Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Bielskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
Obraz był malowany przez okres 2 lat. Został wykonany w pracowni Pana Kazimierza Bednarza w Krakowie wg. pierwotnej techniki: ikona bizantyjska na płótnie lnianym, oklejonym na desce lipowej (rama również z sezonowanej lipy), grunt kredowy. Występują w nim liczne złocenia wykonane z 24 karatowego złota. Malowany był wieloma kolejnymi warstwami, jest to metoda bardzo pracochłonna, ale pozostawiającą trwały efekt. Obraz został ufundowany przez darczyńców, którzy chcieli pozostać anonimowi. Ten piękny dar dodaje szczególnego blasku bielskiemu Sanktuarium, zwłaszcza, że obecność Matki Bożej zawsze otwiera na Boże miłosierdzie. Maryja nigdy nie zatrzymuje uwagi na sobie, ale prowadzi do Jezusa.
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. Koncelebrowali z nim: ks. Tomasz Szmurło – kapelan ks. Biskupa oraz ks. Dariusz Kujawa – proboszcz parafii. W homilii Pasterz Diecezji zatrzymał się nad szczegółowymi wskazaniami Jezusa z Ewangelii niedzielnej. Na podstawie nauczania Syna Bożego przedstawił kryteria jakie powinien spełniać każdy uczeń Chrystusa. To przesłanie zawierało ducha głęboko maryjnego, bo jak przypomniał kaznodzieja, Maryja mówi: „Uczyńcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie.” Kto wpatruje się w Matkę Bożą pragnie nie tylko słuchać Jezusa, ale i podążać za Jego wskazaniami w codziennym życiu.
Ufamy, że Matka Boża w obrazie jasnogórskim będzie pomagać wszystkim nawiedzającym Sanktuarium. Maryja bowiem dyskretnie wskazuje na Jezusa i chce nam wszystkim ukazać, że on jest Słowem Życia i jedynym Zbawicielem człowieka. Ufamy, że przez wstawiennictwo Matki Bożej będą – jak w Kanie Galilejskiej – dokonywać się cuda. Ufamy, że Maryja będzie pomagać wszystkim, a zwłaszcza zatwardziałym grzesznikom, że nie ma granic Boże miłosierdzie, jeśli tylko grzesznik przyjdzie do Chrystusa z zaufaniem i skruchą.
tekst – ks. Dariusz Kujawa
zdjęcia – ks. Paweł Gołębiewski