Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Węgrowie
Msza św. pod przewodnictwem ks. bp seniora Antoniego Pacyfika Dydycza w Bazylice w Węgrowie rozpoczęła obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ks. Biskup w homilii przypomniał heroiczne postacie, które w obronie wolnej ojczyzny stanęły do nierównej walki z sowieckim okupantem. Jedną z nich była 17 – letnia sanitariuszka 5 brygady Wileńskiej AK – Danuta Siedzikówna ,,Inka”, która przed śmiercią napisała: ,,Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Ostatnie słowa Inki brzmiały: ,,Niech żyje Polska, niech żyje Łupaszka”. Ks. Biskup zarysował okoliczności obrony niepodległości przed sowietyzacją Polski po 1944 r. Ekscelencja na widok zgromadzonej licznej grupy młodzieży reprezentującej różne stowarzyszenia, grupy patriotyczne, wyraził radość i nadzieję na kształtowanie postaw patriotycznych w duchu chrześcijańskich wartości. Zaznaczył, że nasza pamięć jest wyrazem składanego hołdu poległym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy mieli na sztandarach słowa: ,,Bóg, Honor i Ojczyzna” .
Po Mszy św. na Rynku Mariackim odbył się w uroczystej atmosferze Apel Pamięci ku czci bohaterów antykomunistycznego powstania, któremu towarzyszył okrzyk: ,,Cześć i chwała bohaterom”. Tomasz Staręga – prowadzący Apel Pamięci, przywołał kilku bohaterów antykomunistycznego podziemia. W imieniu Wice Marszałek Senatu Marii Koc list przeczytał Michał Piotrowski – Dyrektor Biura Pani Senator. Nawiązując do wiersza Zbigniewa Herberta, przypomniał ofiarę żołnierzy niezłomnych, którzy przez wiele lat byli oczerniani, opluwani, wymazywani z pamięci – ,,Ponieważ żyli prawem wilka, historia głucho o nich milczy”. Głos zabrał również Leszek Redosz – wiceburmistrz Węgrowa.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą Żołnierzy Wyklętych przy ul. Kościelnej. Warto dodać, że aktu odsłonięcia tablicy poświęconej Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, niezłomnemu bohaterowi niepodległej Rzeczypospolitej, zamordowanemu przez zbrodniarzy komunistycznych, dokonały w 2014 r. dzieci Rotmistrza – Zofia Pilecka Opułowicz i Andrzej Pilecki. W dalszej części obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wybrzmiał koncert patriotyczny w Węgrowskim Ośrodku Kultury w wykonaniu Pawła Michalika Karat NM (Grupa Napalm) z gośćmi.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w rocznicę zamordowania przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”. Był wśród nich m.in. płk. Łukasz Ciepliński, który w jednym z grypsów do swojego synka napisał: „Andrzejku! Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach mam bowiem być zamordowany. Ja odchodzę – Ty zostajesz by w czyn wprowadzać idee ojca. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielki szczęście. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję”.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka