze, kiedy szpital dzięki dobremu zarządzaniu dyrekcji i ogromnemu wsparciu starosty i rady powiatu przestał przynosić straty, systematycznie spłaca ogromne zadłużenie z lat wcześniejszych, placówka została wyremontowana, rozbudowana i wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. To wszystko sprawia, że dziś szpital powiatowy w Siemiatyczach świetnie prosperuje i jest chętnie wybierany przez pacjentów nie tylko w powiatu siemiatyckiego, nie tylko z województwa podlaskiego ale i z całej Polski.
Podczas gali nie zabrakło życzeń, podziękowań, gratulacji i odznaczeń. Odznaką „Za zasługi dla ochrony zdrowia” zostali uhonorowali: Jolanta Jarocka, Zofia Gogołek, Maria Wakuluk, Anna Korzeniewska, Magdalena Tyborowicz, Wiaczesław Kulesza, Grzegorz Kazberuk. Specjalne podziękowania popłynęły też w stronę osób, które przez dziesiątki lat tworzyły i tworzą siemiatycki SP ZOZ, służą pacjentom pracując w szpitalu powiatowym nawet od kilkudziesięciu lat.
Uroczystą galę jubileuszową prowadził Jerzy Zelnik. Uświetnił ją występ Bractwa Akordeonistów Siemiatyckich a pani Barbara Pawłowska wcieliła się w rolę księżnej Anny Jabłonowskiej – w XVIII wieku właścicielki Siemiatycz, która założyła tu szkołę akuszerek i szpital; zaś radny rady powiatu siemiatyckiego Mikołaj Żabiński odczytał wiersz specjalnie napisany z racji jubileuszu. Dopełnieniem urodzin placówki był tort.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Bolewska – Iwaniuk