Rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Ostrożanach
Ponad trzy tysiące wiernych przybyło, aby tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca oddać cześć Matce Bożej. W pielgrzymkach pieszych, indywidualnych oraz grupowych przed obliczem Matki Bożej Pocieszenia stanęli kapłani, siostry zakonne oraz wierni świeccy. Punktem centralnym była uroczysta Msza św. na placu przykościelnym.
W homilii ks. bp Tadeusz Pikus przypomniał prawdę o Bogu objawiającym się człowiekowi na różne sposoby. Czyni to poprzez słowo, ikonę oraz doświadczenie. Mówiąc o ikonie należy pamiętać, że nie oddajemy czci obrazowi, ale osobie, który on przedstawia. W Diecezjalnym Sanktuarium za obrazem niejako kryje się postać Matki Najświętszej. Pragniemy odkrywać prawdę o Maryi, szukać Jej wsparcia oraz pomocy. Obraz jest uplastycznieniem Bożego słowa. Kiedy widzimy ikonę powinniśmy słyszeć słowo, przesłanie, które Pan kieruje do nas. W Biblii widzi się słuchając, w obrazie zaś słucha się patrząc. Jedno i drugie powinno nas prowadzić do tego, żebyśmy stanęli w obecności Boga, odkryli prawdę, że w Bogu żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Ekscelencja podkreślił, że Boże objawienie może być słuchane oraz głoszone dzięki Pismu Świętemu. Może być oglądane w pięknie przyrody, obrazów i ikon. Może być wreszcie przeżywane w komunii Świętych i w sakramentach Kościoła.
Kustosz Sanktuarium ks. dr Piotr Wójcik dziękując za tak liczny udział w uroczystościach, jednocześnie zaapelował, aby każdy, kto w jakikolwiek sposób doświadczył wstawiennictwa i opieki Matki Bożej Ostrożańskiej, przekazał w formie pisemnej tego typu świadectwo. Planowana jest bowiem publikacja w postaci książki zawierająca opisy cudownego działania Maryi.
Tradycyjnie już pieszo do stóp Ostrożańskiej Pani przyszli wierni z Ciechanowca, Drohiczyna, Dziadkowic, Kłopot, Miłkowic, Perlejewa, Śledzianowa oraz z Siemiatycz. Przybywających pielgrzymów witał Kustosz Sanktuarium. Utrudzeni pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności miejscowych parafian.
Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej odbyła się 5 lipca 1987 roku. W każdą pierwszą niedzielę lipca obchodzona jest rocznica tego wydarzenia.
tekst – ks. Marcin Gołębiewski
zdjęcia – Monika Kanabrodzka