Rok temu ks. bp Tadeusz Pikus został mianowany biskupem drohiczyńskim
Ojciec Święty Franciszek rok temu, 29 marca 2014 roku mianował dotychczasowego biskupa tytularnego Lisinii, pełniącego obowiązki biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Tadeusza Pikusa, biskupem drohiczyńskim, dziękując równocześnie za dotychczasową posługę ks. bp Antoniemu Dydyczowi. 24 maja ks. bp Tadeusz Pikus objął kanonicznie diecezję drohiczyńską, a uroczysty ingres do katedry p.w. Trójcy Świętej w Drohiczynie odbył on 25 maja.
Zastąpił on na tym stanowisku ks. bp Antoniego Pacyfika Dydycza OFMCap., który był biskupem drohiczyńskim od 1994 roku, a w 2013 roku w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego złożył rezygnację.
Ks. bp Tadeusz Pikus jest trzecim w historii biskupem diecezji drohiczyńskiej, od czasu jej powołania przez Ojca Świętego bł. Jana Pawła II w 1991 roku z części diecezji pińskiej ( obecnie Białoruś )
i powiększenia o dekanaty diecezji siedleckiej w 1992 roku. Wówczas to pierwszym biskupem drohiczyńskim został wieloletni administrator apostolski diecezji pińskiej z siedzibą w Drohiczynie
ks. bp Władysław Jędruszuk, którego po śmierci zastąpił ks. bp Antoni Pacyfk Dydycz OFMCap.
Ks. bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus urodził się l września 1949 r. w Zabielu, parafia Dolistowo
w archidiecezji białostockiej, jako syn Bronisława i Stanisławy z domu Gudel.
Po ukończeniu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 7 czerwca 1981 r. z rąk ks. bpa Jerzego Modzelewskiego.
Pracował jako wikariusz w parafii Jaktorów. Tytuł magistra uzyskał w 1981 r, dwa lata później, uzyskał tytuł licencjata, a w 1983 r. rozpoczął studia doktoranckie z teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Nawarra w Pampelunie w Hiszpanii. Pracę doktorską obronił w 1985 r. Po powrocie do Polski podjął pracę jako referent w Sekretariacie Prymasa Polski, a jednocześnie rozpoczął wykłady z języka łacińskiego i teologii fundamentalnej w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.
W 1987 r. został mianowany adiunktem, a 1988 r. rozpoczął pracę w seminarium duchownym na stanowisku prefekta. Od 1989 r. pełnił tez funkcję sekretarza Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.
W 1990 r. został skierowany jako kapelan Pracowni Konserwacji Zabytków oraz Duszpasterz Polaków
w ZSRR do Moskwy. W Moskwie zorganizował i założył College Teologii Katolickiej św. Tomasza z Akwinu, mianowany przez ks. abpa Tadeusza Kondrusiewicza dziekanem tegoż College’u i wykładowcą teologii fundamentalnej.
W 1992 r., po zakończonej misji, wrócił do Polski na stanowisko prefekta w seminarium duchownym. Ponadto prowadził zajęcia w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Prowadził wykłady z teologii fundamentalnej na kursie katechetycznym w Łowiczu i w Wyższym Seminarium w Łowiczu. W 1994 r. został mianowany na wicerektorem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie w Warszawie.
W 1995 r. wyjechał na rok do Moskwy, celem zebrania materiałów do pracy habilitacyjnej. Tam też przez rok uczestniczył w seminariach profesorskich w Instytucie Prawosławnym św. Andrzeja w Moskwie.
W 1986 r. został mianowany duszpasterzem przedsiębiorców i organizatorów życia gospodarczego w Warszawie, w 1997 roku przejął też obowiązki rektora kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP na Bielanach. Wykładał w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie; po utworzeniu w 1999 r. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i kontynuował je do 2009 r. Prowadził w Seminarium Duchownym w Grodnie na Białorusi oraz w Polskim Centrum Katechetycznym w Wilnie.
Przedłożył w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie pracę habilitacyjną pt „ Aksjologiczny wymiar religii w twórczości Aleksandra Mienia. Studium analityczno-krytyczne.” i 18 lutego 1999 r. odbyło się w PWTW kolokwium habilitacyjne, zakończone uchwałą o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego teologii w zakresie teologii fundamentalnej.
24 kwietnia 1999 r. Ojciec Święty św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, przydzielając stolicę tytularną Lisinia. Święcenia biskupie przyjął 8 maja 1999 r. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Wspókonsekratorami byli : ks. bp Kazimierz Romaniuk biskup warszawsko – praski oraz ks. bp Bronisław Dembowski biskup włocławski.
Został przewodniczącym Wydziału Nauki Katolickiej i wikariuszem generalnym Archidiecezji Warszawskiej. 24 grudnia 1999 r. kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej. Konferencja Episkopatu Polski powołała go na członka Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski oraz ustanowiła swym delegatem ds. dialogu katolików muzułmanów. Był kierownikiem Wyższych Zawodowych Studiów Katechetycznych Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie Sekcji św. Jana Chrzciciela oraz kursów doskonalenia zawodowego dla nauczycieli religii-katechetów w PWTW św. Jana Chrzciciela.
Zebranie Plenarne KEP wybrało go na przewodniczącego Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego oraz na członka Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.
W 2002 r. uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego i kierownika Wyższych Zawodowych Studiów Katechetycznych Papieskiego Wydziału UKSW.
Zebranie Plenarne KEP wybrało go na członka Rady Programowej Zespołu Pomocy dla Kościoła Katolickiego na Wschodzie, 2 maja 2002 r. został wybrany na przewodniczącego Rady Programowej Zespołu Pomocy dla Kościoła Katolickiego na Wschodzie oraz członkiem innych zespołów
14 kwietnia 2008 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 15 marca 2010 r. został powołany na członka Zespołu KEP do rozmów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.
Zawołaniem biskupim ordynariusza drohiczyńskiego, umieszczonym pod herbem są słowa : „ Surrexit Dominus vere” – „ Pan prawdziwie zmartwychwstał”.
ksAP/Drohiczyn