Przyznano złote odznaki ,,Za opiekę nad zabytkami”
Pięciu księży zasłużonych w opiece nad świątyniami – zabytkami z województwa podlaskiego – otrzymało w Białymstoku przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złote Odznaki Zasługi „Za opiekę nad zabytkami”. Wśród nich kapłan z Diecezji Drohiczyńskiej. Uroczystość odbyła się w miniony wtorek w siedzibie wojewódzkiego konserwatora zabytków, podczas której podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, powiedziała, że jest to wyróżnienie osób, które „w sposób szczególny dbają w ochronę naszego dziedzictwa historyczno-kulturowego, w skład którego wchodzą obiekty sakralne.
Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda podczas uroczystości mówił, że to jest to ważne docenienie kapłanów dbających o zabytki sakralne. Powiedział, że każdy proboszcz troszczy się o swoją świątynię, a jeśli jest to zabytek, to troska jest szczególna, bo – jak podkreślił – te zabytki wpisują się w dziedzictwo kulturowe danego kraju czy regionu i są bogactwem kulturowym, narodowym bądź lokalnym. W jego ocenie, opieka nad zabytkiem wymaga profesjonalizmu oraz współpracy proboszczów z urzędami różnego szczebla.
Na uroczystości obecni byli także biskup Diecezji Drohiczyńskiej – biskup Tadeusz Pikus oraz biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej – biskup Tadeusz Bronakowski.
Biskup Pikus podkreślił, że dla diecezji drohiczyńskiej, ochrona zabytków, nie tylko sakralnych jest ogromnie ważna. „Dzięki nim poznajemy tradycję i ma to wymiar edukacyjny i wychowujący. To, co jest wartościowe, od strony piękna i harmonii – zawsze jest wartościowe. Zabytki są niepowtarzalne. Każda epoka ma swoje cechy charakterystyczne, swoje piękno. Przekazuje w inny sposób te same wartości. Jest sztuka profesjonalna, jest ludowa, przestrzegamy przed masową. Masowa sztuka jest kiczem.” – mówił biskup Pikus.
Odnosząc się do nagrodzonego Złotą Odznaką Zasługi – proboszcza parafii w Boćkach, Biskup Pikus wyraził opinię, że ks. kan. Jan Henryk Bałdyga troszczy się o świątynie „swoimi staraniami fachowymi, zarówno jeśli chodzi o pomoc konserwatorów, ale i różnych instytucji i naturalnie swój grosz, który jest +groszem wdowim+ bo parafialnym, a dzięki temu odzyskuje blask świątynia, jak i jej otoczenie”. Sam ksiądz Bałdyga w rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że kościół w Boćkach został ufundowany przez Sapiehów, a przez długie lata do czasów powstań opiekowali się nim franciszkanie reformaci. „To piękny barok pofranciszkański, ciemny, wytonowany, inny niż jesteśmy przyzwyczajeni. Ma wiele zabytków w środku. Musimy zadbać o estetykę świątyni wewnątrz i na zewnątrz i wtedy widać zaangażowanie ludzi, którzy dbają o to, by był piękny. Im się wtedy łatwiej, lepiej modli” – powiedział ks. Bałdyga. Kapłan podkreślił, że odznaka, którą otrzymał nie dotyczy tylko jego osoby. „Trzeba dostrzec parafian, którzy są zaangażowani, wspólnie ze mną pracują nad tym, aby ta świątynia była piękniejsza i była w pięknym blasku”.
Ks. Jan Henryk Bałdyga od 4 sierpnia 2005 roku pełni funkcję proboszcza parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach. Kościół jest murowany, zbudowany w latach 1730- 1739 w stylu barokowym o bogato wyposażonym wnętrzu. Fasada świątyni w schemacie stosowanym w świątyniach przyklasztornych, także przenoszenie rozporu sklepienia poprzez rozbudowane filaro- skarpy połączone ze ścianami zewnętrznymi typowe dla zastosowań w kościołach klasztornych ojców reformatów od 1. 70. XVII w. Kościół konsekrowano w roku 1739 przez b-pa łuckiego Stefana Rupniewskiego lub w roku 1744 przez b-pa Rajmunda St. Jezierskiego. Po kasacie klasztoru w roku 1832 świątynie tą przekazano parafii rzymskokatolickiej i od tego czasu obiekt stał się kościołem parafialnym.
W uzasadnieniu przyznania złotej odznaki „Opieki nad zabytkami” czytamy, że konsekwentnie działania ks. Bałdygi mają na celu przywrócenie dawnej świetności unikatowemu w skali kraju zabytkowi. W roku 2011 pozyskując unijne środki przeprowadzono remont zabytkowej dzwonnicy przy kościele. Zabezpieczono też w ramach środków własnych ogrodzenie wraz z kapliczkami. Ze środków pozyskanych w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotacji Województwa Podlaskiego oraz Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonano remontu elewacji wszystkich ścian kościoła. Wykonano także remont sygnaturki, która groziła zawaleniem oraz naprawę więźby dachowej. Izolacja pozioma niezbędna była do odwodnienia świątyni. Rok 2017 to już remont całego wnętrza świątyni. Ostatni rok to remont bramy głównej oraz renowacja elementów drewnianych wnętrza świątyni (drzwi, szafek, parapetów, podłóg). Na kolejne lata Proboszcz zakłada renowację muru wokół świątyni, gdzie kosztorysowa wartość inwestycji to 873 tysiące złotych.
Złote Odznaki otrzymali także proboszcz Bazyliki pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach ks. prał. Zbigniew Bzdak, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia NMP w Boćkach ks. Mirosław Niczyporuk, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie ks. Jarosław Stefaniak oraz proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku ks. prał. Tadeusz Żdanuk.
tekst i zdjęcia – Małgorzata Półtorak