Obchody 193. rocznicy Powstania Listopadowego w Sadownem
Przed rozpoczęciem uroczystości została odśpiewana pieśń „Bogurodzica”. Następnie zostali przywitani wszyscy goście: Bractwo Kurkowe na czele z Alfredem Robakiem, Marszałek Województwa Elżbieta Lanc, Wicestarosta Mark Renik, Wójt Gminy Waldemar Cyran, Bractwo Kurkowe Rzeczypospolitej z rożnych stron kraju z Małopolski, Śląska, Wielkopolski, Podlasia, Wojsko Polskie na czele ze sztandarem 23 bazy lotnictwa technicznego z Mińska Mazowieckiego oraz orkiestrę z Siedlec, poczty sztandarowe z ochotniczych straży pożarnych, zespół śpiewaczy Sadowianki.
Po krótkim przywitaniu do świątyni zostały wprowadzone poczty sztandarowe, a następnie została rozpoczęta Eucharystia, której przewodniczył bp Piotr Sawczuk, a koncelebrowali ją ks. kan. Stanisław Wojciechowski oraz ks. proboszcz Antoni Kunicki. Proboszcz parafii również powitał wszystkich gości, którzy zgromadzili się na uroczystości. Biskup modlił się w intencji zmarłych poległych dla ojczyzny oraz wszystkich zgromadzonych, natomiast ks. proboszcz sprawował Mszę św. w intencji polecanych w wypominkach, a ks. kanonik w intencji zmarłych z parafii Sadowne.
Słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. Na początku przypomniał zebranym po co się tu zgromadziliśmy, mianowicie po to, aby modlić się za członków Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej, aby wziąć udział w 25-leciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także by wspomnieć 193 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Co prawda na terenie Sadownego nie odbyły się żadne bitwy tego powstania, ale znajduję się nagrobek Kajetana Wolińskiego urodzonego w 1801r., który brał udział w Powstaniu Listopadowym. Otrzymał on najwyższe odznaczenie wojskowe krzyż Virtuti Militari. Ten bohaterski żołnierz odmówił służby wojskom carskim za co został zesłany na Syberię, wrócił stamtąd i zmarł w Kołodziążu i został pochowany na cmentarzu parafialnym. 29 listopada była 154 rocznica jego śmierci. Jednak szczególnie skupiliśmy się na wybuchu Powstania Listopadowego podczas którego około 140 tys. powstańców prowadziło walkę o wolność – mówił biskup Sawczuk.
Po Eucharystii odbył się przemarsz na Plan Kościelny z udziałem Kompani Honorowej Wojska Polskiego, Bractw Kurkowych oraz pocztów sztandarowych. Na Placu Kościelnym został odśpiewany Hymn Państwowy. Po tym głos zabrała Elżbieta Lanc oraz Waldemar Cyran. Kolejno odbył się apel pamięci, który odczytał podporucznik Kamil Pisarek. Zostały również złożone wieńce w dwóch miejscach pod pomnikiem bł. Kardynała Wyszyńskiego, a następnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
Ostatnią częścią tych uroczystości był przemarsz na cmentarz parafialny, na którym również zostały złożone wieńce pod pomnikami: kpt Kajetana Wolińskiego, poległych polskich żołnierzy w 1939 oraz Brata Kurkowego Szymona Niegowskiego.
Tekst i zdjęcia: Aleksandra Lisiecka