Rzecznicy diecezji spotkali się w Warszawie
Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz przeżywanie 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia – to główne tematy spotkania rzeczników diecezjalnych, które miało miejsce 27 czerwca br. w Warszawie.
W pierwszej części spotkania rzecznicy wymienili się swoimi doświadczeniami codziennej pracy i poruszyli temat ważnych spraw w diecezjach. Rozmawiali także o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży, które będziemy przeżywać za miesiąc w Krakowie oraz o obchodzonym właśnie Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Ważnym zagadnieniem była obecność Kościoła w Internecie i ewangelizacja w przestrzeni medialnej.
Z rzecznikami spotkali się abp Stanisław Gądecki i bp Artur Miziński. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dziękował za ich ofiarną posługę, która wymaga odporności psychofizycznej ze względu na trudne okoliczności wykonywanej pracy. Zauważył potrzebę spotkań i wymiany doświadczeń pomiędzy rzecznikami różnych diecezji. Przewodniczący Episkopatu zachęcił także do przekazywania informacji o instytucjach kościelnych. Natomiast sekretarz generalny Episkopatu dostrzegł, że tak samo jak treść, ważna jest forma przekazywanych informacji.
Spotkanie rzeczników diecezjalnych, któremu przewodniczył ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski było wspólną wymianą doświadczeń i ustaleniem priorytetów na najbliższy czas.
Poruszono także problematykę zadań i współpracy rzecznika prasowego z mediami diecezjalnymi oraz innymi redakcjami i dziennikarzami. Podkreślano iż ma być on ich doradcą, jako osoba zaufana biskupa diecezjalnego i pracowników Kurii, instytucji diecezjalnych i kapłanów, występująca w ich imieniu. Reprezentanci diecezji przybliżyli również działalność mediów w diecezjach i współpracę ich z innymi, a także zadania jakie stoją przed nimi, w szczególności zaś dziedzinę wykorzystania mediów społecznościowych oraz wzmocnienia zasobów personalnych w redakcjach, dzięki którym mają one być bardziej dostępne i szybkie.
Na temat mediów diecezji drohiczyńskiej poinformowano miedzy innymi, że Kuria Diecezjalna w Drohiczynie prowadzi aktywną stronę internetową: www.drohiczynska.pl, której administratorem jest obecnie ks. Marcin Szymanik. Od 1 sierpnia 2016 roku biskup drohiczyński Tadeusz Pikus mianował dyrektorem Referatu Informacji i Środków Społecznego Przekazu oraz odpowiedzialnym za diecezjalna edycją podlaską Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ks. mgr lic. Marcina Gołębiewskiego, obecnie przebywającego na studiach w Rzymie.
Zarówno internetowa strona diecezjalna, jak też edycja podlaska Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w dużej części wykorzystuje materiały wypracowane przez Katolickie Radio Podlasie i portal Podlasie24.pl., którego Redakcja Diecezji Drohiczyńskiej z dyrektorem, zatrudnionym w Kurii Diecezjalnej powstała na podstawie umowy pomiędzy diecezją siedlecką i drohiczyńską, gdy po utworzeniu Katolickiego Radia Podlasie w Siedlcach, okazało się, że całość diecezji drohiczyńskiej jest objęta zasięgiem emisji programu. Umowa ta była kilkakrotnie modyfikowana na podstawie ustaleń pomiędzy biskupami siedleckim i drohiczyńskim. Współpracujący z Katolickim Radiem Podlasie portal www.podlasie24.pl zamieszcza informacje diecezji drohiczyńskiej wraz z galeriami fotografii i dźwiękami. Posiada on też specjalną zakładkę: „Kościół – diecezja drohiczyńska”. Diecezja drohiczyńska współpracuje z Polskim Radiem Białystok, gdzie redagowane są stałe serwisy informacyjne w programie katolickim i relacje, z TVP Białystok, w którego programie katolickim zamieszczane są relacje z diecezji drohiczyńskiej, Radiem Watykańskim, Katolicką Agencją Informacyjną oraz okazjonalnie z Radiem Maryja, TV Trwam oraz innymi mediami.
Ze strony diecezji drohiczyńskiej poruszono problematykę warunków współpracy z Katolicką Agencją Informacyjną i Radiem Watykańskim oraz wyzwania wynikające z publicznego ukazywania i zainteresowania dobrymi działaniami ewangelicznymi, zwłaszcza w kontekście nagłaśnianych skandali oraz występujących w mediach osób.
BP KEP/ks. Artur Płachno