Poświęcenie nowego ołtarza w brańskiej świątyni
Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus poświęcił nowy marmurowy ołtarz i ambonką w kościele Wniebowzięcia NMP w Brańsku.
Bogatą symbolikę obrzędów poświęcenia z namaszczeniem ołtarza w którym zainstalowano relikwie św. Jukundyna i św. Placydy wyjaśniał, pochodzący z tej parafii wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej i rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski.
Proboszcz parafii i dziekan brański ks. prał. dr Janusz Łoniewski, rozpoczynając uroczystość powiedział, że jest to szczególny dzień dla parafii, która stara się upiększać swoją świątynię, tym razem ubogacając ją, dzięki ofiarności parafian o stały ołtarz.
Brański kościół został uroczyście poświęcony 30 września 2012 roku przez ks. bpa Antoniego Dydycza. Odbyło się to razem z dziękczynieniem za 150 lat jego istnienia. Świątynia ta została zbudowana, staraniem ks. Wojciecha Kociołkowskiego w 1862 roku. Przeszła ona gruntowny remont po zniszczeniach wojennych, otrzymując zupełnie nowa nastawę ołtarz głównego w 2000 roku, dzięki staraniom, ówczesnego proboszcza ks. prał. Romana Wodyńskiego. Całkowite zniszczenie wnętrza i dachu, spowodowało podpalenie budowli przez wycofujące się wojska niemieckie w 1944 roku. W 1945 roku zostaje zamordowany odpowiedzialny za jej odbudowę ks. Józef Chwalko. Dalszą odbudowę prowadzili kolejni proboszczowie. Prace były jednak wykonywane bez konkretnego planu zagospodarowanie, dlatego jej wygląd różni się bardzo od pierwotnego stanu sprzed zniszczenia. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu duszpasterzy i ludności brańska świątynia odzyskuje godny wygląd.
W wygłoszonej homilii ks. bp Tadeusz Pikus powiedział, że ambona jest miejscem, skąd płyną Słowa Chrystusa pełne mocy i rodzące wiarę, łączącej człowieka z Bogiem. Ołtarz jest natomiast miejscem jedynej ofiary, jaką złożył za nas Jezus Chrystus. Ofiara ta łączy ołtarz z krzyżem. Jest ona wyrazem nieskończonej miłości Boga do człowieka, którą złożył, Syn Boży, aby zgładzić grzechy. Uczestnicząc w Eucharystii, uczestniczymy w tej samej ofierze. Obliguje nas to zatem do dawania świadectwa o miłości Boga, podkreślił.
Ksiądz biskup dokonał obrzędu pokropienia, namaszczenia i okadzenia tego szczególnego miejsce w świątyni. Zostało to również udokumentowane aktem podpisanym uroczyście na ołtarzu.
Zabierając głos przedstawiciel parafii zaapelował, aby świadomość tego, co dokonuje się na ołtarzu, pociągała do niego, a każdy kto przychodzi na Eucharystię, starał się mieć kontakt z wzrokowy z nim.
W uroczystości wieli udział także inni kapłani z diecezji, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji wspomagających parafię oraz miejscowy odnowiony chór, który zaprezentował, specjalnie przygotowany repertuar pieśni.
ks. Artur Płachno