Ostania droga śp. ks. prał. Czesława Mazurka
Pierwsza część ostatniej drogi zmarłego Kapłana miała miejsce w Korytnicy, gdzie przez ostatnie trzydzieści trzy lata pracował i mieszkał śp. ks. Prałat. Mszy św. żałobnej 1 października przewodniczył ks. prał. Tadeusz Syczewski. Homilię wygłosił ks. bp Antoni Dydycz. Przypominając życiorys śp. ks. Czesława Mazurka wezwał do modlitwy w jego intencji. Wyraził wdzięczność za jego wieloletnią, gorliwą posługę kapłańską w różnych parafiach. Przypominał budowę kościoła w parafii Szczałb, która przypadła na niełatwe czasy stanu wojennego. „Cierpienia ostatnich lat stanowią swego rodzaju ukoronowanie jego duszy, bez reszty oddanej Panu Bogu i z poświęceniem służącej wiernym w różnych miejscach i w różnych kościołach” – powiedział ks. Biskup. Odwołał się również do słów zaczerpniętych z Księgi Mądrości, która przypomina, że „dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka”. W tym kontekście kaznodzieja przypomniał, że życie ludzkie ma swój początek, ale nie koniec, a jedynie zmierzch, ponieważ ludzka śmierć jest czymś przejściowym.
Na zakończenie Eucharystii słowa wdzięczność za życie i posługę kapłańską wyraził ks. prał. Tadeusz Osiński – kolega kursowy, ks. prał. Leszek Gardziński – Dziekan Węgrowski, ks. Andrzej Dmochowski – przewodnik konnej pielgrzymki na Jasną Górę, w imieniu Rady Parafialnej – Grażyna Chrupek, Jolanta Litka – dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego im. Henryka Sienkiewicza w Korytnicy, Barbara Chadej – przedstawicielka parafii Szczałb, Agnieszka Frączek – bratanica śp. ks. Prałata oraz miejscowy proboszcz ks. kan. Marek Toruński.
Dzień później celebrowano Mszę św. pogrzebową w rodzinnej parafii śp. zmarłego Kapłana w Ulanie. Przewodniczył jej i słowo Boże wygłosił ks. bp Piotr Sawczuk. W homilii przypominał najważniejsze wydarzenia z życia śp. ks. Prałata w kontekście ówczesnych warunków politycznych i nastrojów społecznych. „Przez cały tan czas, wszędzie gdzie był, nie szczędził ks. Czesław sowich sił w pracy duszpasterskiej i administracyjnej. Troszczył się o stan duszy swoich parafian, ale też stan budynków sakralnych oraz o inne dobra parafialne. Dziękujemy mu za trud kaznodziejski, za godziny poświęcone posłudze w konfesjonale, za modlitwę, katechizowanie, rozmowy formacyjne, za to, że nie ustawał w trudzie i że nikomu się nie skarżył” – powiedział ks. Biskup. Wezwał do gorliwej modlitwy w intencji Zmarłego.
Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Słowa wdzięczności wyrazili: ks. prał. Kazimierz Musiej – kolega kursowy, ks. Marek Toruński, delegacja z parafii Szczałb, Agnieszka Frączek oraz miejscowy proboszcz ks. Krzysztof Pawłowski.
Ciało śp. ks. Prałata spoczęło na cmentarzu parafialnym w Ulanie.
Ks. prał. Czesław Józef Mazurek urodził się 20 lipca 1933 r. w Sętkach. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Sętkach (kl. 1-6). Następnie przeniósł się do Niższego Seminarium Salezjańskiego w Marszałkach k. Ostrzeszowa (kl. 7-8). Odbył nowicjat w Zgromadzeniu Księży Salezjanów w Kopcu k. Częstochowy (1951-1952). Wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Siedlcach (1952-1955) a następnie do Wyższego Seminarium Duchownego również w Siedlcach (1955-1961). Święcenia diakońskie otrzymał w Siedlcach 10 czerwca 1960 r. Natomiast święcenia kapłańskie przyjął w Siedlcach 27 maja 1961 r. z rąk ks. bp. Ignacego Świrskiego. Został inkardynowany do Diecezji Drohiczyńskiej mocą bulli Jana Pawła II “Totus Tuus Poloniae Populus” (25.03.1992).
Kolejne miejsca pracy wypełniały wikariaty w parafiach: Prostyń (1961-1963), Łuków (1963-1966), Siedlce (par. pw. św. Stanisława, 1966-1970). Był administratorem parafii Wargocin (1970-1972) i Rokitno (1972-1973) oraz administratorem i proboszczem parafii Wirów (1973-1978). Przez blisko 3 lata był zarządcą filii duszpasterskiej w miejscowości Szczałb (1978-1981), aby następnie pełnić tam urząd proboszcza (1981-1988). W latach 1988-2008 był proboszczem parafii Korytnica. Tam też pozostał na emeryturze.
Piastował następujące urzędy i funkcje diecezjalne: członek Komisji ds. administracji i finansów I Synodu Diecezji Drohiczyńskiej (1994-1997), wicedziekan Dekanatu Węgrowskiego (2003-2006), dziekan Dekanatu Węgrowskiego (2006-2008).
Za swoją posługę i postawę kapłańską został kanonikiem honorowym Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej (1995) a następnie kanonikiem gremialnym tejże Kapituły (2005). W roku 2007 otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości.
Zmarł 29 października 20201 r.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski