Odpust św. Antoniego i imieniny bpa seniora Antoniego Dydycza
Podczas uroczystości odpustowych św. Antoniego 13 czerwca w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie modlono się też szczególnie w intencji księdza biskupa seniora Antoniego Dydycza, który przeżywał swoje imieniny.
Św. Antoni Padewski, czczony jest w Drohiczynie od dawna. Jego obraz, obecnie znajdujący się w bocznym ołtarzu pofranciszkańskiego kościoła, został cudownie ocalony wśród niewielu zabytków drohiczyńskich świątyń przed zniszczeniem podczas sowieckiej i niemieckiej okupacji .
Uroczystej Eucharystii, przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Podkreślił on jego stale zaangażowanie swego poprzednika w sprawy diecezji Kościoła i ojczyzny. Odnosząc się natomiast do postaci św. Antoniego, wskazał na jego wyczucie miłości, które można streścić słowami: „kiedy sądzimy drugiego człowieka możemy się mylić, przebaczając mu nigdy się nie mylimy”, zaś świętość widoczna w życiu św. Franciszka i jego uczniów w tym św. Antoniego i ks. bpa Dydycza, „nie polega na podziewaniu Chrystusa, ale na naśladowaniu.”
Homilię wygłosił ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej i sekretarz ks. bpa Antoniego Dydycza. Przypomniał w kilka cudów dokonanych za wstawiennictwem św. Antoniego, spisanych w jego biografiach. Pokazują one jego wielką łączność z Bogiem. Bóg bowiem przez cuda chce umocnienia naszej wiary i miłości. Sama wiara w Boga opiera się także na cudach, mówił, ponieważ największym cudem było odkupieńcze działanie Chrystusa, który zwyciężył śmierć. Podkreślił też, że temu Bogu, który jest Miłością, przez całe życie służy ks. bp Antoni Dydycz i podobnie jak jego Patron ukazuje innym Boga.
Życzenia ks. bpowi Antoniemu w imieniu kapłanów diecezji drohiczyńskiej złożył ks. kan. Henryk Kalinowski, przedstawiciele Parlamentu z wicemarszałek Senatu Marią Koc, senatorem Tadeuszem Romańczukiem i posłem Danielem Milewskim, władze samorządowe powiatu siemiatyckiego ze starostą Janem Zalewskim, burmistrzem Drohiczyna Wojciechem Borzymem oraz innymi burmistrzami i wójtami tego powiatu, reprezentanci wspólnot zakonnych, ruchów i stowarzyszeń, dzieci, nauczyciele, bractwo rycerskie, Caritas wraz z przebywającą na jej zaproszenie grupą z Ukrainy oraz inni goście. W przemówieniach podkreślono stałe ogromne zaangażowanie ks. bpa Antoniego Dydycza na wielu płaszczyznach duszpasterskich i społecznych. Niektóre życzenia miały również też charakter poetycki. Na uroczystości obecni byli również ludzie kultury z aktorem Jerzym Zelnikiem oraz przedstawiciele Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich, którzy wręczyli za okazywane wsparcie i pomoc, zarówno solenizantowi ks. bpowi Antoniemu Dydyczowi, jak też ks. bpowi Tadeuszowi Pikusowi medale „Dziedzictwo Kresów Wschodnich”,.
Dziękując za życzenia i odznaczenia ks. bp Antoni Dydycz prosił o gorącą modlitwę do Ducha Świętego, który daje siłę. Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna ulicami miasta, prowadzona przez ks. bpa Tadeusza Pikusa. Uczestniczyli w niej kapłani i zakonnicy z diecezji drohiczyńskiej oraz innych diecezji polskich, siostry zakonne, alumni, władze, bractwo rycerskie, goście i mieszkańcy Drohiczyna.
ks. Artur Płachno